|
|
RAST PÅ FJELLTUR: En gruppe turgåere tar en rast på fjelltur i Aurlandsdalen. Foto: KRISTIAN HELGESEN
|
Stadig flere nordmenn melder seg inn i DNT og foreningen opplever medlemsvekst for 15. år på rad. Ved inngangen av august var det 241.707 medlemmer, mot 237.479 til samme tid i fjor, en vekst på godt over 4000 medlemmer, opplyser DNT.
|
|
FORSTÅR FRUSTRASJONEN: Men Hilde Charlotte Solheim i Virke mener at gårdsturismen ikke er en fiende for hotellnæringen i Norge. Foto: VIRKE
|
Reiselivsdirektør i Virke, Hilde Solheim, sier til VG at hun ikke er overrasket over de nye tallene fra DNT:
- DNT har jobbet veldig bra: De har stor synlighet blant folk og er flinke til å informere om hva de gjør og hvilke muligheter folk har i fjellet. Samtidig treffer DNT veldig godt helseaspektet hos folk, det er i tiden å være i aktivitet og å ta vare på helsa, og fjellturer passer godt inn i denne trenden, sier reiselivsdirektøren til VG.
Solheim viser også til undersøkelser gjort av Virke, som viser at aktivt friluftsliv er motiv nummer èn når nordmenn vil følge sine egne interesser i ferien.
|
|
TROLLHEIMEN: Trollheimshytta med Snota (1669 moh) i bakgrunnen. Foto: GEIR OTTO JOHANSEN/VG
|
- Aktiv ferie er for mange en realisering av egne drømmer. Jeg ser heller ikke bort i fra at det har blitt status å dra på aktiv ferie. Ved å vise at du er en person i aktivitet, viser du samtidig at du er sunn og tar var på helsa, sier Solheim.
Det er ikke bare nordmenn som er opptatt av norsk natur og vandringer i norske fjell. Ifølge Solheim er det også stor interesse i utlandet for å vandre i de norske fjellheimene.
- Foreløpig har vi et stykke å gå når det gjelder å tilrettelegge for denne type turisme her i landet, sier Solheim til VG.
Her er overnattingstallene for de ulike fjellområdene pr 1.august 2013 (kun betjente hytter).
Trollheimen: 3963 overnattinger, + 28 prosent sammenlignet med 1.08.2012.
Sylan: 1850 overnattinger, +7 prosent
Tafjordfjella: 1361 overnattinger, + 30 prosent
Jotunheimen: 18.679 overnattinger + 3,5 prosent
Breheimen: 1591, -7 prosent
Huldreheimen: 1226 overnattinger, + 50 prosent
Skarvheimen: 5857, + 21 prosent
Hardangervidda: 7718 overnattinger, + 2 prosent
Rondane: 8511 overnattinger, + 4,5 prosent
Lyseheiene: 8534 overnattinger, (har pt ikke tall fra i fjor)
Femundsmarka: 610 overnattinger, -30 prosent
Nedgang i Femundsmarka
Det eneste området som har en oppsiktsvekkende nedgang i antall besøkende er Femundsmarka, men DNT har ikke noe klart svar på hvorfor.
- Vi lurer også på hva som har skjedd her, og skal undersøke disse tallene litt nærmere. Femundsmarka er jo et ekte villmarksområdet, men det er aboslutt tilgjengelig og et eldorado for fiske og padling. Vi har bare èn bejent hytte her - Svukuriset. Det er en nydelig fjellgård i et naturskjønt område som jeg varmt kan anbefale et besøk til, sier kommunikasjonssjef i Den Norske Turistforeningen, Merete Habberstad, til VG.
Nye dealer hver dag!
Sammenlign lån
Få tilbud fra mange håndverkere
Finn kjærligheten på nettet!
Finn beste pris i markedet
Reduser strømregningen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og
synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for
andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler
eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt.
Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.




