Ingebrigtsen slo 36 år gammel rekord

VG Nett-logo

Torsdag 20. juni

Friidrett

Annonseinfo

Diskutér sport

Klikk her for å gå til forumet

Diskutér norsk fotball

Klikk her for å gå til forumet

Diskutér engelsk fotball

Klikk her for å gå til forumet

Diskutér vintersport

Klikk her for å gå til forumet

Ingebrigtsen slo 36 år gammel rekord

NY REKORD: Henrik Ingebrigtsen kunne etter mye knuffing underveis i løpet stoppe klokka til ny norsk rekord på 1500 meter, og slettet med det den gamle rekorden fra 1976. Her fra NM i Sandnes i 2010. Foto: Alf Ove Hansen, NTB Scanpix
NY REKORD: Henrik Ingebrigtsen kunne etter mye knuffing underveis i løpet stoppe klokka til ny norsk rekord på 1500 meter, og slettet med det den gamle rekorden fra 1976. Her fra NM i Sandnes i 2010. Foto: Alf Ove Hansen, NTB Scanpix
Publisert 30.04.12 - 07:54, endret 30.04.12 - 08:46 (© NTB)
  • Skriv ut artikkelen

Henrik Ingebrigtsen løp inn til 3.36,39 på 1500 meter under et friidrettsstevne i California søndag og slo Lars Martin Kaupangs legendariske norske rekord fra 1976.

VG Nett følger

Kaupang hadde holdt rekorden i 36 år før den ble slått av Ingebrigtsen i helgen, melder Norges Friidrettsforbund. Den gamle rekorden var på 3.37,4 og ble satt på Bislett 30. juni 1976.

- Det har vært en seiglivet rekord. Der gledelig at rekorden ble slått nå, og at det var en ung utøver som gjorde det, sa sportssjef Ronny Nilsen i Norges Friidrettsforbund til NTB.

Ingebrigtsen endte på annenplass under stevnet i Stanford. 21-åringen ble kun slått av Andy Baddeley. Vinnertiden var på 3.35,19.

- Jeg åpnet nokså hardt, men jeg kjente at det var komfortabelt å følge feltet. Det var ganske mye knuffing underveis, men slik er det ofte på 1500 meter, sa Ingebrigtsen til Stavanger Aftenblad.

VG Debatt:Diskuter med andre her!

Sandnes-løperens tid er bedre enn kravet til EM i Helsingfors (3.41,40) og B-kravet til OL i London (3.38,00). A-kravet til OL er på 3.35.50.

Ingebrigtsens personlige rekord før søndagens løp var på 3.38,61.

  • Skriv ut artikkelen
Våre dyktige moderatorer
har vurdert 647 kommentarer i dag.
Nå tar de seg en velfortjent natts søvn
, og åpner kommentarfeltet igjen kl. 07.00.
Velkommen tilbake da!

Mest lest sport

«Søderlund-erstatter» sendte FKH videre i cupen

(VG Nett) (Haugesund-Alta 4-3) Pontus Engblom (21) scoret to mål mot Alta, og viste seg verdig en plass på laget når Rosenborg-klare Alexander Søderlund forsvinner i juli.

Les hele saken

Jensen: - Trenger ikke skremme Godset før på lørdag

TRONDHEIM (VG Nett) (Rosenborg - Tromsø 2-1) Rosenborg skremte hverken sin kvartfinalemotstander eller serieleder Strømsgodset da Tromsø ble sendt ut av cupen onsdag.

Les hele saken

Se hvem som er tilbake på fotballbanen

(VG Nett) En av tidenes største svenske fotballspillere, Henke Larsson (41), gjorde i kveld gjøre comeback i svensk 2. divisjon.

Les hele saken

Spesialer

VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke sportstemaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.