Aalesunds første borteseier på tre måneder

VG Nett-logo

Tirsdag 13. august

Norsk fotball

Annonseinfo

Diskutér sport

Klikk her for å gå til forumet

Diskutér norsk fotball

Klikk her for å gå til forumet

Diskutér engelsk fotball

Klikk her for å gå til forumet

Diskutér vintersport

Klikk her for å gå til forumet

Aalesunds første borteseier på tre måneder

Jan Jönssons: - Jeg var forbannet i pausen

SEIER: Fredrik Ulvestad (til høyre) og Aalesund vant 2-1 over Haugesund på bortebane. Foto: Jan Kåre Ness, NTB Scanpix
SEIER: Fredrik Ulvestad (til høyre) og Aalesund vant 2-1 over Haugesund på bortebane. Foto: Jan Kåre Ness, NTB Scanpix
Publisert 14.07.13 - 17:24, endret 14.07.13 - 18:55 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

HAUGESUND (VG Nett) (Haugesund - Aalesund 1-2) Aalesund hevet seg og spilte seg til tre sterke poeng og medaljeplass. - Første omgang var den svakeste vi har spilt i år, sier Jönsson.

VG Nett følger

Etter en svak åpning på kampen hevet Aalesund seg etter pause og tok en sterk borteseier. Lagets første siden 2-0 i Sarpsborg 14. april.

VG LIVE:Les referat fra kampen

- Vi var heldige som gikk til pause med 1-1. Jeg var forbannet da vi gikk til garderoben, for det var kanskje den svakeste omgangen vi har spilt i år, sier Aalesund-trener Jan Jönsson til VG Nett.

- Det var en "skön" seier som betyr mye for oss. Jeg er like skuffet over den dårlige andre omgangen som jeg ble glad over den gode andre omgangen, legger Jönsson til.

- Skrale

Fredrik Carlsen utnyttet et passivt hjemmeforsvar og løp gjennom Haugesunds bakre rekke, og alene med keeper ble han matchvinner med sin 2-1-scoring etter 60 minutter.

- Jeg er veldig skuffa. Vi satte ikke sjansene i første omgang, og var var veldig skrale etter pause. Dette var en bekreftelse på at vi ikke er gode nok til å være med helt i toppen, sier Haugesund-trener Jostein Grindhaug.

Også keeper Per Morten Kristiansen er skuffet over å slippe inn to mål.

- Vi er veldig svake og fortjener å tape kampen. De var mye skarpere enn oss og spesielt det første kvarteret. Det føltes som et tidsspørsmål før de skulle skjære gjennom og det gjorde de jo, sier Haugesunds burvokter til Cmore.

Resultatet betyr at Aalesund inntar tredjeplassen på tabellen.

Haugesund best

Etter en rolig innledning tok Haugesund initiativet i kampen og spilte seg frem til kampens første målsjanse etter fint samarbeid mellom Christian Gytkjær og Daniel Bamberg, men sistnevnte ble stoppet av en god Sten Grytebust.

Etter en blek åpning var det Aalesund som kunne juble etter sin første skikkelige visitt foran Haugesunds mål etter 25 minutter. Peter Orry Larsen stupte frem og forlenget et frispark fra Jo Nymo Matland - nok til å utmanøvrere keeper Per Morten Kristiansen.

Hjemmelaget likte dårlig å komme under, og vasket frem sjanse på sjanse de neste minuttene, og fikk uttelling ved Daniel Bamberg etter 34 minutter. Brasilianeren pirket inn en løs ball fra kloss hold, og sørget for balanse i målprotokollen.

Aalesund avgjorde

Haugesund skapte sjanser nok til å lede etter første omgang, men Aalesund, som gjorde to bytter i pausen, hevet seg etter hvilen.

Marokkaneren Abderrazaq Hamed-Allah blåste ballen like til side for mål fra meget gunstig posisjon etter 59 minutter, men Fredrik Carlsen gjorde alt riktig minuttet etterpå.

