Han regner med at den nye kontrakten skrives under med det første - uansett hvilken divisjon FFK spiller i neste sesong.
Da blir det også 20 år siden Ramberg debuterte for FFK. Han har spilt for klubben i tre perioder, den siste startet i 2005.
Mellom 1993 og 2005 har han spilt i Ajax, i FFK, i Moss, blitt erklært fotballinvalid - men altså holdt det gående likevel.
Livet etter fotballen
- Jeg har vært flink til å trene riktig siden den gang, sier Ramberg.
VG LIVE: Følg Strømsgodset-Fredrikstad her
I august fyller han 36 år. Det er på tide å tenke på livet etter fotballen, selv om det altså blir en siste sesong med FFK i 2013.
Fredag møter Ramberg og nedrykkstruede FFK topplaget Strømsgodset på Marienlyst i Drammen. Situasjonen i FFK er vanskelig. Klubben har verken spillere eller økonomi.
|
|
TRENER PÅ EGET SENTER: Hans Erik Ramberg har sammen med Morgan Andersen startet Spenst Brygge i Frerikstad. Ramberg skal jobbe mest mot bedrifter når han er ferdig som fotballspiller. Foto: Jørgen Braastad.
|
- På meg virker det ikke som folk verken i byen eller klubben klarer å ta alvoret inn over seg. De lar det bare skure og gå. Jeg tror ikke de vil tenke på alternativet. Alle er redde, mener Hans Erik Ramberg.
Klubben lært av feilene
- Jeg håper og tror at klubben har lært av det som skjedde i 2009, lært av feilene. For nå har vi en sånn sesong - igjen, der vi kan rykke ned. I forrige bortekamp skulle vi reist med én innbytter. Før merket ikke vi på sport noe særlig av kostnandskuttene, men det gjør vi nå. Vi har ikke råd til å ha mat til spillerne på stadion en gang nå, sier Ramberg.
- Hva har gått galt?
- Vrient å svare på. Men det er opplagt å tro at gjennomtrekken i FFK-systemet over år ikke har vært til det beste. Det er ikke bra. Relasjonene både på- og utenfor banen er for få. Det har presset seg frem at vi må bruke for mange unge spillere samtidig, mener veteranen på midtbanen.
Nå er han på vei over i ny jobb, selv om han har en klausul i kontrakten sin at han skal jobbe for FFK etter at han har lagt opp.
Sammen med Morgan Andersen, tidligere leder i både Lyn, Fredrikstad og hockeyklubben Stjernen, skal han drive et treningssted midt i Fredrikstad.
Skal jobbe med bedrifter
Andersen har gått inn med 60 prosent av aksjekapitalen, Ramberg 30 prosent og ex-FFKer Jan Rafn med de 10 siste prosentene.
- Jeg vil drive med noe jeg kan, noe jeg kan stå inn for, og det er idrett og trening. Jeg vil gjerne bidra til å gi folk en bedre helse. Så spurte Morgan Andersen om jeg ville være med på å starte Spenst Brygga i et helt nytt bygg i sentrum av Fredrikstad. Jeg skal jobbe mot bedrifter. Det er spennende, mener Ramberg.
Les også: Solbakken fulgte Tarik mot Hønefoss
Mens VG er innom, sitter ex-FFKer Raymond Kvisvik der, og i restauranten under spiller lagkameratene Jørgen Horn, Mads Hansen, Alexander Ruud Tveter og Etzaz Hussain kort.
- Jeg har kjent Hans Erik Ramberg lenge, og det var han jeg ville ha med meg. Begge er vant til å bli satt under press, og vi vet hvor vi har hverandre. Jeg fikk denne forespørselen for halvannet år siden, og jeg brukte tre-fire måneder på å finne ut at jeg ville prøve dette, sier Morgan Andersen.
Nye dealer hver dag!
Sammenlign lån
Få tilbud fra mange håndverkere
Finn kjærligheten på nettet!
Finn beste pris i markedet
Reduser strømregningen


har vurdert 301 kommentarer i dag.
Nå tar de seg en velfortjent natts søvn
, og åpner kommentarfeltet igjen kl. 07.00.
Velkommen tilbake da!