SKØYEN (VG Nett) - Spill er viktig for folk i Norge, sier kulturminister Trond Giske til VG Nett og smeller en 63 sider lang stortingsmelding i bordet. Den første av sitt slag i hele verden, tror han.
|
|
SATSER PÅ SPILL: Kulturminister Trond Giske presenterte sin Stortingsmelding om spill mandag. Foto: RUNE FJELD OLSEN
|
Mandag formiddag samlet kulturminister Trond Giske pressen i lokalene til Norges ene store spillutvikler, Funcom, på Skøyen i Oslo. Anledningen var en rykende fersk stortingsmelding om dataspill, hvor kulturdepartementet sikter mot en økt satsing på spill i Norge.
LES HELE SPILLMELDINGEN HER! (VG Nett tar ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider)
- Spill er viktig for folk i Norge. Man bruker mye tid på det, det er et stort marked, og jeg mener vi bør ha som ambisjon å fylle det markedet også med norsk innhold og gode norske bedrifter og arbeidsplasser, sier Giske til VG Nett.
Spillmeldingen belyser hvordan det norske spillmarkedet egentlig ser ut - hvem som spiller, hvem som lager spill og hvilke typer spill som lages. Grunntanken er å sette norsk spillutvikling på den kulturpolitiske agendaen, og hovedmålene til Kulturdepartementet er ifølge meldingen:
* Gode norske dataspill i ulike sjangre basert på norsk språk og innhold.
* En livskraftig norsk spillprodusentbransje.
* Kompetanse, innovasjon og teknologiutvikling.
* Trygg bruk av dataspill.
- Dette er unikt i internasjonal sammenheng, jeg vet ikke om noen andre myndigheter som har laget en stortingsmelding om spill, sier Giske.
- Spill har fremdeles en ganske lav status som kulturuttrykk, føler du det er på tide å gjøre noe med den oppfatningen?
- Jeg tror den endringen er på gang allerede. Vi ser jo hvordan spillbransjen for eksempel flyter sammen med filmbransjen. Spillbransjen gir også masse arbeidsplasser til kreative mennesker innenfor grafiske virksomheter, historiefortelling, musikere, komponister og så videre - folk som kanskje lever i skjæringspunktet mellom kunst og næring, sier Giske.
|
|
ÅPNER KULTURDØRER FOR SPILL: Trond Giske (t.h.) forteller pressen om innholdet i Spillmeldingen, med Funcom-sjef Trond Arne Aas som tilskuer i døråpningen. Foto: RUNE FJELD OLSEN
|
Det er duket for gjensyn med det undersjøiske dystopiet Rapture i «Bioshock 2». Og for et gjensyn det har blitt!
Glem raske skytedueller og massiv krigføring. Det beste onlinespillet til iPhone akkurat nå er bokstavleken «Words with Friends».
Engler og demoner og knappemosing har vært temaet for starten av spillåret 2010, og «Dante's Inferno» fortsetter trenden.
Det er duket for gjensyn med det undersjøiske dystopiet Rapture i «Bioshock 2». Og for et gjensyn det har blitt!
Spillskaper Peter Molyneux tror han kommer til å gjøre «Fable III»-fansen forbannet.
Det er duket for gjensyn med det undersjøiske dystopiet Rapture i «Bioshock 2». Og for et gjensyn det har blitt!
Spillskaper Peter Molyneux tror han kommer til å gjøre «Fable III»-fansen forbannet.
«Dante's Inferno» er bare ett av flere ferske actionspill som offisielt ikke blir lansert i Midt-Østen.
Glem raske skytedueller og massiv krigføring. Det beste onlinespillet til iPhone akkurat nå er bokstavleken «Words with Friends».
Det svenskutviklede spillet kan testes før lanseringen i slutten av mars, bekrefter Square Enix.
Engler og demoner og knappemosing har vært temaet for starten av spillåret 2010, og «Dante's Inferno» fortsetter trenden.
(VG Nett) Nominasjonene til den norske spillpris-utdelingen Gullstikka er nå klare. Og du bestemmer vinnerne.
Sony-topp med mer dårlig nytt rundt Polyphony Digitals gigantproduksjon. Ikke hold pusten i påvente av PS3-bilsimulatoren.
Tanken er fantastisk, men i praksis er «MAG» en umulighet. Inntil videre, i alle fall.
«Bob Came in Pieces» byr på en trivelig og givende avstikker i en spillvinter preget av episke spillgiganter.
«Assassin's Creed II»-utvidelsen «Battle of Forli» er for den mest ihuga fanskaren. Og knapt nok det.
«Spore Creatures» handler om evolusjonen, men rent spillmessig har det ikke utviklet seg så altfor mye.
BioWare-sjefen har nye spill på gang til PS3, og bekrefter samtidig at arbeidet med «Mass Effect 3» er godt i gang.
PS3- og PC-eiere kan glede seg til mer «Grand Theft Auto IV»-innhold. Nå kommer «Episodes From Liberty City» snart på disse plattformene.
EA satser på å fengsle fotballfans over hele verden med nytt PC-onlinespill.
Mye ligner på «FIFA 10», men utviklerne har også dynget på med noen nyheter og forbedringer til det offisielle VM-spillet.
Å følge opp en av tidenes rollespill er ikke enkelt. «Mass Effect 2» må hoppe etter Wirkola, men jommen blir det ikke tjue i stil og ny bakkerekord.
Offisielle OL-spill har ikke tradisjon for å tilby de helt store spillopplevelsene. Og «Vancouver 2010» klarer ikke å snu trenden.
EA vil fortsette å gi ut sitt årlige golfspill på konsoll, selv om hovedpersonen selv har ferie på ubestemt tid.
Sony trenger mer tid til å utvikle bevegelsesstyrte spill, og utsetter lanseringen av sin Motion Controller til PS3.
Bitter eks-sjef i Electronic Arts får svar på tiltale fra sin tidligere arbeidsgiver.
Nolan North, en av de mest brukte stemmeskuespillerne i videospillbransjen, forteller om et travelt 2010 som vil inneholde flere store prosjekter.
Bermudatriangelet, flyvende action og onde aliens til tross - «Dark Void» er et eneste langt skuldertrekk.
Himmel og helvete braker sammen i et actionspill som henter inspirasjon fra både «God of War», «Zelda» og Bibelen.
Army of Two-utviklerne har tonet ned det mange oppfattet som smakløsheter fra det første spillet.
Neste Assassin's Creed-utgivelse vil by på online flerspiller, bekrefter utgiveren. Og ventetiden blir heller ikke lang.