Slik er sjakk-Carlsen VM-forberedelser

VG Nett-logo

Lørdag 14. september

Sport

Annonseinfo

Diskutér sport

    Klikk her for å gå til forumet

    Diskutér norsk fotball

    Klikk her for å gå til forumet

    Diskutér engelsk fotball

      Klikk her for å gå til forumet

      Diskutér vintersport

      Klikk her for å gå til forumet

      Slik er sjakk-Carlsen VM-forberedelser

      VM-OPPLADNING: På treningsleir i Kragerø, fikk sjakkspiller Magnus Carlsen prøvd seg i sandvolleyball mot eks-proffene Jan Kvalheim (t.v.) og Jørre Kjemperud. Foto: Jon Ludvig Hammer
      VM-OPPLADNING: På treningsleir i Kragerø, fikk sjakkspiller Magnus Carlsen prøvd seg i sandvolleyball mot eks-proffene Jan Kvalheim (t.v.) og Jørre Kjemperud. Foto: Jon Ludvig Hammer
      Publisert 31.07.13 - 10:13, endret 31.07.13 - 10:13 (VG NETT)
      • Skriv ut artikkelen

      (VG Nett) Magnus Carlsen (22) startet VM-treningen med alternativ sommerleir i Kragerø.

      VG Nett følger

      I november møter Magnus Carlsen Vishy Anand (43) til VM-kamp i India. Oppladningen er allerede i gang. Sommermoro i Kragerø er blant treningsforberedelsene til sjakkspilleren.

      Tennis og hopping fra femmeteren, sandvolleyball sammen med eks-proffene Jan Kvalheim og Jørre Kjemperud og vannscooterkjøring med Bjørn Maaseide sto på sommerprogrammet, sammen med sjakkspilling selvfølgelig.

      Trener helst ballspill

      GODT TRENT: Magnus Carlsen har kastet skjorta og står klar på femmeteren. Foto: Jon Ludvig Hammer
      Carlsen har selv lagt ut flere av bildene på sin Facebook-profil og hans muskuløse overkropp er blitt et tema.

      - Magnus trener litt styrke, for han vil gjerne være sterk. Men han liker best å drive med ballspill, sier Carlsens manager, Espen Agdestein.

      - Det har vært mye sport og gøy til nå, men med denne treningsleiren starter hardkjøret mot VM-matchen. Magnus har gode hjelpere med seg til Kragerø, forteller Agdestein.

      Hemmelige hjelpere

      Blant hjelperne er VG Netts ekspertkommentator, Jon Ludvig Hammer. Han styrer det sjakkmessige på sommerleiren.

      - Dette er en ære for meg, sier Hammer, som er hentet inn som erstatter for den danske treneren Peter Heine Nielsen. Han har erklært seg selv innhabil foran Anand-møtet fordi han har jobbet med inderen i mange år tidligere.

      Resten er Carlsens hjelpere er hemmelige, men på Facebook ligger det et ferskt bilde av Carlsen sammen med den armenske sjakkstjernen Levon Aronian. Dermed går spekulasjonen på sosiale medier om han er en hjelperne før VM-kampen, selv om det er lite trolig.

      - Vi kommer ikke til å oppgi navnene på dem som skal hjelpe Magnus på treningsleirene fremover, sier Agdestein.
      FULL FART: Magnus Carlsen og tidligere sandvolleyballspiller Bjørn Maaseide fant tonen på vannscooter. Foto: Jon Ludvig Hammer

      • Skriv ut artikkelen

      Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt. Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.
      Vennlig hilsen Espen Egil Hansen, redaktør digital. Les mer om vår moderering

      Mesterskapsoversikt

      Helt fra VG Nett ble startet har vi fulgt sportsmesterskapene tett. Her kan du finne igjen nyhetene som preget konkurransene, videoene, Tett på nett, resultater, kommentarer og lignende. God fornøyelse!

      2009
      Ski-VM i Liberec
      Fotball, Champions League 08/09
      Fotball, UEFA-cupen 07/08
      2008
      Sommer-OL i Beijing
      Fotball-EM i Østerrike/Sveits
      Tour de France
      Håndball-EM menn
      A-VM i ishockey
      Skiskytter-VM i Østersund
      Fotball, Champions League 07/08
      Fotball, UEFA-cupen 07/08
      Fotball-NM menn (Cupen)
      2007
      Alpin-VM i Åre
      Ski-VM i Sapporo
      Skiskytter-VM i Anterselva
      Håndball-VM for kvinner i Frankrike
      Håndball-VM for menn i Tyskland
      A-VM i ishockey i Moskva
      Friidretts-VM i Osaka
      Tour de France
      Fotball-VM kvinner i Kina
      Fotball-NM menn (Cupen)
      Fotball, Champions League 06/07
      Fotball, UEFA-cupen 06/07
      2006
      Fotball-VM for menn i Tyskland
      Håndball-EM for kvinner i Sverige
      Håndball-EM for menn
      Fotball-NM menn (Cupen)
      Friidretts-EM i Gøteborg
      Fotball-NM menn (Cupen)
      2005
      Ski-VM i Oberstdorf
      Skiskytter-VM i Hochfilzen
      Håndball-VM for kvinner
      Håndball-VM for menn
      Friidretts-VM
      Tour de France
      Fotball-NM menn (Cupen)
      2004
      Fotball-EM i Portugal
      Skiskytter-VM i Oberhof
      Håndball-EM kvinner
      Fotball-NM menn (Cupen)
      2003
      Fotball-NM menn (Cupen)
      Håndball-VM kvinner
      Ski-VM Val di Fiemme
      2002
      Fotball-VM for menn i Sør-Korea og Japan
      Fotball-NM menn (Cupen)
      Håndball-EM kvinner
      2001
      Fotball-NM menn (Cupen)
      Håndball-VM menn

      Håndball-VM kvinner
      2000
      Fotball-EM for menn i Frankrike
      Håndball-EM menn
      Håndball-EM kvinner
      1999
      Håndball-VM menn
      Håndball-VM kvinner
      1998
      Fotball-VM i Frankrike

      Spesialer

      VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke sportstemaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.