Liverpool forbereder seg på rasisme fra tribunen

VG Nett-logo

Mandag 12. august

Fotball

Annonseinfo

Diskutér sport

Klikk her for å gå til forumet

Diskutér norsk fotball

Klikk her for å gå til forumet

Diskutér engelsk fotball

Klikk her for å gå til forumet

Diskutér vintersport

Klikk her for å gå til forumet

Liverpool forbereder seg på rasisme fra tribunen

** Norsk Russland-proff til VG: - Supporterne har en fiendtlig innstilling
** Liverpool møter Zenit St. Petersburg i europaligaen torsdag kveld

KAMP-KLARE: Brendan Rodgers (midten), her fra en trening på Melwood i Liverpool, er forberedt på at det kan komme rasistiske tilrop fra Zenits supportere under torsdagens europaligkamp. Foto: Peter Byrne, Pa Photos
KAMP-KLARE: Brendan Rodgers (midten), her fra en trening på Melwood i Liverpool, er forberedt på at det kan komme rasistiske tilrop fra Zenits supportere under torsdagens europaligkamp. Foto: Peter Byrne, Pa Photos
Publisert 14.02.13 - 16:00, endret 14.02.13 - 16:01 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

(VG Nett) Brendan Rodgers og hans Liverpool-mannskap er forberedt på rasisme fra Zenits supportere. Den russiske toppklubben har aldri signert en afrikansk spiller.

Kampen mot Liverpool vil bli den første offisielle kampen for Zenit etter at lagets største supporterklubb, Landscrona, utstedte et manifest som inkluderte retningslinjer om «ikke signere svarte spillere eller respresentanter av seksuelle minoriteter», skriver The Guardian.

VG Live 18.00:Zenit St. Petersburg - Liverpool

Liverpools manager, Brendan Rodgers, sa en pressekonferanse før kampen at laget er forberedt på at det kan komme usmakelige tilrop fra tribunen.

- Dersom noe uheldig skjer, er det ingen tvil om at vi som gruppe og fotballklubb bestandig vil gjøre alt for å støtte spilleren eller spillerne det kan ha skjedd med, sier Rodgers.

Torsdagens kamp i Russland er det første oppgjøret i 16.-delsfinalen i europaligaen mellom Liverpool og Zenit St. Petersburg.

Rodgers håper og tror kampen vil foregå under rolige forhold.

- Vi håper dette blir en kamp der dommerne og UEFA kan ta hånd om det, for vi har to gode lag som skal spille en god fotballkamp, sier han.

En fiendtlig innstilling

- EN FIENDTLIG INNSTILLING: Jørgen Gunnar Jalland har spilt for Rubin Kazan i Russland. Han sier at mange russiske supportere er direkte rasistiske. Foto: Nils Bjåland
Tidligere Rubin Kazan-spiller Jørgen Gunner Jalland sier til VG Nett at det ikke er utenkelig at Liverpools spillere vil merke supporternes meninger i kveld.

- Den harde supporterkjernen er kjent for å være direkte rasistiske. Hele Russland ligger noen år tilbake i forhold til de holdningene vi har her i Norge og Vest-Europa, sier Jalland.

Jalland sier at han godt merket disse holdningene da han selv spilte i Russland.

- Det er en fiendtlig innstilling blant supporterne og man hører stort sett noe fra tribunen. Men spillerne i mellom er det lite og det er derfor greit å være på banen, sier han.

Mener Zenit er bedre enn Liverpool

Zenits spiss, Alexander Kerzhakov, sier at hans lag er bedre enn Liverpool, til tross for at Zenit ikke har spilt kamp siden midten av desember.

- Jeg tror ikke vi er svakere enn Liverpool. Jeg tror vi er sterkere enn nesten alle motstanderne på hjemmebane, uttaler Kerzhakov i en pressekonferanse, ifølge liverpool.no.

- Vårt trumfkort er at dette er vår kamp og våre supportere, vår stadion og vår by, sier han.

Kampen sendes direkte på Max i kveld klokken 18.

  • Skriv ut artikkelen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt. Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.
Vennlig hilsen Espen Egil Hansen, redaktør digital. Les mer om vår moderering

Mest lest fotball

Johansen: - Flere RBK-spillere som sa det var et ran

MARIENLYST (VG) (Strømsgodset - Rosenborg 2-2) Rosenborg ble til tider overkjørt av et heltent Strømsgodset-lag. Men takket være et herlig treff av John Chibuike endte det uavgjort i «seriefinalen» .

Les hele saken

Mathisen etter Starts sjokkseier: - Ufattelig deilig

ULLEVAAL STADION (VG Nett) (Vålerenga-Start 1-3) Start hadde ikke vunnet en fotballkamp siden 16. mai, men ydmyket Vålerenga og karret seg over nedrykksstreken.

Les hele saken

- Ronny har sagt han skal kjøre meg til Milan om de er interessert

MARIENLYST (VG) (Strømsgodset - Rosenborg 2-2) AC Milan-speidere skal angivelig ha sett Stefan Johansen (22) herje med Rosenborg.

Les hele saken

Lauveng og Brown Dagens tips fra VGs Rolf Brown og Truls Lauveng