JULESHOPPING: Fly til julebyer for under 1000-lappen!

VG Nett-logo

Mandag 12. august

Reise

Annonseinfo

Diskusjon - Reisetips

Klikk her for å gå til forumet

JULESHOPPING: Fly til julebyer for under 1000-lappen!

JUL I BUDAPEST: Snart ser det slik ut i sentrum av Budapest igjen. Stemningsflullt før jul. Foto: AFP
JUL I BUDAPEST: Snart ser det slik ut i sentrum av Budapest igjen. Stemningsflullt før jul. Foto: AFP
Publisert 25.11.12 - 20:40, endret 25.11.12 - 20:40 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

Frister det med en billig og koselig førjulstur? Til mange av Europas fineste julebyer er det fullt mulig å reise for en billig penge i desember.

Hvis du kan du ta en eller to fridager i forbindelse med en helg, kan det være lurt å bruke mandag og tirsdag fremfor torsdag og fredag. Det er nesten alltid billigst å fly i begynnelsen av uken.

Hvor finner du de beste julegavene? I en bakgate i Paris, midt på Oxford Street - eller på Grünerløkka i Oslo? Hva er dine beste shoppingtips for julehandelen?Del med andre her.

Her er forslag til noen koselige førjulsturer, til priser fra under 500 til litt over 1000 kroner.

Alle flyprisene er direktefly tur-retur, inkludert eventuelle gebyrer for kredittkort og innsjekket bagasje. Vi har ikke tatt med pris for setereservasjon.

Nyt adventstiden med et avbrekk til en spennende by. I tillegg til våre«fire byer for enhver smak»gir vi deg også vårebeste tips til juleshopping i London, oganbefaler deg skøyternår du blir lei av shopping.Se julebildene fra London her!


BUDAPEST: Håndmalte engler er populære på julemarkedet i Budapest. Foto: AFP
BUDAPEST
Ungarns hovedstad har et av Europas mest gedigne julemarkeder. Her er det god stemning og gode priser hele veien rundt.

Her møtes matmestere, kunsthåndverkere, lokale sangere, dansere, og publikum, både byens egne innbyggere, og turister som vil suge inn litt av stemningen.

På markedet kan du kjøpe lokalproduserte varer, fra skinnalmanakker lommebøker og vesker, til tøfler, håndmalte hårspenner, engler, dørskilt og marionettedukker.

Vanlige butikker finner du i gågaten, som strekker seg ut fra markedet. Internasjonale motehus med gode priser, finner du på den brede Andrássy útca.

Fly: Fra Rygge, Torsdag 6. desember til lørdag 8. desember: 564 kroner (Ryanair).

TALLIN

Estlenderne har mye å ta igjen etter Sovjet-tiden og mange år der julefeiring var forbudt. Nå bobler byen av julestemning med marked, julemusikk, duft av gløgg, aktiviteter for barn og voksne, og et rådhus kledd i lysende stjerner og girlandere.

Salgsbodene frister med håndverksprodukter som lappetepper, strikkegensere, raggsokker, filthatter, juledekorasjoner, håndstøpte lys, glass og porselen.

Fly: Fra Rygge, lørdag 8. til mandag 10. desember: 564 kr (Ryanair)


RIGA

Latvias hovedstad Riga er byen hvor det sies at tradisjonen med å pynte juletre ble født. Byen har selvsagt både juletre og julemarked på Dome Square i gamlebyen.

Julenissen inviterer barna med seg inn i huset sitt her, og du kan kjøpe kjente latviske håndverksprodukter, som treleker, juledekorasjoner, håndlagete lys, ullgensere, sokker, hansker, sausekinn, linstoffer, samt malt silke og glass.

Fly: Fra Torp, lørdag 8. til tirsdag 11. desember: 1002 kr (Wizz Air)


BERLIN: Byen syder av julestemning i desember. Foto: HANS CHRISTIAN HANSSON
BERLIN

Byen syder av jul med sine mange julemarkeder og overdådige utsmykninger. Her kan du ikke unngå å komme i julestemning.

Det største av julemarkedene er Gendarmenmarkt Weihnachts Zauber, hvor det er mye underholdning og et utall av boder med mange spennende varer.

Fly: Fra Gardermoen, lørdag 8. til tirsdag 11. desember: 707 kr (Air Berlin)


KRAKOW

Kjent for sitt koselige julemarket på Rynek Glowny-torget midt i gamlebyen.

Det begynner i slutten av november, og varer til 6. januar.
Her kan du vandre mellom bodene hvor det tilbys et bredt spekter av håndlagete juledekorasjoner, søtsaker, matretter og gløgg, og glede deg over folkedans, kor og konserter.

Fly: Fra Rygge, fredag 7. til søndag 9. desember: 1265 kr (Ryanair).


GDANSK

Polske Gdansk har også sitt eget tradisjonelle julemarked.
Gdansk har også sitt tradisjonelle julemarked på Targ Weglowy.

Her finner du nesten 200 meter med treboder hvor det selges smykker, klær, juledekorasjoner, leker, krydder og godterier. Her finner du også julenissen, som barna kan bli tatt bilde av sammen med, og gi ønskelisten sin.

Julemarkedet åpner i begynnelsen av desember, og stenger den 22.

Fly:Fra Torp, torsdag 6. til mandag 10. desember: 652 kr (Wizz Air.)


KØBENHAVN: Nå er lysene tent i sentrum av byen. Foto: TED FAHN
KØBENHAVN

I København startet julen allerede 2. november, da skjenkestedene begynte å skjenke juleøl.

Du kan ikke unngå å komme i julestemning nå som lysene er tent og julegirlanderne er hengt opp på Strøget, og det henger en duft av gløgg, epleskiver og brente mandler i gatene, og julemusikk strømmer fra alle butikkene.

Julemarkedet i Tivoli er et must, men prøv gjerne også det på Christiania, eller noen av dem nord for byen.
Fly: Fra Gardermoen, fredag 14. til søndag 16, desember: 1017 kr (SAS)

  • Skriv ut artikkelen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt. Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.
Vennlig hilsen Espen Egil Hansen, redaktør digital. Les mer om vår moderering

Siste saker om reise

Foto: PRIVAT

«Luksusbolig» var uferdig, møkkete og bebodd

Karianne Balchen og Håvard Jacobsen er blant stadig flere nordmenn som leier feriehus i utlandet og betaler via bank. For dem ble årets Spania-drøm noe helt annet enn hva de hadde sett for seg.

Les hele saken

Slik unngår du å bli Syden-lurt

Ekspertene ber deg være obs om du leier feriehus i utlandet: Sjekk selskapet og betalingsmåte før du booker!

Les hele saken

Kåret til verdens hyggeligste byer

(VG Nett) Verdens hyggeligste har «utadvendt lokalbefolkning, nydelig utsikt og en fantastisk flyplass».

Les hele saken

Bli med på «verdens vakreste togreise»

FLÅMSBANEN (VG) Det kryr av turister. Men det er det en grunn til.

Les hele saken

Er det her man finner Norges beste råvarer?

JÆREN (VG) Om Stavanger er landets mathovedstad, er Jæren hele Norges matfat. Vi har gjort en rundreise i spiskammeret.

Les hele saken

Les flere saker

Følg VG Reise på Facebook

Svar fra reisepanelet

Valutakalkulator

Været