Innfører røykeforbud på Kanari-strender

VG Nett-logo

Torsdag 23. mai

Reise

Annonseinfo

Diskusjon - Reisetips

Klikk her for å gå til forumet

Innfører røykeforbud på Kanari-strender

IKKE MERE RØYK OG REIS: Nå blir det forbud mot røyking på 75 prosent av Amadores-stranden på Gran Canaria. Foto: ESPEN BRAATA
IKKE MERE RØYK OG REIS: Nå blir det forbud mot røyking på 75 prosent av Amadores-stranden på Gran Canaria. Foto: ESPEN BRAATA
Publisert 30.04.12 - 15:18, endret 30.04.12 - 15:19 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

(VG Nett) Om to uker innføres røykeforbud på ti turiststrender på Gran Canaria.

VG Nett følger

Det har vært mye frem og tilbake før det kontroversielle forbudet ble besluttet vedtatt i Mogan kommunes bystyre i forrige måned.

Forbudet som innføres gjelder ikke for hele stranda, 25 prosent av stranda vil fortsatt være lov å røyke på. Røykeområdene blir avgrenset med en farget linje, og her vil det bli satt opp askebeger, melder Canaria-journalen. I disse områdene blir det seksjoner både med og uten solsenger.

Strendene som omfattes av det nye røykeforbudet er Playa de Mogan, Paya del Diablito, Playa de Tiritana, Playa de Tauro, Playa de Cura, Playa de los Amadores, Playa de Puerto Rico, Playa de Balito, Playa de la Vega, og Playa de Arguineguin.

Først ut

Mogán er den første kommunen på Kanariøyene som innfører røykeforbud på strendene, men andre kommuner kan komme til å innføre liknende tiltak.

Turistråd Tomás Lorenzo har tidligere sagt at forbudet får støtte fra turistnæringen, og meningsmålinger viser at 65 prosent er enige i et slikt forbud.

Og hva skjer dersom solhungrige turister fyrer opp en sigarett? Da kan man vente seg en bot på 450 euro, altså rundt 3300 norske kroner.

Ifølge Canaria-journalen er det ingen saker som har engasjert deres lesere så sterkt som denne saken. På deres Facebook-sider uttrykkes både positive og negative reaksjoner.

HVA SYNES DU OM RØYKEFORBUD PÅ STRANDA? Si din mening i kommentarfeltet!

Følg VG Reise på Facebook!

  • Skriv ut artikkelen

Siste saker om reise

Fornyer danskebåter for 120 mill.

(VG Nett) Luksuslugarer, familierlugarer, nye restaurantkonsepter og oppgradering av design og farger. Det er målene når DFDS pusser opp sine Københavnbåter.

Les hele saken

E6 stengt flere steder i Gudbrandsdalen

(VG Nett) På det verste satt flere hundre bilister fast på E6 mellom Otta og Fåvang i halvannen time. Nå er hovedåren mellom Oslo og Trondheim stengt på flere steder.

Les hele saken

Foto: AIR FRANCE

Disse menneskene har størst sjanse for oppgradering på fly

(VG Nett) Fly-ansatte forteller hvilke folk som har størst sjanse for å bli oppgradert når de er ute og flyr.

Les hele saken

Nå kan det bli vanskeligere å få billig overnatting i New York

(VG Nett) Nå kan det bli forbudt å leie leilighet under ferien i New York.

Les hele saken

Kåret til de 10 beste reisemålene

Reiseglade fra hele verden har kåret Paris, New York og London som de aller beste reisemålene.

Les hele saken

Les flere saker

Følg VG Reise på Facebook

Svar fra reisepanelet

Valutakalkulator

Været