Misset i 1995 - nå vil Tyskland-sjefen slå Norge

VG Nett-logo

Lørdag 14. september

Fotball

Annonseinfo

Diskutér sport

Klikk her for å gå til forumet

Diskutér norsk fotball

Klikk her for å gå til forumet

Diskutér engelsk fotball

Klikk her for å gå til forumet

Diskutér vintersport

Klikk her for å gå til forumet

Misset i 1995 - nå vil Tyskland-sjefen slå Norge

** Silvia Neid har ikke glemt VM-finaletapet i Stockholm
** Norske fotballjenter lar seg imponere av tysk vinnermentalitet

HAR IKKE GLEMT: Tysklands landslagssjef Silvia Neid har fortsatt ikke glemt VM-finaletapet mot Norge i 1995 selv 18 år etter. Søndag jakter hun revansj. Foto: Getty Images
HAR IKKE GLEMT: Tysklands landslagssjef Silvia Neid har fortsatt ikke glemt VM-finaletapet mot Norge i 1995 selv 18 år etter. Søndag jakter hun revansj. Foto: Getty Images
Publisert 28.07.13 - 09:31, endret 28.07.13 - 10:08 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

SOLNA VG Nett) Den tyske landslagssjefen Silvia Neid (49) glemmer ikke 0-2 tapet for Norge i VM-finalen i 1995. Nå vil hun ha revansj.

VG Nett følger

Hvem tror du vinner EM-finalen?


[ se resultat ]

- Jeg hadde en stor sjanse på 0-2 og misset. Heldigvis er det der historie, jeg er ikke spiller lenger. Nå er det unge og bedre jenter som skal spille for oss, sier Neid foran morgendagens EM-finale.

- Even Pellerud var trener også den gang, så han har nok gode minner, sier Neid til internasjonale media på Friends Arena i Solna. Finalen i 1995 gikk på den gamle svenske nasjonalarenaen Råsunda.

VG LIVE:Følg EM-finalen direkte fra kl. 16

Norges ble verdensmester etter scoringer av Hege Riise og Marianne Pettersen. Tysklands beste var Silvia Neid - dagens landslagssjef. Nå møter hun altså Pellerud igjen, som landslagssjef.

Rivende utvikling

Neid har jobbet med det tyske kvinnelandslaget helt siden 1996, men holder fortsatt koken.

BEBREIDER SEG SELV: Silvia Neid misbrukte en stor sjanse i VM-finalen i 1995. Her sammen med daværende landslagssjef Gero Bisanz. Foto: Getty Images
Fram til 2005 var hun assistent, så ble hun sjef.

- Kvinnefotballen har utviklet seg mye siden 1995-finalen. I dette mesterskapet har det vært få scoringer sammenlignet med siste EM, det tyder på at det taktiske nivået har blitt bedre. Og teknisk og fysisk har det også skjedd mye, sier Silvia Neid.

Hun vil ikke kommentere spesielt det faktum at Even Pellerud hvilte flere av de beste norske spillerne i gruppespillkampen - men at Norge likevel vant 1-0.

- Det er likegyldig hva som skjedde i gruppespillet. Finale er noe helt annet.

Vant til å vinne

De norske landslagsprofilene Ada Stolsmo Hegerberg og Maren Mjelde har tro på norsk seier i EM-finalen, men snakker samtidig rosende om den tyske vinnermentaliteten.

IBOENDE: Maren Mjelde mener tyskerne har en iboende vinnerkultur. Her jubler hun etter straffescoring mot Danmark i semifinalen. Foto: Robert S. Eik/VG
- Tyskland er vant til å vinne, det er noe veldig iboende i dem, sier Mjelde, som sammen med Hegerberg spiller i bundesligaklubben Turbine Potsdam.

- Jeg har merket det etter at vi kom til Tyskland. Selv om ting går imot, så har de troen på at de skal vinne.

Størst disiplin

Ada Stolsmo Hegerberg sier det slik:

- Den tyske vinnermentaliteten noe utenom det vanlige. Jeg er glad for at jeg spiller i Tyskland og blir en bedre fotballspiller gjennom det.

