VG Nett-logo

Lørdag 18. mai

Spill

Diablo III knuser salgsrekorder

Publisert 24.05.12 - 12:28, endret 24.05.12 - 12:28 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

Flere millioner skaffet seg spillet den første dagen.

Hele 3,5 millioner kopier av Diablo III ble solgt de første 24 timene.
Hele 3,5 millioner kopier av Diablo III ble solgt de første 24 timene.

VG Nett følger

Eksterne linker

 



Blizzard har kunngjort de første salgstallene for sitt nye PC-spill Diablo III gjennom en pressemelding. Teamet kan uten problemer sprette champagnen - den kritikerroste helvetes-turen har slått rekorden for flest solgte PC-spill ved lansering. Hele 3,5 millioner kopier ble solgt de første 24 timene.

Dette salgstallet inkluderer ikke de 1,2 millionene som mottok Diablo III som en del av årsabonnements-avtalen til World of Warcraft.

Det var altså 4,7 millioner som hadde tilgang til spillet fra første dag. Nå som man har hatt mulighet til å hugge og slå til fingrene blir blå i en ukes tid, har antallet aktive spillere vokst til hele 6,3 millioner. Dette tallet regner ikke med de mange koreanske spillerne som har benket seg foran maskinene i de offentlige spillehallene.

Blizzard slår med dette sin egen lanseringsrekord fra slutten av 2010, da 3,3 millioner spillere skaffet seg World of Warcraft: Cataclysm i løpet av det første døgnet.

Beklager startproblemene

Diablo III slår salgsrekorder.
Da spillserverne først åpnet midnatt 15. mai slet mange med å komme i gang med spillet, og først etter et par timer med feilmeldinger og frustrasjon kunne man begynne eventyret. Selskapet benyttet rekord-anledningen til å nok en gang kommentere og beklage denne noe haltende starten for spillet:

- Vi beklager at våre forberedinger ikke var gode nok til at alle hadde en sømløs opplevelse ved lanseringen. Jeg vil forsikre om at vi vil gjøre vårt ytterste for at de mange millionene med Diablo III-spillere der ute skal ha en fantastisk opplevelse videre, og jeg vil også takke dem for deres støtte, uttalte Blizzard-sjefen Mike Morhaime i pressemeldingen.

Det har også kommet inn flere rapporter om manglende gull og utstyr fra spillere verden over de siste dagene, men Blizzard hevder at disse tyveriene ikke er knyttet til sikkerhetsproblemer i spillet. Selskapet anbefaler alle brukere å bruke en gratis autoriseringsapp til smarttelefoner for å gjøre kontoen ytterligere sikker for fremtidige besøk.

Dersom du skulle trenge hjelp til å skaffe det feteste utstyret, eller bare ønsker å finne noen å spille lettsindig med, kan du prøve den nye søketjenesten i Gamers Paradise. Der kan du opprette lobbyer ut i fra hvilke nivå du ønsker å spille på og ut i fra hva du ønsker å oppnå.

Les også:Anmeldelse: Diablo III
Les også:Har du sjekket Diablo III-kontoen din?

  • Skriv ut artikkelen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt. Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.
Vennlig hilsen Espen Egil Hansen, redaktør digital. Les mer om vår moderering

VG Spill | Anmeldelser Se flere

Foto: BLUE ISLE STUDIOS/PARSEC PRODUCTIONS

Spillanmeldelse: «Slender: The Arrival»

«Slender: The Eight Pages» har blitt kalt tidenes skumleste spill. Nå er den grusomme oppfølgeren her.

Les hele saken

Foto: SPILLCOVER

Spillanmeldelse: «Gears of War: Judgment»

«Gears of War: Judgment» revolusjonerer absolutt ingenting, men får allikevel frem gleden over testosteronsprengt monstermosing.

Les hele saken

Foto: SPILLCOVER

Spillanmeldelse: «Sniper: Ghost Warrior 2»

I et forsøk på å opphøye snikskyting til noe eget, ender «Sniper: Ghost Warrior 2» bare opp med å smøre et aspekt ved skytespillet tynt utover.

Les hele saken

Foto: SPILLCOVER

Spillanmeldelse: «Mass Effect 3: Citadel»

Den viktigste biten av «Mass Effect 3»-utvidelsen «Citadel» består av tradisjonell, høyoktan action. Men man må også kunne planlegge en fest.

Les hele saken

Foto: SPILLCOVER

Spillanmeldelse: «Starcraft II: Heart of the Swarm»

Strategispillet «Starcraft II: Heart of the Swarm» revolusjonerer ikke «Starcraft II»-universet, men leverer en rekke nyheter og en knallgod kampanje.

Les hele saken

Foto: SPILLCOVER

Spillanmeldelse: «God of War: Ascension»

Til tross for enorm skala og ekstrem action, sliter «God of War: Ascension» med å skape hemningsløs begeistring.

Les hele saken

Foto: SPILLCOVER

Spillanmeldelse: «Crysis 3»

«Crysis 3» er så blendende vakkert at man knapt tror det man ser. Heldigvis har det mer enn det å by på også.

Les hele saken

VG Spill | Forum Se flere

Forum

Easter Egg-tråden

av Niklasabj (3 innlegg)

Forum

Tanker om Xbox Infinity

av TheAvenger (3 innlegg)

Forum

Ni no Kuni: Wrath of the White Witch

av scorentino (3 innlegg)

Forum

Gode krigsspill?

av RamsherE (8 innlegg)

Forum

Steam Greenlight

av Gringorilla (7 innlegg)

Forum

PS3: Tomb raider

av Jonasar (3 innlegg)

Forum

Hva kan jeg ta i pris???

av rkt1979 (3 innlegg)

Forum

Kjøpe PS3

av GimleSag (6 innlegg)

Forum

Dårlige spill du har kjøpt...

av Jonasar (51 innlegg)

Forum

Dollar Dash

av Jonasar (3 innlegg)

VG Spill | VGTV Se flere

VG Spill | Nyheter Se flere

Gran Turismo 6 kommer før jul

Sonys neste storspill er bekreftet med detaljer, bilder og video.

Les hele saken

Foto: KARL-MARTIN HOGSNES

Endelig Virtual Reality

Virtual Reality er endelig her. Fremtiden er like fantastisk som den er skummel.

Les hele saken

Foto:

93 prosent piratkopierte dette spillet

Så ble piratene lurt trill rundt av spillutviklerens geniale påfunn.

Les hele saken

Leger bruker Tetris til å behandle øyeproblem

Hvem sa at for mye spilling gir firkantede øyne?

Les hele saken

Foto:

I kveld får SimCity en stor oppdatering

Maxis retter problemer, og sliper ned hvasse kanter.

Les hele saken

Foto:

- Bevegelseskontrollere er en «gimmick»

Battlefield 4-topp har ingen tro på at veiving vil gagne spillet.

Les hele saken

Foto:

Hør GTA-musikken på Spotify og iTunes

Rockstar deler ut spillelistene til den populære serien.

Les hele saken

Foto: BLUE ISLE STUDIOS/PARSEC PRODUCTIONS

Spillanmeldelse: «Slender: The Arrival»

«Slender: The Eight Pages» har blitt kalt tidenes skumleste spill. Nå er den grusomme oppfølgeren her.

Les hele saken

Foto:

- «Xbox 720» vil kreve at du alltid er online

Samtidlig forsvarer Microsoft-topp nettkravet.

Les hele saken

Her kan du spare penger på den digitale spillbutikken

Det er mange penger å spare på nettet, og vi vet hvor du bør gå.

Les hele saken