«Schweisteiger vs. Gündogan» er duellen tyske medier er opptatt av. De er hjernen på hvert sitt lag, og kriger om å være det på Tysklands landslag.
- Gündogan er i ferd med å bli en god konkurrent for Schweinsteiger på landslaget - og en dag blir han hans etterfølger, sier Sky-ekspert Lothar Matthäus til Abendzeitung München.
Matthäus har spilt i fem VM for Tyskland, vunnet både VM- og EM-gull og blitt kåret til verdens beste fotballspiller. Nå jobber han som Bundesliga-ekspert i Sky sammen med Viasats fotballekspert Jan Åge Fjørtoft.
- Gündogan har blitt viktigere og viktigere for Dortmund det siste året. Han puster Schweinsteiger i nakken på landslaget. Han scorer ikke nok mål, men det er ting som tyder på at han har potensial til mer der også, sier Fjortøft til VG.
Misset i fjor
Schweinsteiger har måttet tåle en del kritikk i hjemlandet, men han scorer fortsatt bedre enn Gündogan på de fleste statistikker: Mer ballkontakt. Flere ballvinninger. Flere mål.
|
|
KNUST: Bastian Schweinsteiger etter straffemissen mot Chelsea i Champions League-finalen 19. mai i fjor. Foto: AFP
|
I fjorårets finaletap mot Chelsea misset Bayern München-spilleren i straffesparkkonkurransen.
- Jeg tenker fortsatt på den kvelden, så klart, innrømmet Schweinsteiger i et intervju i vinter.
- Vi har respekt for Dortmund, men jeg tror det er opp til oss om vi vinner eller taper. Dersom vi spiller opp mot vårt beste er det bare noen ytterst få lag i Europa som kan slå oss, sier Schweinsteiger nå.
Med Götze ute mot Bayern München får Gündogan enda større ansvar for å være Dortmunds skapende kraft. Gündogan - som normalt spiller sentral midtbane i Dortmunds 4-2-3-1-formasjon - kan bli flyttet frem i Götze-rollen (mens Nuri Sahin tar Gündogans plass).
Men det er nok mer sannsynlig at Kevin Grosskreutz kommer inn på laget og Gündogan bekler sin vante plass.
«Er ist das Herz, Lunge, Niere und Hirn des BVB-Spiels» («Han er hjertet, lungene, nyrene og hjernen i Dortmunds spill»), skriver Focus.de om Gündogan.
- Ekstraordinær
Den tyske midtbanespilleren, med tyrkiske foreldre, har ikke skapt like store overskrifter som Marco Reus, Mario Götze eller Robert Lewandowski, men han blir hyllet av Dortmund-trener Jürgen Klopp.
- Mange spillere kan spille i lite rom, spille kjapt og gjøre mange fantastiske ting, men å ha en slik visjon, pasningsspill og spilleforståelse er ekstraordinært. Og det gjør han til en ekstraordinær spiller, sier Klopp til UEFA.com.
Gündogan startet, og scoret, i Tysklands siste VM-kvalikkamp (mot Kazakhstan).
- Jeg er veldig stolt over at det har gått så bra for meg, men jeg vet at jeg ikke har fått ut alt ennå. Jeg har motivasjon til å jobbe enda hardere for å utvikle meg, sier Gündogan selv.
Bild tror dette blir lagene på Wembley:
Dortmund: Roman Weidenfeller - Lukasz Piszczek, Neven Subotic, Mats Hummels, Marcel Schmelzer - Sven Bender, Ilkay Gündogan - Jakub Blaszczykowski, Marco Reus, Kevin Grosskreutz - Robert Lewandowski
Bayern München: Manuel Neuer - Philipp Lahm, Jerome Boateng, Dante, David Alaba - Javi Martínez, Bastian Schweinsteiger - Arjen Robben, Thomas Müller, Franck Ribéry - Mario Mandzukic
Nye dealer hver dag!
Sammenlign lån
Få tilbud fra mange håndverkere
Finn kjærligheten på nettet!
Finn beste pris i markedet
Reduser strømregningen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og
synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for
andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler
eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt.
Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.


