Tollefsen ute i flere måneder etter operasjon

VG Nett-logo

Lørdag 14. september

Ishockey

Annonseinfo

Diskutér sport

Klikk her for å gå til forumet

Diskutér norsk fotball

Klikk her for å gå til forumet

Diskutér engelsk fotball

Klikk her for å gå til forumet

Diskutér vintersport

Klikk her for å gå til forumet

Tollefsen ute i flere måneder etter operasjon

* Landslagskaopteinen angrer på at han spilte i VM
* Skaden oppsto etter takling av Per-Åge Skrøder
* Var på vei til NHL - nå ryker drømmen i denne omgang

BLIR LENGE BORTE: Ole-Kristian Tollefsen angrer på at han spilte for Norge i VM i Sverige i mai. Foto: Bjørn S. Delebekk, VG
BLIR LENGE BORTE: Ole-Kristian Tollefsen angrer på at han spilte for Norge i VM i Sverige i mai. Foto: Bjørn S. Delebekk, VG
Publisert 26.06.13 - 11:18, endret 26.06.13 - 11:30 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

(VG Nett) Ole-Kristian Tollefsen (29) må operere skulderskaden han pådro seg før ishockey-VM, og er neppe tilbake på isen før neste år.

- Det føles for jævlig. Hadde jeg visst at jeg måtte opereres, så hadde jeg tatt det rett etter sesongen og aldri spilt VM, sier Tollefsen til Värmlands Folkblad.

Farjestad-backen fikk skaden etter å ha blitt taklet bakfra av landsmann Per-Åge Skrøder under en sluttspillkamp mot Modo.

- Det var ikke noe stygt, bare en vanlig hockeytakling. Jeg hadde egentlig ikke så veldig vondt under sluttspillet. Legene trodde det var en betennelse som ville gi seg. Derfor spilte jeg VM og trodde det skulle forsvinne senere, sier Tollefsen.

Startet sesongoppkjøringen

- GREI TAKLING: Ole-Kristian Tollefsen legger ikke noe av skylden på landslagskollega Per-Åge Skrøder (bildet) etter at skulderskaden oppsto i en duell mellom de to i sluttspillet i mars. Foto: Scanpix
Etter et par ukers ferie var han nylig tilbake i Färjestad for å starte oppkjøringen til neste sesong, men smertene ga seg ikke og i dag må 29-åringen opereres. Nå blir han borte i minst fire måneder, og kanskje så mye som et halvt år.

- Det var noen nærkamper i den serien (kvartfinalekampene mellom Färjestad og Modo). Så jeg husker ikke den situasjonen, annet enn at det var i den første kampen, sier Skrøder til VG.

- Det er kjedelig at han er ute så lenge. Jeg får litt dårlig samvittighet, samtidig er jeg på isen for å gjøre en jobb, og tenker ikke på om det står 55 Tollefsen på drakten eller noe annet. Man vil jo ikke skade folk man kjenner, og det er synd at de ikke fant ut at skaden var så alvorlig før nå, legger Modo-spilleren og landslagskollegaen til.

Fikk SMS fra Tollefsen

Skrøder har vært i SMS-kontakt med Tollefsen etter at nyheten kom ut, og forteller at han fikk følgende svar på hva som hadde skjedd:

- Han skrev bare at jeg hadde taklet ham - igjen.

- Så du har skadet ham før?

- Det var en episode på en trening da vi begge spilte i Modo. Vi leste en situasjon feil begge to, og da gikk det galt, forteller Skrøder.

Nå håper Skrøder at hans landslagskaptein kommer tilbake på isen så fort som mulig:

- Det virker som de har grei kontroll, så vi får bare håpe han rekker OL. Det er heldigvis ingen viktige landslagskamper med det første. Tollefsen har vært med i mange år, han vet hvordan vi spiller og vi vet hva vi får av ham.

NHL-kontrakt røk

Tollefsen var svært nær en kontrakt med Nashville Predators før det ble klart at han nå må ta pause i flere måneder.

- Det var veldig nære. De skulle bare trade en spiller for å gjøre plass til meg og spurte Färjestad om å få mer tid. Nå ringte de for to dager siden og sa at det ikke ble noe. Jeg er ganske fornøyd med det, for jeg og familien trives bra i Karlstad og Färjestad. Nå slapp jeg å gjøre det valget, sier Tollefsen.

Tollefsen har kontrakt med Färjestad ut 2014/15-sesongen.



  • Skriv ut artikkelen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt. Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.
Vennlig hilsen Espen Egil Hansen, redaktør digital. Les mer om vår moderering