Jensen: - Trenger ikke skremme Godset før på lørdag

VG Nett-logo

Tirsdag 13. august

Norsk fotball

Annonseinfo

Diskutér sport

Klikk her for å gå til forumet

Diskutér norsk fotball

Klikk her for å gå til forumet

Diskutér engelsk fotball

Klikk her for å gå til forumet

Diskutér vintersport

Klikk her for å gå til forumet

Jensen: - Trenger ikke skremme Godset før på lørdag

Rustent RBK kranglet seg til kvartfinale

TOMÅLSSCORER: Mike Jensen scoret begge målene da Rosenborg gikk til kvartfinale i cupen på Tromsøs bekostning. Her gjør han 1-0 sent i første omgang. Foto: Ned Alley/NTB scanpix
TOMÅLSSCORER: Mike Jensen scoret begge målene da Rosenborg gikk til kvartfinale i cupen på Tromsøs bekostning. Her gjør han 1-0 sent i første omgang. Foto: Ned Alley/NTB scanpix
Publisert 19.06.13 - 19:50, endret 19.06.13 - 22:11 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

TRONDHEIM (VG Nett) (Rosenborg - Tromsø 2-1) Rosenborg skremte hverken sin kvartfinalemotstander eller serieleder Strømsgodset da Tromsø ble sendt ut av cupen onsdag.

- Vi må skremme dem på lørdag. Ikke i dag, sier tomålsscorer og matchvinner Mike Jensen til VG.
¨
Dansken, som kom fra Brøndby før sesongen, har aldri vært noen stor målscorer, men onsdag ble han den store helten foran et glissent Lerkendal, hvor flesteparten av de 5777 betalende tilskuerne var samlet mot midten av den gamle hovedtribunen.

- Jeg har ikke scoret to mål i en seniorkamp tidligere, selv om jeg i starten av karrieren spilte både kant og offensiv midtbane. Den rollen jeg har hatt til nå, har faktisk vært den mest defensive jeg har hatt, men det gjør meg ingenting. Jeg tror folk ser på meg som en allsidig spiller, så jeg er likeglad, bare jeg får starte, sier Jensen og smiler.

Feriefotball

Snart ti år har gått siden Trondheims fotballstolthet løftet sin hittil siste kongepokal.

Det er unormalt lenge for seiersvante trøndere, som lengter etter et gjensyn med Ullevaal. Blant dem midtbanespiller Mikkel «Mix» Diskerud, som før kampen gikk ut i Nordlys og uttalte at på hans prioriteringsliste står cupen høyere enn et seriegull.

Takket være lagkamerat Mike Jensen kan Diskerud, som startet kampen på benken, fortsatt få i både pose og sekk.

Bred tropp

Dansken fant nemlig veien til nettmaskene to ganger i et oppgjør preget av å være det første etter en sommerpause, hvor Tromsø virket minst rustne.

- Det kan være mange unnskyldninger. Vi sliter litt i dag, men ser vi frem mot lørdagens kamp, kan det godt være at vi har hatt godt av en kamp hvor det var en del tekniske feil og bommer, sier Jensen til VG.

- Hvor mye kostet dette med tanke på lørdag?

Ingenting. Vi har en god og bred tropp, gode spillere som kan komme inn fra benken, som er friske. De får vi bruk for, og de blir viktige for oss resten av sesongen.

Rosenborg hadde knapt skapt noe utover en stupheading via bakken og over tverrliggeren fra Jonas Svensson til to minutter gjensto av første omgang. Da kombinerte Jensen seg lekkert igjennom et inntil da tett Tromsø-forsvar ved hjelp av Borek Dockal.

Han gjorde ingen feil alene med Marcus Sahlman, og vertene gikk i garderoben i ledelsen etter en omgang der gjestene hadde vært minst dårlige.

Effektive RBK

Tromsø åpnet også friskest etter hvilen, men da Magnus Andersen ikke klarte å sette ballen i mål fra omtrent samme posisjon som Jensen, og Miika Koppinen ikke traff mellom stengene på den påfølgende corneren, ble bortelaget straffet hardt.

For selv om Rosenborg slet med å få til særlig med eget spill, vartet de opp med et angrep av et merke som minnet om de «eggenske røtter» klubben lengter etter å finne tilbake til.

