VG Nett-logo

Søndag 15. september

Spill

Nyhetssending misforsto - brukte spillbilde

Publisert 11.03.13 - 14:01, endret 11.03.13 - 14:01 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

Dansk TV2 trodde et spillbilde var et virkelig foto.

Assassin's Creed tok seg fint ut på skjermen.
Assassin's Creed tok seg fint ut på skjermen.

Eksterne linker

Spillgrafikk blir stadig mer realistisk, noe som av og til kan få overraskende konsekvenser. Dette fikk Danmarks TV2 Nyhederne erfare da en av deres nyhetsmedarbeidere fant et bilde fra Ubisofts snikmorderspill Assassin's Creed, og trodde det var et virkelig foto fra den syriske hovedstaden Damaskus.

Glippen skjedde i forbindelse med en nyhetssak om at Syrias kulturskatter skal reddes fra urolighetene i landet, som opprinnelig ble sendt 26. februar i år. Det stemningsfulle bildet viser Damaskus fra fugleperspektiv. Dermed ville det ha passet utmerket for saken om det faktisk hadde vært et ekte fotografi, og ikke et skjermbilde som viser Damaskus slik Assassin's Creed-skaperne tenkte seg byen så ut under korstogene for nesten tusen år siden.

TV2 beklager feilen

Virkelighet eller spill?
Bildet ble ikke brukt i selve reportasjen, men som et bakgrunnsbilde under nyhetsankerets introduksjon av saken. TV2 Nyhederne har nå gått ut og beklaget bruken av bildet:

- Det var en feil. Man må aldri noensinne være i tvil om at bildene Nyhederne viser stammer fra virkeligheten, sier nyhedsjef hos Dansk TV 2, Jacob Nybroe.

Han forklarer videre at dagens spillteknologi gjør det vanskelig å se om bilder er virkelige eller ikke, men tar likevel kritikk for at feilen ikke ble oppdaget:

- Slikt må ikke skje. Det er en av våre oppgaver å søke opp bilder og informasjon fra mange forskjellige kilder. Det kan være vanskelig for alle medier å få identifisert hvor noe av denne informasjonen kommer fra. Vi gjør oss store anstrengelser for å få verifisert bildene, men det her har det gått galt.

Det aktuelle bildet ser ut til å stamme fra en seksjon om byen Damascus på The Assassin's Creed Wiki. Antakeligvis har nyhetsmedarbeideren funnet bildet etter et Google-søk; det dukker nemlig opp som et av de øverste resultatene når man søker på «Damascus» på Google.

Ikke første gangen dette skjer

Ikke alle disse bildene er like ekte.
Dette er ikke første gangen vi ser slike feil. En langt mer alvorlig - og komisk - tabbe sto britiske ITV for, i en dokumentarfilm der de undersøkte båndene mellom den libyske ex-diktatoren Muammar Gaddafi og den nord-irske terrororganisasjonen IRA.

I filmen viste de blant annet en videosnutt hvor et helikopter ble skutt ned av personer på bakken. Videoen ble presentert som et hemmelig IRA-opptak fra 1988, som skulle vise et britisk helikopter bli skutt ned. Problemet var bare at filmen slett ikke var et hemmelig opptak, men klippet fra en Youtube-video av krigsspillet ArmA II.

Da dette ble klart trakk ITV tilbake dokumentarfilmen, og beklaget feilen:

- Hendelsene som trekkes frem i Exposure: Gaddafi and the IRA er ekte, men det viser seg at det korrekte videoklippet fra 1988-hendelsen ikke ble plukket ut under redigeringsprosessen. I stedet valgte produsentene den andre videoen ved en feil. Det var en uheldig menneskelig svikt, som vi beklager.

Assassin's Creed-serien får ofte oppmerksomhet, noen ganger negativ:
Forfatter vil stoppe Assassin's Creed III »


  • Skriv ut artikkelen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt. Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.
Vennlig hilsen Espen Egil Hansen, redaktør digital. Les mer om vår moderering

VG Spill | Anmeldelser Se flere

Foto: BLUE ISLE STUDIOS/PARSEC PRODUCTIONS

Spillanmeldelse: «Slender: The Arrival»

«Slender: The Eight Pages» har blitt kalt tidenes skumleste spill. Nå er den grusomme oppfølgeren her.

