Lei skittværet? Lag din egen TV-værmelding!

VG Nett-logo

Onsdag 19. juni

Reise

Annonseinfo

Diskusjon - Reisetips

Klikk her for å gå til forumet

Lei skittværet? Lag din egen TV-værmelding!

VÆR DEG SELV: I det høyteknologiske værmelder-studioet på VilVite-sentret i Bergen lager du din egen værmelding - og e-postsender videosnutten hjem til deg selv etterpå. Foto: VilVite
VÆR DEG SELV: I det høyteknologiske værmelder-studioet på VilVite-sentret i Bergen lager du din egen værmelding - og e-postsender videosnutten hjem til deg selv etterpå. Foto: VilVite
Publisert 07.07.12 - 18:19, endret 07.07.12 - 18:19 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

BERGEN (VG) - Og fra vest kommer høytrykkene på rekke og rad! Det blir 30 grader - minst - og godværet holder seg i mange uker!

Ønskedrøm? Ikke i det hele tatt. På Bergens VilVite-senter kan du lage din egen TV-værmelding og varsle alt det godværet du lengter etter!

TV-meteorolog-studioet - teknologisk sett en troverdig kopi av det de bruker i TV2-nyhetene og på Dagsrevyen - er blant de mest populære interaktive stasjonene på VilVite, der både barn og voksne kan leke seg til mer kunnskap om naturfaglige fenomeneter som nettopp vær, vind, nedbør, solenergi og masse, masse mer.

KEEPERTRENING: Stine Axelsen (12) og Stian Bjordal (7 og et halvt) prøver å redde imaginære håndballskudd, som de får mot seg via dataanimasjon. På skjermen til høyre kan tilskuerne se om de klarer å redde skuddene. Foto: Gøran Bohlin


Og det beste av alt: Videoklippet av værmeldingen din kan du e-postsende til deg selv etterpå, som et minne fra 2012-sommeren!

- Knekket koden

Bergens naturfaglige vitensenter har bokstavelig talt tatt folk med storm. I snitt er de besøkende inne i mer enn tre timer!

- Det virker som vi har knekket koden, ler VilVite-sjef Svein Anders Dahl, som gleder seg over økende besøkstall hvert eneste år.

INTERAKTIVT STED: Stian Bjordal lærer seg hva energi er, mens farmor Marit Bjordal (t.h.) holder øye med ham i den store aktivitetsparken. Foto: Gøran Bohlin


Besøkende kommer tilbake gang på gang for å kjenne vindsuget på politimotorsykkel og «leke» mer med skypumpemaskinen, værmelder-studioet, knallrakettene eller kroppsvarmemåleren - for å nevne noen av høydepunktene.

Super-interaktivt

VilVite er super-interaktivt - et lære- og opplevelsessenter av internasjonal klasse, som innbyr til laaange besøk.

Høylytt begeistret, løpende mellom de ialt 75 installasjonene, leker barn og unge seg til mer kunnskap om temaer som vær, energi, hav og vår egen kropp.

KOSER SEG: - Vi kommer hit så ofte vi bare kan, sier Helge Dyrnes. Sammen med barnebarna Oda og Eira triller de små baller på et «humpete» brett, der de skal prøve å holde ballene i bevegelse lengst mulig. Foto: Gøran Bohlin


- Jeg kommer hit så ofte jeg bare kan, sier Helge Dyrnes, som har med seg barnebarna Oda og Eira. De triller små baller på et humpete brett, og prøver å holde ballene i bevegelse lengst mulig.

Blir studenter

VilVite samarbeider med Universitetets realfaglige og naturvitenskapelige miljøer - som også er sentrets naboer - og med næringsliv og industri.

TESTER G-KREFTENE: Astri Merete Andersen kjenner G-kreftene på kroppen når hun tråkker seg rundt i den 360 graders sykkel-loopen. Foto: Gøran Bohlin


- Samarbeidet med VilVite er en medvirkende årsak til den økende søkningen til realfagene på Universitetet i Bergen, mener fakultetsdirektør Bjørn Åge Tømmerås.

VilVite er like populært blant tenåringer og voksne:

Astri Merete Andersen tok mot til seg og testet sentrifugalkraften ved å sykle 360 grader i loop!

Leter etter olje

Torgeir Ekeland fant vi sittende «i Nordsjøen», der han lette etter oljebrønner med avansert dataanimasjonsteknikk.

IKKE BARE FOR BARN: Også voksne finner mye glede i Bergens allsidige Vitensenter. Her prøver Torgeir Ekeland ved hjelp av avansert dataanimasjon å bore sin egen oljebrønn i Nordsjøen. Finner han olje blir han «rik». Foto: Gøran Bohlin


Installasjonene er spesiallaget for VilVite, slikt finnes ikke som «hyllevare». Ved flere av stasjonene er det tilnærmet kø:

Noen tester skuddstyrken sin mot et fotballmål, andre ser hvordan lydbølger blir til eller lager sin egen animasjonsfilm, som de e-postsender til seg selv etterpå.

Sommer-Bergen har mer å by på:

Byen har fått sykkeltaxi! Behagelig og bekvemt forserer vi bakkene opp fra Torgallmenningen, trygt plassert bak ryggen på sykkelguide Andrez Brandi.

BERGENSK SYKKELTAXI: Og det beste av alt er at 5 prosent av inntektene doneres til stiftelsen for 22/7-ofterene. Foto: Gøran Bohlin


De nye sykkeltaxiene er et populært framkomstmiddel i Bergens trange smau - både blant turistene og de fastboende. Halv pris av vanlig taxi, dessuten.

- Noen bruker oss som fremkomstmiddel fra A til B, mens andre hyrer oss for by-sightseeing. Vi guider tross alt på fem språk, forteller gründer Jørgen Christophersen Knudsen.

