Her er Norges nye turistmagneter

VG Nett-logo

Søndag 15. september

Reise

Annonseinfo

Diskusjon - Reisetips

Klikk her for å gå til forumet

Her er Norges nye turistmagneter

Ny, moderne trearkitektur er en reise verdt

DOVRE: Snøhetta har tegnet utsiktspaviljongen til Norsk Villreinsenter på Dovre. Bygget er prisbelønnet for måten det binder arkitekturen sammen med naturen på. Båtbyggere har vært trukket inn for å få de rette linjene i treverket. Foto: Ketil Jacobsen
DOVRE: Snøhetta har tegnet utsiktspaviljongen til Norsk Villreinsenter på Dovre. Bygget er prisbelønnet for måten det binder arkitekturen sammen med naturen på. Båtbyggere har vært trukket inn for å få de rette linjene i treverket. Foto: Ketil Jacobsen
Publisert 25.08.13 - 19:59, endret 25.08.13 - 19:59 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

Våre nye signalbygg av tre har tatt opp i seg arven fra stavkirkene, og er i seg selv verdt en reise.

Over hele verden utgjør spenstig arkitektur og spektakulære byggverk reisemål i seg selv. Her i landet vekker bruken av treverk i ny-arkitekturen internasjonal oppsikt.

- Moderne norsk trearkitektur er blitt eksportvare, sier en stolt direktør Egil Skavang i Arkitektbedriftene, bransjeorganisasjonen for norske arkitekter.

Flyplassterminalen på Gardermoen, som åpnet i 1998 med de største limtredragerne verden hadde sett, markerte et slags tidsskille.

Siden har vi fått en lang rekke byggverk av tre, som har skapt blest om norsk byggeskikk og materialbruk:

* Hamsunsentret på Hamarøy

* Juvet landskapshotell i Valldal

* Sametingsbygningen i Karasjok

VENNESLA: Biblioteket i Vennesla kulturhus har fått deilige linjer i tre, signert Stavanger-arkitektene Helen


* Vikingskipet på Hamar

* Viewpoint Snøhetta på Dovre

* Geilo Kulturkyrkje

* Operaen i Oslo (interiøret)

* Astrup Fearnley Museet på Tjuvholmen

* Kulturhuset Kilden i Kristiansand

* Preikestolen fjellstue

KRISTIANSAND: Bølgetaket i eik på Kilden, Kristiansands nye teater og konserthus, er rett nok tegnet av finske arkitekter (ALA Architects), men understreker byggets maritime nærhet og mangfoldige innhold. Foto: Petter Emil Wikøren


Listen er lang - og for arkitektbransjen kjennes det godt å se at arven etter klenodier som Urnes stavkirke og vestlandshotellet Union Øye er vel ivaretatt:

Ny arkitekturguide

- Vi har lange tradisjoner i å bygge med tre, og norsk trearkitektur er inne i en spennende utvikling.

Med sin kvalitetsbevissthet og innovasjonsevne hører norske arkitekter så avgjort hjemme i den europeiske eliten, mener Knut Werner Lindeberg Alsén som har laget arkitekturguiden «En reise i norsk trearkitektur».

Der presenterer han 21 nye, flotte trebygg over hele Norge, som kan besøkes og studeres i kombinasjon med gode natur- og matopplevelser.

OSLO: Renzo Pianos nye Astrup Fearnley-museum på Tjuvholmen gir sterke assosiasjoner til seilbåter og maritimt miljø. Bruken av treverk gjør bygningene imøtekommende, brukt på en urban og innovativ måte. Foto: Mattis Sandblad


Fremhever Norge

Innovasjon Norge, De Historiske hotell & spisesteder og Landbruks- og Matdepartementet støtter utgivelsen av den nye reiseguiden, som også gir tips til hvor man kan overnatte og hva annet man kan se og oppleve.

- Arkitekturreiser er noe alle kan gjøre, og flott trehus-arkitektur har alltid hatt magnetisk kraft på turister, sier Alsén.

Han viser blant annet til steder som Bryggen i Bergen og våre gamle, sjelfulle trehoteller på Vestlandet

Reiselivsdirektør Per-Arne Tuftin i Innovasjon Norge mener all trearkitekturen fremhever Norge som et bærekraftig naturreisemål, og at de nye «fyrtårnene» av tre bidrar til å løfte det norske reiselivsproduktet. Blant annet langs våre nasjonale turistveier.

INSPIRASJON: Det er bl.a. arven fra våre gamle trehoteller på Vestlandet, som Hotel Union Øye i Norangsdalen, som inspirerer norske arkitekter til å tegne nye, spektakulære byggverk i tre. Foto: Dag Fonbæk


Statsråd-ros

Også landbruksminister Trygve Slagsvold Vedum (Sp) er en sterk tilhenger av trearkitektur. Under årets Grüne Woche i Berlin fremhevet statsråden, som selv er fra gran- og furubygda Stange, norske arkitekters evne til å skape signalbygg som vinner priser og høster internasjonal oppmerksomhet:

- Norske arkitektfirmaer utviser mot, djervhet og kreativitet når de tegner bygg som blir opplevelser i seg selv og en attraksjon for reiselivet, sa Slagsvold Vedum, stående på en diger, norsk limtre-bro spent tvers over Berlins enorme messehall.

