Klikk her for å gå til forumet
|
|
REAGERER: Barne- og familieminister Anniken Huitfeldt vil se på muligheten for å stramme inn aldersbestemmelsene for norske turister. Etter sommeren kaller departementet inn reiseselskapene og Handels- og serviceorganisasjonen til et møte om saken. Foto: Simen Grytøyr/Mads A. Andersen
|
(VG Nett) Barne- og likestillingsminister Anniken Huitfeldt har innkalt til møte med bransjeforeningen etter VG Netts dokumentasjon av norske ungdommers fyllevaner i Syden.
Se video

Se video Slik er spritcruiset Fantasy Boat Party på Ayia Napa
Tips Mads A. Andersen og Rune Thomas Ege om Syden.
VG Nett har i en serie artikler satt fokus på norske ungdommers festvaner i Syden.
- I denne sammenhengen er det VG Nett nå formidler nyttig, det kan gjøre det lettere for foreldre å sette grenser, sier barne- og likestillingsminister Anniken Huitfeldt til VG Nett.
Onsdag publiserte VG Nett blant annet en video fra et av spritcruisene på partystedet Ayia Napa på Kypros. Scenene som utspiller seg der, på lystbåten Napa Queen, er fuktige, ville og har høylytte seksuelle undertoner.
VGTV:Slik er spritcruiset på Ayia Napa
En ting har cruisene til felles med de fleste av utestedene på land; Alkoholen flyter. Som direkte følge av VG Netts dokumentasjon tar regjeringen affære, og har innkalt Handels- og servicenæringens hovedorganisasjon til et møte over sommeren.
Les også:- Stadig yngre og fullere
Her skal det diskuteres innskjerpelser i bransjens aldersbestemmelser når det gjelder mindreårige.
Deler bekymringen
- Vi vil ikke til å nekte myndige personer å dra på ferie, men jeg synes ikke det bør være sånn at 16-åringer drar på slike turer uten voksenfølge. Vi vil ha en dialog med bransjen om disse problemstillingene og det er aktuelt å diskutere innskjerpelser i aldersbestemmelsene når det gjelder mindreårige, sier Huitfeldt, som for tiden er på ferie i Norge.
REPORTASJE:Slik fester nordmenn i Ayia Napa
REPORTASJE:Slik fester nordmenn i Magaluf
REPORTASJE:Slik fester nordmenn i Kos
Hun fremholder overfor VG Nett at hun opplever at reisebransjen tar dette problemet på alvor. Det har hun grunn til:
- Vi deler bekymringen til departementet, sier reisebransjedirektør Rolf Forsdahl til VG Nett.
LES OGSÅ:- Nakenbilder fra Syden-fester kan ødelegge livet ditt
Han trekker frem tre punkter som det kan være mulig å skjerpe inn:
* Bestillingsprosessen. De fleste bestiller reiser på internett i dag, noe som gjør det vanskelig å vite hvem det er som bestiller.
* Kontroll av alder
* Kontroll av verges samtykke. Alle de store charterselskapene i Norge krever samtykke fra verge for at barn under 18 år skal kunne reise med dem.
- Mulig med partyferie som 11-åring
- Reglene er ikke problemet her. Det er håndhevelsen, sier reisebransjedirektør Forsdahl.
Diskusjon på VG Nett:- Hva er det egentlig som feiler foreldre som sender unger på 16-17 år til denne galskapen?
- Det finnes ikke et eget lovverk, men vi i charterbransjen har i alle fall prøvd å gjøre noe med dette problemet. De som er under 18 år, får ikke reise uten tillatelse fra foreldrene. Men flyselskap som Norwegian flyr til Kos, Ayia Napa og flere andre partysteder. Her kan jo hvem som helst reise hvor som helst. Du kan være 11 år og dra på partyferie om ingen setter grensene hjemme, sier informasjonsrådgiver Elisabeth Larsen-Vonstett i Star Tour.
|
|
FULL SPRUT: En av de ansatte på Fantasy Boat Party på Ayia Napa hjelper en gjest på lystbåten å få i seg den spriten hun ønsker. Foto: Mads A. Andersen
|

(VG Nett) En flybillett bestilt gjennom Supersaver.no kunne inntil i går bli mye dyrere enn prisen som ble oppgitt på nettsiden. Etter at VG Nett tok opp saken, endret nettreisebyrået praksis.

(VG Nett) På lørdag trykker vi en større London-sak i papiravisen. I den forbindelse ønsker vi lesernes beste tips om London.

(VG Nett) Skuffede turister i tusentalls kommer til stengte dører når de vil opp og se utsikten fra verdens høyeste bygning - 160 etasjer høye Burj Khalifa i Dubai.

Den nyeste jumbojeten til Boeing, 747-8, var på sin jomfrutur rundt Seattle mandag.
Spørsmål fra: Morten Christiansen | Svar fra: Mona Langset
Spørsmål fra: Lise | Svar fra: Mona Langset
Spørsmål fra: Willy mikalsen | Svar fra: Raymond Haase
Spørsmål fra: Torger | Svar fra: Raymond Haase
Spørsmål fra: Jens Pettersen | Svar fra: Mona Langset