Castillo bokser seg ut av fattigdommen

VG Nett-logo

Lørdag 14. september

Boksing

Annonseinfo

Diskutér sport

Klikk her for å gå til forumet

Diskutér norsk fotball

Klikk her for å gå til forumet

Diskutér engelsk fotball

Klikk her for å gå til forumet

Diskutér vintersport

Klikk her for å gå til forumet

Castillo bokser seg ut av fattigdommen

* Måtte flytte til treneren som 15-åring for å få nok mat
* Vann med sukker var redningen når matskapet var tomt

VGTV Brækhus-motstander flyttet til treneren for å få nok mat  Se flere videoer fra VGTV
Publisert 07.09.13 - 20:07, endret 07.09.13 - 20:45 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

FREDERIKSHAVN (VG) En seier mot Cecilia Brækhus (31) i kveld kan sørge for at Oxandia Castillo (18) skaffer hele familien på Den dominikanske republikk sårt tiltrengte penger.

VG Nett følger

Selv ønsker ikke den 18 år gamle jenta å si så mye om oppveksten sin i hovedstaden Santo Domingo. Det karibiske landet med nærmere ti millioner innbyggere er preget av fattigdom, og Castillo vokste opp med foreldrene og syv søsken.

- Jeg har hatt en oppvekst med mye kjærlighet, sa Castillo litt unvikende da VG spurte om hvordan barndommen hennes har vært.

VG DIREKTE: Følg kveldens stevne fra kl. 19.00

Den tilsynelatende selvsikre bokseren lettet mer på sløret i et intervju med dominikansk TV som VG har fått tak i ved hjelp av Viasat. Hun fikk voldsomt med oppmerksomhet i hjemlandet
etter å ha knocket ut verdensmester Hanna Gabriels på Costa Rica i februar.

- Jeg er så stolt av henne - hun har tatt et veldig viktig skritt, forteller moren i intervjuet som ble gjort tidligere i år.

VGTV: Se Viasats Castillo-reportasje

Boksingen har gitt hele familien et håp om at ungjenta kan sørge for penger som får familien ut av den dypeste fattigdommen.

Etter det VG erfarer tjener 18-åringen en brukbar årslønn i dominikansk målestokk på møtet med Brækhus, og med seier sitter hun på tre VM-belter i weltervekt også.

WBO-beltet i lett mellomvekt beholder hun uansett ettersom hun har gått ned en vektklasse for å bokse i Nord Arena i kveld.

Artikkelen fortsetter under bildet.
UREDD: Oxandia Castillo sa til VG etter innveiingen i går at det skal mer til for å skremme henne enn den norske boksedronningen Cecilia Brækhus. Foto: Daniel Sannum Lauten, VG

Ble proff som 15-åring

Castillo begynte å bokse som tiåring, og trener Alcibiades Familia så tidlig at han hadde med et stortalent å gjøre. Problemet var at hun ikke hadde godt nok kosthold til å utvikle ferdighetene.

- Noen ganger hadde jeg bare sukker, og Oxandia sa til meg «mamma - kan jeg få et glass vann med sukker», forteller moren.

Da datteren var 15 år gammel, omtrent samtidig som hun ble profesjonell, flyttet hun inn hos treneren for å få nok mat og oppfølging til å satse på boksekarrieren.

- Jeg så ingen annen mulighet enn at hun måtte flytte inn hos meg. Idrett, og kanskje mest av alt boksesporten, er avhengig av fattige mennesker og mennesker som ikke har så mye. Du får ikke en millionær til å begynne med boksing på Den dominikanske republikk, sier trener Familia i intervjuet.

Han er trener i en liten bokseklubb uten skikkelig utstyr, og fasilitetene står i sterk kontrast til det Brækhus har til rådighet hos mektige Team Sauerland i Berlin.

- Er ikke treningsforholdene gode, så har du ikke noe valg. Hvis det ikke er noen gode sekker å slå på, eller skikkelige
TETT FORHOLD: Trener Alcibiades Familia (t.v.) har tatt seg av Oxandia Castillo. Her jubler de etter knockoutseieren mot Hanna Gabriels. Foto: AFP
hansker til å bruke for ikke å ødelegge hendene, så er det bare slik det er, sier Castillo.

Overbevisende knockout

Hun tjente angivelig ingenting på seieren mot Gabriels, men det rosafargede mesterbeltet hun sikret seg for VM-tittelen i lett mellomvekt har gitt henne et internasjonalt navn.

På sine 14 proffkamper har 12 endt med seier (ni på knockout) og to uavgjort.

Måten hun slo knockout på Gabriels på i den andre runden gjør at mange mener hun kan skape store problemer for Brækhus som er rangert som verdens beste kvinnebokser uansett vektklasse.

- Jeg prøvde VM-beltene til Brækhus, og de passet meg perfekt. Jeg gleder meg til å ta dem med tilbake til Den dominikanske republikk, sa Castillo til VG etter innveiingen i går.

Skulle hun vinne i kveld blir hun garantert en folkehelt i det bokseglade hjemlandet.

PS! Cecilia Brækhus går i ringen mot Oxandia Castillo kl. 23.00 i kveld. Kampen går direkte på Viasat 4 og Viaplay. Også Simen Smaadal og Tim-Robin Lihaug er i aksjon i Frederikshavn i kveld.

























  • Skriv ut artikkelen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt. Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.
Vennlig hilsen Espen Egil Hansen, redaktør digital. Les mer om vår moderering