Her rømmer Bolt etter den sensasjonelle diskingen

VG Nett-logo

Tirsdag 13. august

Friidrett

Annonseinfo

Diskutér sport

    Klikk her for å gå til forumet

    Diskutér norsk fotball

    Klikk her for å gå til forumet

    Diskutér engelsk fotball

      Klikk her for å gå til forumet

      Diskutér vintersport

      Klikk her for å gå til forumet

      Her rømmer Bolt etter den sensasjonelle diskingen

      * VG Nett fulgte en skuffet superstjerne i timen etter tjuvstart-sjokket

      VGTV Her rømmer Bolt etter sjokk-diskingen  Se flere videoer fra VGTV
      Publisert 28.08.11 - 13:29, endret 28.08.11 - 19:47 (VG NETT)
      • Skriv ut artikkelen

      DAEGU (VG Nett) En tydelig skuffet Usain Bolt (24) krevde å bli kjørt bort i bil etter å ha misset i VM-finalen på 100 meter.

      VG Nett følger

      Er det riktig å diskvalifisere løpere på den første tjuvstarten?


      [ se resultat ]

      Tips journalist Øyvind Brenne

      Som VG Netts bilder, tatt i timen etter diskvalifikasjonen som rystet friidrettsverdenen, viser, var det en svært skuffet Bolt som til slutt rømte fra arenaen i Daegu.

      VGTV:Bolt rømmer etter sjokk-diskingen

      Tjuvstarten i 100 meter-finalen i Sør-Korea var så soleklar at Bolt umiddelbart dro trøya over hodet i fortvilelse - før han dro den av seg og slengte den i løpebanen. Deretter gikk han bak startblokkene, og slo i veggen i ren frustrasjon.

      Mens jamaicaneren fortsatte å rase over egen feil, løp landsmannen Yohan Blake inn til VM-gull på tiden 9,92. Walter Dix ble nummer to, mens Kim Collins tok bronse.

      Roet ned for seg selv

      Etter at de øvrige utøverne gikk i startblokkene for andre gang, forlot superstjernen stadion en sidevei, og gikk de cirka 300 meterne opp til treningsbanen. I underkant av 20 journalister fulgte etter Bolt, mens den øvrige verdenspressen ventet på jamaicaneren i pressesonen. Dit kom han aldri.

      - Hvordan føles dette, Usain? spurte VG Nett - uten å få noe svar fra verdens - uten tjuvstart - raskeste mann.

      SE HVEM SOM KOMMER: Usain Bolt gikk rett over treningsbanen etter å ha forlatt stadion, som skimtes bak. VG Netts bilde viser at de forbipasserende tydelig blir overrasket over hvem som kom gående. Foto: Øyvind Brenne
      Etter å ha krysset oppvarmingsbanen satte Bolt seg ned og fikk noen stille sekunder for seg selv, før han møtte i underkant av ti medlemmer av lagledelsen. Deretter løp han fem-seks 60-metere for å jogge seg ned, før han fikk behandling av en fysioterapeut på en benk.

      Les også:Ndure klaget på høyttaleren

      På Bolts kroppsspråk var det åpenbart at 24-åringen var meget skuffet. Flere ganger slo han armene i luften og kikket ned.

      Etter nedjoggingen tok løpsfantomet plass på en stol, hvor han ble sittende i cirka 20 minutter. Så mange som seks av teammedlemmene flokket seg rundt lagets største stjerne, og flere ga ham klemmer.

      Les også:Verdensmester Blake ville gråte og vinne for Bolt

      Etter hvert kom en bil for å hente Bolt - på superstjernens oppfordring. Mediesejf Mick Davies i det internasjonale friidrettsforbundet kom til i håp om å hente Bolt inn til pressesonen på stadion, men han ble blankt avvist.

      ORDKNAPP: Her er Usain Bolt på vei bort fra treningsbanen igjen - uten å ville snakke med noen reportere. Foto: Øyvind Brenne
      Gående over oppvarmingsbanen avviste Bolt alle spørsmål fra reporterne, men ga til slutt uttrykk for at han ikke har planer om å deppe evig.

      - Er dere ute etter tårer? Det får dere ikke. Jeg har det bra, sa han, før han nektet å snakke mer med pressen - ikke om tjuvstarten, ikke om 200-meteren og ikke om følelsene rundt dagens nedtur.

      - No words (ingen ord), sa Bolt og fortsatte målbevisst mot bilen, mens han i stedet småpratet med sine jamaicanske kollegaer på vei mot den blå BMW X5-en som stod parkert ved treningsanlegget.

      Der satte han seg i baksetet, fiklet litt med telefonen - før han ga V-tegnet i det motoren startet opp.

      Teammedlem: - Bittersøtt

      Bolts lagsjef ønsket først ikke å snakke med noen av de tilstedeværende reporterne, men ga til slutt noen korte sitater. VG Nett spurte ham om hva han mener om diskvalifiseringsregelen.

      - Det vil jeg helst ikke svare på akkurat nå, sa han og smilte lurt.

      - Dette er bittersøtt, for vi vant jo finalen, fortsetter Bolts lagsjef.

      Favoritten

      Bolt var dagens desiderte favoritt foran finalen på 100 meter, ikke minst med både Tyson Gay og Asafa Powell ute av mesterskapet.

      Bolt showet som en gal før start i dag - han pekte til konkurrentene og snakket til kamera. Den triple VM-mesteren fra Berlin i 2009 skulle bare gjøre jobben og hente gullet.

      Sekunder senere var alt mørkt. Bolt tyvstartet klart, og regelen sier da at man ryker rett ut av løpet.

      - Jeg tenkte «Herregud» da Bolt tjuvstartet. Det kjentes spesielt ut å løpe etterpå, og jeg er lei meg for at han ikke var med, sier gullvinner Yohan Blake til nyhetsbyrået AP
      BYE, BYE: Sittende i baksetet mens han fiklet med mobilen forsvant Usain Bolt fra friidrettsarenaen sammen med medlemmer av Jamaica-teamet. Foto: Øyvind Brenne

      • Skriv ut artikkelen
      Våre dyktige moderatorer
      har vurdert 3634 kommentarer i dag.
      Nå tar de seg en velfortjent natts søvn
      , og åpner kommentarfeltet igjen kl. 07.00.
      Velkommen tilbake da!

      Mest lest sport

      Utslått Okparaebo kritiserer friidrettsforbundet

      MOSKVA (VG Nett) Ezinne Okparaebo (25) gikk knallhardt ut mot måten friidrettsforbundet driver sin toppidrett på etter skuffelsen i VM-semifinalen.

      Les hele saken

      Kritisk for syk brytestjerne

      (VG Nett) Den tidligere svenske bryteren og TV-kjendisen, Frank Andersson (57), må akuttopereres for sitt hjerteproblem. - Det ser ikke bra ut, sier den triple VM-vinneren.

      Les hele saken

      Vilsvik fikk kalde føtter av kantrolle

      (VG Nett) Tyske Eintracht Braunschweig var villige til å sette ny klubbrekord på overgangsmarkedet for å sikre seg Lars-Christopher Vilsvik (24), men Godset-backen var ikke komfortabel med planene de hadde for ham.

      Les hele saken

      Spesialer

      VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke sportstemaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.