Carlsen kombinerte med Hamed-Allah og løp rett gjennom Haugesund-forsvaret, og satte ballen sikkert til side for Per Morten Kristiansen.

Haugesund forsøkte å svare, men kom ikke nærmere enn Henrik Kildentofts stolpetreff drøye kvarteret før slutt. Laget stanget og stanget, men uten å klare å skape de store sjansene.

Medaljekamp

Haugesund kom til kampen med selvtillit etter cupavansement og seier over serieleder Strømsgodset, og mot Aalesund var spydspissen Christian Gytkjær tilbake fra start etter noen skadeplagede uker.

Aalesund kom revansjesugne til Haugesund, etter skuffende 2-2 hjemme mot Sogndal og etter å ha rotet bort en 2-0-ledelse borte mot Start i kampen før, men turen sørover på Vestlandet har betydd trøbbel for oransjetrøyene tidligere.

Gjestene fra Ålesund stod uten eliteserieseier i Haugesund før dagens kamp, og med sentrale brikker som Michael Barrantes, Tramaine Stewart og Daniel Arnefjord ute, var det ingen enkel oppgave laget stod overfor.

Kampen var uansett viktig for begge lag. Som tabellnaboer på øvre halvdel ville poeng fra denne kampen bety god heng i medaljekampen.

Aalesund benyttet muligheten, og tok sin første seier i Haugesund i eliteseriesammenheng.

  • Skriv ut artikkelen
Våre dyktige moderatorer
har vurdert 3637 kommentarer i dag.
Nå tar de seg en velfortjent natts søvn
, og åpner kommentarfeltet igjen kl. 07.00.
Velkommen tilbake da!

Eliteserien / 2013

P Lag Spilt S U T Mål Poeng
1 Rosenborg 19 12 5 2 36 - 17 41
2 Strømsgodset 19 12 3 4 43 - 19 39
3 Aalesund 19 10 4 5 42 - 28 34
4 Viking 19 8 7 4 25 - 19 31
5 Haugesund 19 9 3 7 25 - 25 30
6 Brann 19 8 3 8 29 - 29 27
7 Odd 19 7 4 8 23 - 20 25
8 Vålerenga 19 7 4 8 29 - 33 25
9 Molde 19 6 6 7 29 - 27 24
10 Lillestrøm 19 6 5 8 24 - 28 23
11 Sogndal 19 5 8 6 25 - 30 23
12 Sandnes Ulf 19 6 4 9 22 - 33 22
13 Tromsø 19 5 6 8 29 - 29 21
14 Start 19 4 6 9 25 - 38 18
15 Sarpsborg 08 19 4 5 10 25 - 42 17
16 Hønefoss BK 19 3 7 9 21 - 35 16
Lauveng og Brown Dagens tips fra VGs Rolf Brown og Truls Lauveng

Mest lest fotball

Vilsvik fikk kalde føtter av kantrolle

(VG Nett) Tyske Eintracht Braunschweig var villige til å sette ny klubbrekord på overgangsmarkedet for å sikre seg Lars-Christopher Vilsvik (24), men Godset-backen var ikke komfortabel med planene de hadde for ham.

Les hele saken

Hodgson: - Rooney er ikke skadet

(VG Nett) Wayne Rooney (27) har ifølge Manchester United slitt med skader som har holdt ham borte fra samtlige av klubbens oppkjøringskamper. Landslagssjef Roy Hodgson (66) synes imidlertid stjernespissen virker frisk som en fisk.

Les hele saken

Fredrikstad hentet spiss som ikke kan spille

(VG Nett) Fredrikstad signerte Alagie Sosseh (27) ut sesongen, men spissen har ikke lov til å spille. Han har allerede spilt i for mange klubber.

Les hele saken

Få nyheter om ditt lag på Facebook-veggen

Klikk på "Liker" og du vil få alle nyheter VG Nett skriver om klubben din på veggen din.