Les hele saken

Foto: SPILLCOVER

Spillanmeldelse: «Gears of War: Judgment»

«Gears of War: Judgment» revolusjonerer absolutt ingenting, men får allikevel frem gleden over testosteronsprengt monstermosing.

Les hele saken

Foto: SPILLCOVER

Spillanmeldelse: «Sniper: Ghost Warrior 2»

I et forsøk på å opphøye snikskyting til noe eget, ender «Sniper: Ghost Warrior 2» bare opp med å smøre et aspekt ved skytespillet tynt utover.

Les hele saken

Foto: SPILLCOVER

Spillanmeldelse: «Mass Effect 3: Citadel»

Den viktigste biten av «Mass Effect 3»-utvidelsen «Citadel» består av tradisjonell, høyoktan action. Men man må også kunne planlegge en fest.

Les hele saken

Foto: SPILLCOVER

Spillanmeldelse: «Starcraft II: Heart of the Swarm»

Strategispillet «Starcraft II: Heart of the Swarm» revolusjonerer ikke «Starcraft II»-universet, men leverer en rekke nyheter og en knallgod kampanje.

Les hele saken

Foto: SPILLCOVER

Spillanmeldelse: «God of War: Ascension»

Til tross for enorm skala og ekstrem action, sliter «God of War: Ascension» med å skape hemningsløs begeistring.

Les hele saken

Foto: SPILLCOVER

Spillanmeldelse: «Crysis 3»

«Crysis 3» er så blendende vakkert at man knapt tror det man ser. Heldigvis har det mer enn det å by på også.

Les hele saken

VG Spill | Forum Se flere

Forum

GTAV crew for VGD

av Duplantier (11 innlegg)

Forum

GTA V MAP

av GlennSoraas (3 innlegg)

Forum

FIFA ULTIMATE TEAM Next Generation

av Entezaar (8 innlegg)

Forum

Amnesia - A machine for pigs

av Wizzard (9 innlegg)

Forum

RegnCon 2013, fighting game turnering!

av neigutten (1 innlegg)

Forum

Plot - første skritt

av deF0RD (6 innlegg)

Forum

Warcraft 2

av NorEvensen (9 innlegg)

Forum

LOTTO-trekningen..

av ynnory (7 innlegg)

Forum

Grand Theft Auto 5 (399,-)

av LSP-4445 (25 innlegg)

VG Spill | VGTV Se flere

VG Spill | Nyheter Se flere

Nå er det slutt på Microsoft-poeng

Fra nå av kjøper du Xbox Live-spill med kroner.

Les hele saken

Foto:

Xbox One utsettes til 2014 i Norge

Microsoft utsetter lanseringen i åtte europeiske land.

Les hele saken

Foto:

World of Warcraft fortsetter å miste spillere

Giganten har ikke hatt så lave tall som dette siden 2007.

Les hele saken

Foto:

Gran Turismo blir film

Får samme produsenter som Fifty Shades of Grey.

Les hele saken

Foto:

Xbox One-spill kan spilles mens de lastes ned

Microsoft korter ned ventetiden mellom kjøp og spilling.

Les hele saken

Foto:

- Vi drepte MMO-sjangeren med World of Warcraft

Tidligere Blizzard-utvikler angrer på ambisjoner om å tekkes alle.

Les hele saken

Foto:

Sverige innfører LAN-avgift

Svenskene mener datamaskiner kan behandles som spillautomater.

Les hele saken

Foto:

Microsoft dropper nettkrav og bruktsperre i Xbox One

Vil fungere som Xbox 360 etter kraftig kritikk fra brukere.

Les hele saken

Foto:

Mario og Donkey Kong gjør comeback

Nye Wii U-spill med Nintendo-heltene er bekreftet.

Les hele saken

Slik ser nye Playstation 4 ut

Sony lettet endelig på sløret under nattens pressekonferanse.

Les hele saken