«VIF-juniorene»: - Gullet sitter i veggene her

VG Nett-logo

Onsdag 8. februar

Ishockey

annonse
Annonseinfo

Diskutér sport

Klikk her for å gå til forumet

Diskutér norsk fotball

Klikk her for å gå til forumet

Diskutér engelsk fotball

Klikk her for å gå til forumet

Diskutér vintersport

Klikk her for å gå til forumet

«VIF-juniorene»: - Gullet sitter i veggene her

Vil ta ny kongepokal

GULLFANGSTEN: Hele 26 kongepokaler har Vålerengas unge 1990-tallskvartett i armene før dagens første NM-finale mot Stavanger Oilers. Men (f.v.) Mats Rosseli Olsen (18), Jonas Oppøyen (19), Andreas Stene (19) og Daniel Sørvik (20) har plass til flere. Foto: Mattis Sandblad/VG
GULLFANGSTEN: Hele 26 kongepokaler har Vålerengas unge 1990-tallskvartett i armene før dagens første NM-finale mot Stavanger Oilers. Men (f.v.) Mats Rosseli Olsen (18), Jonas Oppøyen (19), Andreas Stene (19) og Daniel Sørvik (20) har plass til flere. Foto: Mattis Sandblad/VG
Publisert 07.04.10 - 09:08, endret 07.04.10 - 09:58 (VG)
  • Skriv ut artikkelen

JORDAL AMFI (VG) Med hele 26 kongepokaler i armene, er ikke Vålerengas unge 90-tallsgenerasjon med Mats Rosseli Olsen (18), Jonas Oppøyen (19), Andreas Stene (19) og Daniel Sørvik (20) i tvil om at det er en gullkultur på Jordal Amfi.

- Det sies at gullet sitter i veggene her. Det må også være noe i det når man vet hvor mye klubben har vunnet, sier Jonas Oppøyen foran dagens første NM-finale i ishockey mot Stavanger.

Før dagens kamp kan VIF Hockey se tilbake på 27 seriemesterskap og 26 NM-titler. Nå har de rekruttert en ny generasjon med meget talentspillere spillere.

- Det er en ekstrem vinnerkultur i Vålerenga. Og mange av spillerne har vært med å vinne mye før. De vet hva som kreves for å lykkes. De vet også hvor gøy det er. Dette overfører de til unggutta, sier Vålerengas manager Espen «Shampo» Knutsen (38).

Mye spilletid

Som oppvarming til dagens NM-finale spilte Jonas Oppøyen, Mats Rosseli Olsen og Andreas Stene nylig inn NM-gullet i juniorklassen, etter at seriegullet var sikret. Sammen med Daniel Sørvik (20) er alle født etter 1990.

- Shampo har lært oss noen småtriks. Så nå er det bare å stå på mot Stavanger, sier Jonas Oppøyen, som allerede kan se tilbake på et seriemesterskap og en NM-tittel.

VG Nett-leser:- Liten tvil om at VIF er favoritter

Den tidligere storspilleren Espen «Shampo» Knutsen er ikke redd for å gi unggutta mye spilletid.

- Disse gutta er ekstremt seriøse og går til daglig på Wang Toppidrettsgymnas. Mats Rosseli Olsen spiller allerede i vår 1. rekke sammen med Blake Evans og Aleksander Nervik. Styrkemessig er de bedre enn hva jeg selv var på samme alder. Det er bare et tidsspørsmål før alle er på landslaget, sier Shampo.

Han karakteriserer unggutta slik:

Jonas Oppøyen er kraftfull, sterk og meget kvikk på skøytene.

Mats Rosseli Olsen er ekstremt rask. Han har stor arbeidskapasitet og er veldig god på skøytene.

Les også:- Et eventyr for oss

Andreas Stene er en stor, sterk senter. Han har fin teknikk og god spilleforståelse.

Daniel Sørvik er bra i en-mot-en. Han er tøff og god på skøytene. Han har det meste allerede.

14 titler for kapteinen

Vålerengas kaptein Lars Erik Lund (35) kan se tilbake på syv seriemesterskap og syv NM-titler med klubben.

- Alle disse unggutta kommer til å drive det langt på isen. Men ingen i Vålerenga går på isen mot Stavanger og tror at vi er så mye bedre enn dem. Men vi skal nedlegge den jobbingen som gjør at vi vinner, sier Lars Erik Lund.

Stavangers trener Petter Thoresen (48) er glad for at hans Vålerenga-spillende sønn Steffen (24) ga ham et nytt barnebarn 1. april.

- Nå gleder jeg meg også over at vi kan reise til Oslo med en fullstendig skadefri tropp. Jeg tror at det kan bli noen spennende finalekamper, sier Petter Thoresen.


  • Skriv ut artikkelen

Tabell Eliteserien 2011/2012

P Lag S V U T Mål Poeng
1 Stavanger Oilers 39 31 0 4 192 - 86 100
2 Lørenskog IK 39 26 0 9 160 - 87 85
3 Vålerenga Ishockey 39 24 0 12 188 - 120 76
4 Lillehammer IK 39 23 0 11 154 - 95 74
5 Sparta Sarpsborg 39 20 0 12 151 - 90 72
6 Storhamar Dragons 39 17 0 16 128 - 129 59
7 Rosenborg Elite 39 12 0 24 95 - 134 42
8 Stjernen Hockey 39 11 0 25 91 - 155 37
9 Manglerud Star 39 6 0 29 73 - 172 24
10 Frisk Asker Ishockey 39 4 0 32 67 - 231 16

Siste kamper fra Eliteserien 2011/2012

Søndag 5. februar
Storhamar Dragons - Lillehammer IK 1-5
Vålerenga Ishockey - Sparta Sarpsborg 3-4
Rosenborg Elite - Stavanger Oilers 6-5

Neste kamper fra Eliteserien 2011/2012

Tirsdag 14. februar
Stavanger Oilers - Sparta Sarpsborg kl. 18:00
Stjernen Hockey - Storhamar Dragons kl. 18:30
Lillehammer IK - Frisk Asker Ishockey kl. 18:30
Lørenskog IK - Rosenborg Elite kl. 18:30
Manglerud Star - Vålerenga Ishockey kl. 18:30

Hockeybloggen

Hockeyblogg-illustrasjon

VGs Øystein Jarlsbo blogger om ishockey på Hockeybloggen.

Diskutér ishockey

Klikk her for å gå til forumet