TURISTMAGNET: I etasjen over det nye, innbygde Fisketorvet ligger Bergens turistinformasjon. Praktisk! Foto: Gøran Bohlin


Fisketorget under tak

Fisketorget har havnet under tak. I etasjen over holder turistinformasjonen til. Nåvel, fremdeles kan du kjøpe dine reker utendørs innerst i Vågen - men på regntunge og forblåste dager kan det være greit at fiskehandlerne har trukket innendørs.

Den nye paviljongen i glass og tre på Strandkaien gjenspeiler fargebruken langs Bryggen på motsatt side av Vågen. Vellykket er vår dom - selv om kiloprisen på 700 kroner(!) for kongekrabben er i stiveste laget.

UNG KLATRER: Jonatan klatrer på Ulriken, i regi av Bergen Base Camp. Foto: Anne Gunn Rosvold


Til topps

Blir du lei av å tråkke på brostein blant horerder av turister, lokker Bergen Base Camp med fysiske utfordringer i naturen rundt Bergen - som klatring og rappellering oppe på Ulriken, paragliding nedover fjellsiden mot byen og Brann stadion - og sykkeltur med GPS.

Turene legges opp individuelt, og tilpasses alle aldre og fysiske forutsetninger, får VG vite. Om hele familien vil på klatretur, tar Base Camp-folkene dem gjerne med ut til Sotra der forholdene er supre.

Men veggen oppe på Ulrikens topp er 30 meter høy og utfordrende nok for de fleste av oss. Dessuten får du en flott gondoltur opp på fjellet.

SPREK TURISME: Erik Eidsheim og Marie Serina Dworak tar turistene med på joggesightseeing i Bergens gater. Foto: Gøran Bohlin


Jogge-sightseeing

Vil du heller utfolde deg på bakken, kan joggesightseeing være en sporty måte å oppleve Bergen på.

VG møter joggeguidene Erik Eidsheim og Marie Serina Dworak sprintende ut fra Bergenhus Festning, klare for å ta besøkende med på en individuell joggetur blant attraksjoner og severdigheter i byen mellom de syv fjell.

Til fots er det lett å komme seg rundt - også i smauene.

- Om deltagerne vil, tar vi dem med på en tematur. De bestemmer selv hva de vil se, sier han.

Alle guidene bor dessuten i Bergen, og holder seg godt oppdatert.

DRONNINGROMMET: Midt inne i restauranten til Hanne Frostad (t.h.) står bikuben som gjestene Gjertud Kolås og Bodil Evjenth finner svært så uvanlig og spennende. Biene kommer inn via en plastslange gjennom veggen. Foto: Gøran Bohlin


Restaurant med bikube!

Inne på restauranten Hanne på Høyden, like ved Grieghallen, står en ekte bikube! I Dronningrommet, selvsagt, der også dronning Sonja har spist. Inne i bikuben, bak glass, kan du se biene lage honning anført av sin egen hvitprikkede dronning.

Premierte Hanne Frosta, som også representerte Vestlandet i TV-serien «Smaken av Norge», serverer lokal og økologisk mat, og drar selv rundt i Bergens-området og henter inn råvarer.

Ute i den grønne, frodige bakhagen, dyrker hun urter blant restaurantbordene, der spisegjestene kan innta blant annet deilig fiskeupppe og husets eget øl - blant summende bier.

REN IDYLL: Ute på Nordnes, bare 300 meter fra Fisketorget, finner du slike smau-idyller som dette. Får av Bergens turuister finner veien dit. Foto: Gøran Bohlin


Smau-vandring

Ta deg tid til en rusletur i Bergens koslige smau - for eksempel ute på Nordnes. Der er det flott! Du hører på navnet at Knøsesmauet er ren idyll.

Nordnes med sine bratte og trange smau, bare 200-300 meter fra Fisketorget er ukjent for de fleste Bergen-besøkende, utrolig nok.

Vil du i stedet kikke inn i spennende småforretninger for mote, brukt og design, anbefaler vi smauene rundt Fløybane-stasjonen innerst i Vågen.

I Vågsbunnen (nær Kjøttbasaren) er Skostredet, Lille Øvregate og tilliggende smau hyggelige ruslegater med spennende småbutikker, lokale designere som T. Michael og Made in Bergen.

Bli tilhenger av VG Reise på Facebook!


  • Skriv ut artikkelen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt. Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.
Vennlig hilsen Espen Egil Hansen, redaktør digital. Les mer om vår moderering

Siste saker om reise

Norwegian snur etter massiv service-kritikk

(VG Nett) Klagestormen mot servicen om bord på Norwegians langdistanseruter har fått flyselskapet til endre kurs.

Les hele saken

Er dette verdens styggeste fly?

(VG Nett) Det gjelder å bli lagt merke til - også i lufta. Flyselskapene overgår hverandre i fiks «kroppsmaling».

Les hele saken

Her kan du besøke Pippis verden

STOCKHOLM (VG) Vil du besøke Pippi Langstrømpe eller klappe en edderkopp? På Djurgården i Stockholm ligger fornøyelsesparkene som perler på en snor.

Les hele saken

Nekter passasjerene prisavslag

(VG Nett) Passasjerer som flyr med Norwegians langdistansefly får ingen kompensasjon for manglende underholdningstilbud om bord.

Les hele saken

Sommerens kuleste familiepark-nyheter

(VG Nett) I sommer kan du gå på 4D-kino og kjøre «badekar» ned ett fossefall! Det er duket for mange spennende nyheter i landets mest besøkte familieparker.

Les hele saken

Les flere saker

Følg VG Reise på Facebook

Svar fra reisepanelet

Valutakalkulator

Været