Satsing langs turistveiene

- Vi er stolte av å være et utstillingsvindu for norsk trearkitektur, sier Trine Kanter Zerwekh ved Turistvegseksjonen i Statens vegvesen.

STEGASTEIN: Utsiktspunktet Stegastein på den nasjonale turistveien over Aurlandsfjellet, tegnet av arkitektene Saunders


Langs våre 18 nasjonale turistvei-strekninger finnes mye ny og spenstig trearkitektur.

- Vi bygger i mange ulike materialer, mye i betong, stål og glass, men også mye i tre, og det synes vi er fint, sier Kanter Zerwekh.

- Tre er jo et naturlig materiale som endres og eldes over tid, og som gir et eget liv til installasjonene, sier hun og nevner flere eksempler på god, veinær trearkitektur:

* Stegastein utsiktspunkt på Aurlandsfjellet

* Liasanden rasteplass på Sognefjellet

* Tungeneset utsiktspunkt på yttersiden av Senja

* Torvdalshalsen rasteplass, i Lofoten

* Lillefjord rasteplass ved Havøysund

* Flydalsjuvet langs turistveien Geiranger-Trollstigen

OMSTRIDT TRETÅRN: Årlig besøker 20 000 Hamsunsenteret på Hamarøy - blant Norges mest omdiskuterte trebygninger. Foto: Bjørn Erik Rygg Lunde


Skaper debatt

Den nye tre-arkitekturen skaper også debatt. Heftig debatt:

Hamsunsenteret - utskjelt som Norges styggeste bygg - får i dag beundrende blikk fra besøkende som endelig har skjønt hva arkitekt Steven Holl ville med tårnbygget.

«En loddrett frekkhet midt i landskapet!». «Billig!». «Hamsun ville hatet dette bygget!».

Tårnbygget på Hamarøy fikk mye kritikk da det åpnet i 1999, på 150-årsdagen for Knut Hamsuns fødsel.

Stemningen snudd

I dag er stemningen i ferd med å snu, skal vi tro direktør på Hamsunsenteret, Arne André Solvang. - De fleste vi snakker med liker og beundrer bygget, sier Solvang til VG.

TRØNDELAG: Særegne og prisbelønnede Tautra Mariakloster fra 2006 holdes oppe av et komplekst nettverk av limtrekonstruksjoner. De fleste rommene er kledd med finér fra bjørk og kirsebær. Foto: Jensen


Den amerikanske arkitekten Steven Holl, med norske aner, har latt seg inspirere av Hamsuns verk.

Ikke minst «Mysterier», der hovedpersonen Nagel forteller eventyr om «...et ottekantet tårn, som Vindenes tårn i Athen». Bambusrørene på taket (tårnets «hår»), som skramler og bråker når det blåser, skal avspeile støyen rundt Hamsuns person og forfatterskap.

- Skjevt og skakt

Det gule plastutspringet på tårnveggen illuderer armen til den vinkende kona på verandaen i «Sult», og byggets mange skjeve vinkler og hjørner speiler Hamsuns eget skråblikk på sider ved nordlandssamfunnet som han både elsket og hatet.

- Det er mange skjeve og skakke skikkelser i Hamsuns diktning også Huset inneholder lag på lag, som Hamsuns skriverier, minner Solvang om.

Bli tilhenger av VG Reise på Facebook!

  • Skriv ut artikkelen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt. Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.
Vennlig hilsen Espen Egil Hansen, redaktør digital. Les mer om vår moderering

Siste saker om reise

Hun snudde stedet fra fiasko til suksess

GULEN (VG) Begge er i vinden. Både den «forhatte» kongestatuen ytterst mot havgapet i Gulen og 24-årige Vilde Braanaas, som driver kystresorten der kongen står - i år med overskudd for første gang på lenge.

Les hele saken

Tyrkia: En stormannsgals monument

NEMRUT DAGI (VG) Gudene på Øst-Tyrkias største severdighet tilhører kanskje fortiden, men en av stedets hemmeligheter består.

Les hele saken

Turistene vil ha norsk mat - men får det ikke

Turistene er villige til å betale for god norsk mat, bare de får kvalitet. Problemet er at de ikke alltid får servert maten de vil ha.

Les hele saken

Foto: AFP

Flyselskap ga bort billetter ved en feil

(VG) Flyselskapet United Airlines vil ikke trekke tilbake billettene som de ved en feil solgte for så lite som fem dollar i går.

Les hele saken

Dette er verdens billigste hotellby

På jakt etter feriemål med billig hotellrom? Dra til Asia. Aller billigst i verden ser det ut til å være i Hanoi og Phnom Penh.

Les hele saken

Les flere saker

Følg VG Reise på Facebook

Svar fra reisepanelet

Valutakalkulator

Været