- Nå er det opp til oss selv. Vi er ikke lenger avhengige av andre. Vi har tre cupfinaler igjen og den første kommer på tirsdag, sier Stefan Johansen til VG.
Da kommer Sveits på besøk til Ullevaal. Før den kampen ligger Norge fire poeng bak sveitserne i gruppe E i VM-kvalifiseringen.
Tall VG har fått fra Norsk regnesentral viser at Drillos menn nå har 35 prosent sjanse til å ta annenplassen og 11,1 prosent sjanse til å vinne gruppen.
- Sjansen for å vinne gruppen er nå blitt mye større. Samtidig betyr resultatet at det er mindre sjanse for at vi blir nummer to, og at annenplassen således kan glippe som følge av den scoringen, sier landslagssjef Egil Olsen.
Det siste er en sannhet med modifikasjoner. Selv om Albania og Island er mer med i kampen om annenplassen i Norges VM-kvalifiseringsgruppe, er det norske landslaget klare favoritter til å bli nummer to.
Tre kamper igjen
Det var de ikke før 2-0-seieren mot Kypros på fredag. VG skrev da at sannsynligheten for at Norge skulle ta annenplassen kun var 24 prosent.
- Nå må vi konsentrere oss om å ta ni poeng på de tre siste kampene. Gjør vi det har vi en meget bra mulighet til å komme til VM, sier Johansen.
Slik ser Norges sjanser ut plasseringsmessig i gruppen (tallene er avrundet):
Førsteplass: 11,1 prosent
Annenplass: 35
Tredjeplass: 25
Fjerdeplass: 16,8
Femteplass: 12,2
Sjetteplass: 0
Norge skal spille hjemme mot Sveits på tirsdag, borte mot Slovenia den 11. oktober og hjemme mot Island fire dager senere.
Skulle Sveits holde unna og vinne VM-kvalifiseringsgruppen, er Norge avhengige av å ta annenplassen og samtidig bli blant de åtte beste toerne av totalt ni. De åtte beste toerne skal ut i playoff-kamper mot hverandre.
For å avgjøre hvem som er det dårligste toerlaget, trekker FIFA bort poengene mot laget på sisteplass i hver gruppe.
Artikkelen fortsetter under bildet.
|
|
SJEFEN MED FALKEBLIKKET: Egil Olsen speider mot VM i Brasil. På landslagstreningene holder han begge øyne rettet mot spillerne. Foto: Bjørn S. Delebekk, VG
|
Drillo sjokkert over Sveits
De norske spillerne og landslagssjefen møtte søndag ettermiddag pressen på Ullevaal stadion. Drillo fortalte at han lot seg overraske over at Sveits kastet bort seieren hjemme mot Island.
- Det var litt av et sjokk at de ikke vant da de ledet 4-1. Hadde noen fortalt meg at det skulle bli uavgjort da de banket inn 4-1, hadde jeg ledd meg i hjel. Etter 4-3 så Sveits dårlige ut og Island styrte på slutten, sier han.
Drillo varsler både endringer i troppen og et angrepsvillig Norge mot Sveits, som landslaget spilte 1-1 mot i fjor høst.
- Vi hadde ikke ballen så mye nede i Sveits, men var gode defensivt og på dødball. Vi vant den kampen 6-4 i sjanser og presterte noe av det beste vi har gjort i kvalifiseringen. Det er en god følelse å ta med seg inn i denne kampen, sier Drillo.
Nye dealer hver dag!
Sammenlign lån
Få tilbud fra mange håndverkere
Finn kjærligheten på nettet!
Finn beste pris i markedet
Reduser strømregningen

Se video
Ta kontakt med journalist Øyvind Askeland
Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og
synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for
andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler
eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt.
Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.