Borek Dockal slapp ballen ut til Bille Nielsen på høyresiden og inviterte til en vegg. Det oppfattet dansken, og spilte ballen tilbake til Dockal, som igjen dyttet videre til Tobias Mikkelsen.

Venstrekanten hadde muligheten til å skyte selv, men valgte et enda bedre alternativ da han uselvisk satte opp en umarkert Jensen. Han kastet et kjølig blikk på Sahlman, så hvilket ben TIL-keeperen hvilte vekten på og satte ballen til motsatt side på ekte målscorervis.

Holdt ikke

Det tok ikke mer enn et knapt minutt før Tromsø svarte med et reduseringsmål, da Zdenek Ondrasek traff så feil på Saliou Ciss' gode servering at det ble riktig. Dermed gikk ballen forbi en uheldig Daniel Örlund, som lite kunne gjøre med Ondraseks sleivtreff.

Det kom aldri noen sluttspurt fra et Tromsø-lag, som skapte fint lite mot et hjemmelag som kastet innpå kvalitetsspillere som Tarik Elyounoussi, «Mix» og Stefan Strandberg utover i andre omgang.

Flere mål ble det ikke, og dermed endte det som i seriemøtet mellom lagene 8. mai - med 2-1 seier til Rosenborg.

Slik spilles kvartfinalene:

Haugesund-Bodø/Glimt
Mjøndalen-Molde
Start-Lillestrøm
Sogndal-Rosenborg eller Rosenborg-Vålerenga

Slik endte kveldens cupkamper:

Bodø/Glimt - Odd 2-1, Haugesund - Alta 4-3, Mjøndalen - HamKam 3-2, Molde - Ranheim 6-0, Rosenborg - Tromsø 2-1, Start - Stabæk 2-1.

Ekstraomganger spilles: Lillestrøm - Bryne (1-0).

Spilles onsdag 26/6: Vålerenga - Sogndal.

  • Skriv ut artikkelen
Våre dyktige moderatorer
har vurdert 3641 kommentarer i dag.
Nå tar de seg en velfortjent natts søvn
, og åpner kommentarfeltet igjen kl. 07.00.
Velkommen tilbake da!

Eliteserien / 2013

P Lag Spilt S U T Mål Poeng
1 Rosenborg 19 12 5 2 36 - 17 41
2 Strømsgodset 19 12 3 4 43 - 19 39
3 Aalesund 19 10 4 5 42 - 28 34
4 Viking 19 8 7 4 25 - 19 31
5 Haugesund 19 9 3 7 25 - 25 30
6 Brann 19 8 3 8 29 - 29 27
7 Odd 19 7 4 8 23 - 20 25
8 Vålerenga 19 7 4 8 29 - 33 25
9 Molde 19 6 6 7 29 - 27 24
10 Lillestrøm 19 6 5 8 24 - 28 23
11 Sogndal 19 5 8 6 25 - 30 23
12 Sandnes Ulf 19 6 4 9 22 - 33 22
13 Tromsø 19 5 6 8 29 - 29 21
14 Start 19 4 6 9 25 - 38 18
15 Sarpsborg 08 19 4 5 10 25 - 42 17
16 Hønefoss BK 19 3 7 9 21 - 35 16
Lauveng og Brown Dagens tips fra VGs Rolf Brown og Truls Lauveng

Mest lest fotball

Hodgson: - Rooney er ikke skadet

(VG Nett) Wayne Rooney (27) har ifølge Manchester United slitt med skader som har holdt ham borte fra samtlige av klubbens oppkjøringskamper. Landslagssjef Roy Hodgson (66) synes imidlertid stjernespissen virker frisk som en fisk.

Les hele saken

Fredrikstad hentet spiss som ikke kan spille

(VG Nett) Fredrikstad signerte Alagie Sosseh (27) ut sesongen, men spissen har ikke lov til å spille. Han har allerede spilt i for mange klubber.

Les hele saken

Vilsvik fikk kalde føtter av kantrolle

(VG Nett) Tyske Eintracht Braunschweig var villige til å sette ny klubbrekord på overgangsmarkedet for å sikre seg Lars-Christopher Vilsvik (24), men Godset-backen var ikke komfortabel med planene de hadde for ham.

Les hele saken

Få nyheter om ditt lag på Facebook-veggen

Klikk på "Liker" og du vil få alle nyheter VG Nett skriver om klubben din på veggen din.