NFF: - Vi har et ansvar

VG Nett-logo

Onsdag 19. juni

Norsk fotball

Annonseinfo

Diskutér sport

Klikk her for å gå til forumet

Diskutér norsk fotball

Klikk her for å gå til forumet

Diskutér engelsk fotball

Klikk her for å gå til forumet

Diskutér vintersport

Klikk her for å gå til forumet

NFF: - Vi har et ansvar

INNFØRER TILTAK: Fotballpreseident Yngve Hallén, generalsekretør i fotballforbundet Kjetil Siem og informasjonssjef i fotballforbundet Svein Graff holdt pressekonferanse på Ullevaal stadion søndag ettermiddag. Tirsdag kom NFF med en oversikt over videre tiltak for å hindre resultatmanipulering. Foto: NTB Scanpix/ Marianne Løvland
INNFØRER TILTAK: Fotballpreseident Yngve Hallén, generalsekretør i fotballforbundet Kjetil Siem og informasjonssjef i fotballforbundet Svein Graff holdt pressekonferanse på Ullevaal stadion søndag ettermiddag. Tirsdag kom NFF med en oversikt over videre tiltak for å hindre resultatmanipulering. Foto: NTB Scanpix/ Marianne Løvland
Publisert 10.07.12 - 20:14, endret 10.07.12 - 20:14 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

Norges Fotballforbund innrømmer at de har et ansvar for å unngå resultatmanipulering på norske fotballarenaer.

VG Nett følger

NFF melder tirsdag kveld i en pressemelding at de allerede har iverksatt tiltak mot resultatmanipulering og vil forsterke innsatsen fremover.

Informasjonsrådgiver i NFF, Yngve Haavik, sier til VG Nett at selv om bestikkelser og juks er et kriminelt problem, kan norsk fotball jobbe for å avdekke og forebygge resultatmanipulering på sine arenaer.

- Fotballen alene kan ikke få bukt med dette, men vi har selvfølgelig et selvstendig ansvar, spesielt i det forebyggende arbeidet, men også i form av å bedre rutinene på hvordan vi mottar og håndterer tips, sier han.

Blant tiltakene NFF allerede har satt i gang for å unngå kampfiksing inngår samarbeid med UEFA og Norsk Tipping og i den tilknytning et omfattende overvåkningssystem av kamper i de to øverste fotballdivisjonene.

Likevel mener NFF at de har flere utfordringer knyttet til resultatmanipulering enn disse tiltakene kan håndtere, og de melder i pressemeldingen at NFF ikke kan leve med mistanker om at kamper er avgjort før de er spilt.

- Vi erkjenner at vi må bli enda flinkere, sier Haavik til VG Nett.

For å oppnå det har NFF nå flere tiltak som de enten har bestemt seg for å gjennomføre eller som de vurderer å gjennomføre. Blant dem er å utvide overvåkningssystemer til også å omfatte lavere divisjoner.

I tillegg vil NFF i løpet av sensommeren eller høsten implementere UEFAs bestemmelser og virkemidler tilknyttet resultatmanipulering, og vurdere å gjøre det enklere å straffe spillere som bryter NFFs bestemmelser.

  • Skriv ut artikkelen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt. Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.
Vennlig hilsen Espen Egil Hansen, redaktør digital. Les mer om vår moderering

Eliteserien / 2013

P Lag Spilt S U T Mål Poeng
1 Strømsgodset 12 9 2 1 26 - 8 29
2 Rosenborg 12 7 3 2 23 - 12 24
3 Viking 12 7 2 3 15 - 11 23
4 Brann 12 7 0 5 16 - 15 21
5 Aalesund 12 6 2 4 24 - 16 20
6 Haugesund 12 5 2 5 15 - 15 17
7 Tromsø 12 4 4 4 18 - 14 16
8 Sogndal 12 4 4 4 15 - 19 16
9 Lillestrøm 12 4 3 5 18 - 21 15
10 Sarpsborg 08 12 3 5 4 16 - 24 14
11 Hønefoss BK 12 3 4 5 14 - 18 13
12 Vålerenga 12 4 1 7 13 - 19 13
13 Start 12 3 4 5 15 - 23 13
14 Odd 12 3 2 7 10 - 14 11
15 Molde 12 2 4 6 15 - 17 10
16 Sandnes Ulf 12 2 4 6 9 - 16 10
Lauveng og Brown Dagens tips fra VGs Rolf Brown og Truls Lauveng

Mest lest fotball

Thiago-show sørget for nok et spansk mesterskapsgull

(VG Nett) (Italia U21-Spania U21 2-4) Barcelona-spilleren Thiago og de spanske U21-spillerne storspilte i EM-finalen, og tok nok et mesterskapsgull.

Les hele saken

Rettssaken mot Ribéry og Benzema utsatt til januar

(VG) Franck Ribéry har allerede innrømmet kjøp av sex fra en prostituert. I dag startet rettssaken som kan sende fotballstjernen i fengsel startet.

Les hele saken

Kinnear sjokkerer Newcastle-fansen i intervju

(VG Nett) Nyansatt Newcastle-direktør Joe Kinnear (66) fyrer løs mot klubbens supportere i et oppsiktsvekkende radiointervju.

Les hele saken

Få nyheter om ditt lag på Facebook-veggen

Klikk på "Liker" og du vil få alle nyheter VG Nett skriver om klubben din på veggen din.