BILDESPESIAL:Høydepunktene fra Norges vei mot EM-finalen

- Hvordan føler du det?

BEDRE: Ada Stolsmo Hegerberg mener at hun blir en bedre fotballspiller av å spille i Tyskland, mye på grunn av disiplinen og treningskulturen. Foto: Robert S. Eik/VG
- Folk møter på trening og gjør det treneren sier og vil bli bedre fotballspillere. Det er derfor Tyskland har vært best i en årrekke, fordi de trener hardest og har størst disiplin. Der har andre lag mye å gå på, mener den norske spissen.

Keeper Ingrid Hjelmseth er enig i at Tyskland er vriene:

- Uansett hvilket mannskap tyskerne stiller med, så er de et slags maskineri. Det er tøft å møte dem, men vi viste i gruppespillet at fullt mulig å slå dem.

- Og jeg håper at vi kommer til å ha ballen mer i finalen enn det vi hadde mot Danmark.

Ikke tid for øving

Caroline Graham Hansen ser for seg samme kampbilde:

- Det kommer til å bli beintøft, men jeg tror ikke vi blir like baktunge som mot Danmark. Nøkkelen vår ligger i kontringer.

KONTRINGSSRTYRKE: Caroline Graham Hansen forventer at Tyskland kommer til å ha mye ball, og at nøkkelen for Norge til EM-suksess er kontringene. Foto: Terje Bendiksby / NTB scanpix
De tyske trenerne og spillerne er veldig opptatt av at Norge lå dypt mot Danmark og at det er vrient å spille mot et lag som legger seg så defensivt.

- Jeg tenker at det er bra at de tenker sånn, smiler Marit Fiane Christensen.

- De er opptatt av hvordan de skal ta oss, samtidig som de skal ha sitt eget spill. Vi spiller uansett vårt egen spill.
- Vi må kjøre på det vi er gode på, uansett hva journalister og andre synes. Vi vet at vi har ting å øve på, vi vil gjerne holde ballen mer i laget. Men en EM-finale er ikke tiden for å øve, smiler Marit Fiane Christensen.


Høydepunktene fra Norges vei mot EM-finalen - i bilder! - Se større bilder

  • Skriv ut artikkelen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt. Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.
Vennlig hilsen Espen Egil Hansen, redaktør digital. Les mer om vår moderering

Tabell Fotball-EM kvinner 2013

P Lag S V U T Mål Poeng
Gruppe A
1 Sverige 3 2 1 0 9 - 2 7
2 Italia 3 1 1 1 3 - 4 4
3 Danmark 3 0 2 1 3 - 4 2
4 Finland 3 0 2 1 1 - 6 2
Gruppe B
1 Norge 3 2 1 0 3 - 1 7
2 Tyskland 3 1 1 1 3 - 1 4
3 Island 3 1 1 1 2 - 4 4
4 Nederland 3 0 1 2 0 - 2 1
Gruppe C
1 Frankrike 3 3 0 0 7 - 1 9
2 Spania 3 1 1 1 4 - 4 4
3 Russland 3 0 2 1 3 - 5 2
4 England 3 0 1 2 3 - 7 1

Siste kamper fra Fotball-EM kvinner 2013

Søndag 28. juli
Finale
Tyskland - Norge 1-0

Mest lest fotball

Sjekk så overlegen Fellaini er i luftrommet

Marouane Fellaini (25) er kanskje ingen Mesut Özil eller Cesc Fabregas, men han tilfører Manchester United mer enn hår.

Les hele saken

Loe krever at Rosenborg blir dømt

Tidligere Stabæk-leder Erik Loe krever at Rosenborg blir dømt i fotballforbundets påtalenemd, men trønderne mener de har gjort alt riktig.

Les hele saken

Eksperter mener Özil er det smarteste kjøpet

Han har kostet Arsenal om lag 400 millioner kroner. Og Mesut Özil (24) kan bli årets kjøp tror fotballeksperter

Les hele saken