Klikk her for å gå til forumet
(VG Nett) Forsikringsselskapene opplever telefonstorm fra bekymrede nordmenn som vil avbestille ferien. Nå endrer TrygVesta forsikringsvilkårene.
|
|
FRYKT FOR SMITTE I UTLANDET: Forsikringsselskapene merker at norske familier avbestiller ferier i fykt for svineinfluensa. Her foreldre i Brasil, der langt flere er smittet enn i Norge. Foto: AFP
|
- Vi merker at frykten blir større og større blant folk. Det forstår vi godt. Derfor har vi endret forsikringsordningene våre, slik at kunder som har barn under fem år og ønsker å avbestille feriene sine, vil få alle utgifter dekket av oss, sier Kirsten Tonheim, fagsjef for reise i TrygVesta.
Les også: Charlene (19) og Marte (19) får ikke reise hjem
TrygVesta hadde torsdag ettermiddag forsikringskunder isolert både i Singapore og på Kypros.
- Kundene våre har meldt tilbake at svineinfluensa behandles veldig ulikt fra land til land. Men for oss ser det ut til at du blir isolert i syv-åtte dager de fleste steder om du får påvist smitte, sier Kirsten Tonheim, seksjonsleder for reiseforsikring i Tryg Vesta.
Les myndighetenes råd om utenlandsreise her
Alle forsikringsselskapene VG Nett snakket med torsdag ettermiddag, forteller den samme historien: En telefonstorm av nervøse kunder som vil avbestille ferien i frykt for å bli smittet av svineinfluensa.
- Det er veldig mange som ringer og er bekymret, ja, sier informasjonssjef Emma Elisabeth Vennesland i Europeiske reiseforsikring.
- Vurderer endringer fortløpende
Verken Europeiske eller de fleste andre, største forsikringsselskapene har endret på vilkårene for svineinfluensa-redde nordmenn:
Du får kun dekket kostnader ved avbestilling kun hvis du er gravid eller har så dårlig helse at du kan dø av svineinfluensaen. Uansett må du kunne legge frem legeerklæring, ifølge forsikringsselskapene VG Nett har snakket med.
- Vi vurderer endringer fortløpende, og jeg går ut fra at det vil skje endringer hos de fleste selskapene etter hvert som svineinfluensaen utvikler seg, sier Elin Foss i Gjensidige.
Heller ikke Europeiske har endret forsikringsordningene sine etter influensautbruddene.
- Det er veldig viktig å få frem at svineinfluensa bare står for en brøkdel av meldingene, sammenlignet med andre sykdommer og skader nordmenn utsetter seg for i utlandet. For oss ser det ut som om risikoen for å få det er lav, og alvorlighetsgraden er moderat, sier Emma Elisabeth Vennesland.
100.000 kan være rammet i Storbritannia
Fremdeles er det slik at en rekke andre land i verden er rammet av svineinfluensaen i langt større grad enn Norge.
I Storbritannia skal man nå ha kommet opp i 100.000 smittede, sammenlignet med langt mer beskjedne 200 i Norge, selv om tallet stiger daglig.
Også i andre europeiske land er pandemien kommet lenger enn i Norge. Blant annet Tyskland har hatt en skarp stigning de siste dagene, ifølge European Centre for Disease Prevention and Control sine nettsider.
- Fraråder ikke folk å reise
På verdensbasis er det også meldt om mange smittetilfeller i USA, Mexico og Australia, mens også flere land i Sørøst-Asia har kommet lenger i pandemien enn vi har i Norge.
Smitten har spredd seg raskere rundt om i verden enn det norske myndigheter først antok, men fremdeels rådes ikke nordmenn fra å reise.
- Det som kanskje har endret seg noe over de siste ukene er antallet land i Europa hvor dette viruset smitter fritt. Ved inngangen til sommeren var det avgrenset til Spania og England. Nå smitter det fritt i flere land, men jeg vil presisere at selv om det nå er smitte i noen flere europeiske land er det ikke sånn at vi fraråder folk å reise, sa helsedirektør Bjørn-Inge Larsen til VG Nett onsdag.
Personer i risikogrupper oppfordres derimot til å ta forbehold.

(VG Nett) En flybillett bestilt gjennom Supersaver.no kunne inntil i går bli mye dyrere enn prisen som ble oppgitt på nettsiden. Etter at VG Nett tok opp saken, endret nettreisebyrået praksis.

(VG Nett) På lørdag trykker vi en større London-sak i papiravisen. I den forbindelse ønsker vi lesernes beste tips om London.

(VG Nett) Skuffede turister i tusentalls kommer til stengte dører når de vil opp og se utsikten fra verdens høyeste bygning - 160 etasjer høye Burj Khalifa i Dubai.

Den nyeste jumbojeten til Boeing, 747-8, var på sin jomfrutur rundt Seattle mandag.
Spørsmål fra: Ina | Svar fra: Klaes Krog
Spørsmål fra: Anonym | Svar fra: Jeanette Aakvik
Spørsmål fra: Anonym | Svar fra: Mona Langset
Spørsmål fra: Ole-K | Svar fra: Kim Daniel Lindegaard
Spørsmål fra: Anette | Svar fra: Klaes Krog