Gulbrandsen: «Jeg gjør det som må til for å vinne»

VG Nett-logo

Lørdag 14. september

Fotball

Annonseinfo

Diskutér sport

Klikk her for å gå til forumet

Diskutér norsk fotball

Klikk her for å gå til forumet

Diskutér engelsk fotball

Klikk her for å gå til forumet

Diskutér vintersport

Klikk her for å gå til forumet

Fotballjentene svarer på spillestilskritikken

Gulbrandsen: «Jeg gjør det som må til for å vinne»

KRITISERTE: Solveig Gulbrandsen (t.v) og Caroline Graham Hansen (t.h.) svarer de kritiske røstene. Gulbrandsen forteller til VG at hun «gjør det som må til for å vinne». Foto: Terje Bendiksby / NTB scanpix
KRITISERTE: Solveig Gulbrandsen (t.v) og Caroline Graham Hansen (t.h.) svarer de kritiske røstene. Gulbrandsen forteller til VG at hun «gjør det som må til for å vinne». Foto: Terje Bendiksby / NTB scanpix
Publisert 26.07.13 - 18:28, endret 26.07.13 - 18:30 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

NORRKÖPING/OSLO (VG Nett) De finaleklare fotballjentene har måttet tåle sterk kritikk for sin spillestil. Nå svarer de kritikerne - med forståelse.

VG Nett følger

Hvem tror du vinner EM-finalen?


[ se resultat ]

Etter den dramatiske semifinalen mot Danmark, hvor Norge vant 5-3 etter straffesparkkonkurranse, har blant andre de svenske fotballkommentatorene Tomas Pettersson og Simon Bank, i henholdsvis svenske Expressen og Aftonbladet, kritisert Norges spillestil.

Rutinerte Solveig Gulbrandsen forklarer overfor VG hvorfor Norge fremstår slik som mange vil karakterisere som defensivt.

- Vi må spille på det vi har og nødt til å spille som vi gjør. Danmark, Spania og Sverige har spilt mer underholdende, men jeg har ingen behov for å være i deres posisjon akkurat nå. Jeg gjør det som må til for å vinne. Det er nødvendig å spille som vi gjør nå, men jeg håper vi utvikler oss, sier hun til VG.

Les også:Gulbrandsen har booket sydentur på finaledagen

- Ikke helt på bølgelengde

I likhet med Gulbrandsen, svarer også Caroline Graham Hansen på kritikken mot Norges spillestil.

- Jeg skulle gjerne sett at jeg blir sluppet mer fri, men sånn som ting er nå er man nødt til å gjøre jobben sin. Det er sånn systemet er akkurat nå, og da tenker jeg ikke noe særlig over det, sier Graham Hansen.

- Sånn personlig er jeg kanskje ikke helt på bølgelengde, men jeg trives i systemet og får spille i dette systemet. Og da klager ikke jeg, fortsetter 18-åringen.

Trine Rønning, som satte det siste straffesparket og sendte Norge til EM-finale, forstår kritikken som nå rettes.

- Jeg forstår at noen kritiserer måten vi spiller på, men for meg spiller det ingen rolle så lege vi vinner kamper. Vi møter sånne lag som Norge i Toppserien i nesten hver eneste kamp, og jeg vet hvor utrolig frustrerende det er å spille mot et lag med elleve i forsvar hele tiden. Mot Danmark var det vår svakeste kamp, og vi var til og med bedre mot Island. Vi har for få trekk i laget med ballen, og vi var ikke dyktige nok der.

VGTV:- Folk får mene hva de vil om spillestilen

Mister stor sett ballen

At enkelte hevder fotballjentene ikke vil ha ballen, vil de imidlertid ikke høre noe av.

- Det er ikke sant. Man vil jo ha ballen, men så kommer man i en situasjon hvor vi ble presset veldig tilbake. Vi hang ikke helt sammen, og da blir det vanskelig når man vinner ballen også. Det er ikke sånn at vi ikke har ballen med vilje, fortsetter Rønning.

- Ingen som ikke har bestemt at jeg ikke kan ha ballen lenger. Da er vi jo heller for dårlige. Jeg kan godt ta andre valg, men når du ser vi stort sett mister den, så må vi prioritere det defensive, forklarer Gulbrandsen.

  • Skriv ut artikkelen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt. Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.
Vennlig hilsen Espen Egil Hansen, redaktør digital. Les mer om vår moderering

Tabell Fotball-EM kvinner 2013

P Lag S V U T Mål Poeng
Gruppe A
1 Sverige 3 2 1 0 9 - 2 7
2 Italia 3 1 1 1 3 - 4 4
3 Danmark 3 0 2 1 3 - 4 2
4 Finland 3 0 2 1 1 - 6 2
Gruppe B
1 Norge 3 2 1 0 3 - 1 7
2 Tyskland 3 1 1 1 3 - 1 4
3 Island 3 1 1 1 2 - 4 4
4 Nederland 3 0 1 2 0 - 2 1
Gruppe C
1 Frankrike 3 3 0 0 7 - 1 9
2 Spania 3 1 1 1 4 - 4 4
3 Russland 3 0 2 1 3 - 5 2
4 England 3 0 1 2 3 - 7 1

Siste kamper fra Fotball-EM kvinner 2013

Søndag 28. juli
Finale
Tyskland - Norge 1-0

Mest lest fotball

Fotball-legende (82) vil flytte fotballbane

Per Bredesen (82) regnes som Norges første utenlandsproff. Men fotballbanen for barn i nabolaget i Horten, den vil han ikke ha der.

Les hele saken

Sjekk så overlegen Fellaini er i luftrommet

Marouane Fellaini (25) er kanskje ingen Mesut Özil eller Cesc Fabregas, men han tilfører Manchester United mer enn hår.

Les hele saken

Loe krever at Rosenborg blir dømt

Tidligere Stabæk-leder Erik Loe krever at Rosenborg blir dømt i fotballforbundets påtalenemd, men trønderne mener de har gjort alt riktig.

Les hele saken