Ridetur i Tyrkia: På fire bein i fjellet nær Alanya

VG Nett-logo

Torsdag 20. juni

Reise

Annonseinfo

Diskusjon - Reisetips

Klikk her for å gå til forumet

Ridetur i Tyrkia: På fire bein i fjellet nær Alanya

PÅ FJELLTUR: Rett som det er møter vi en skilpadde på stien, når Mustafa Özkan tar oss med på ridetur i fjellet. Foto: Gisle Oddstad
PÅ FJELLTUR: Rett som det er møter vi en skilpadde på stien, når Mustafa Özkan tar oss med på ridetur i fjellet. Foto: Gisle Oddstad
Publisert 12.07.10 - 09:58, endret 03.08.10 - 12:09 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

ALANYA (VG) Blir du lei av å ligge på stranden i Tyrkia, kan du for eksempel ta en ridetur i fjellet.

VG Nett følger

Vi leide hester og guide på Horse Club Alanya, en halv times kjøretur utenfor turistbyen.

Der traff vi den 21 år gamle sjarmøren Mustafa Özkan, som har ti hester på stallen i klubben.

LES OGSÅ:SYDENFERIE UTEN SOLSENGER I TYRKIA

Om sommeren tar han turister med på halvdagsturer i fjellet. Turer som avsluttes med tyrkisk lunch i hagen på the Doctors Farm.

Doktoren har praksis i Alanya, mens farmen hans er gjort om til hesteklubb med både badebassenger og idrettsbaner i tillegg til stallen og restauranten.

TIL HEST: VGs journalist Mona Langset på ridetur i Tyrkia. Hvis du lurer på hvorfor jeg ikke har hjelm, er det fordi jeg var for forfengelig til å fotograferes med den røde barnesykkelhjelmen han ga meg. Foto: Gisle Oddstad
Treig hest

Jeg ba om å få en litt rolig hest. Og Mustafa ga meg den treigeste. Selv tok han sin tyrkiske yndlingshest, Samurai, mens fotograf Gisle fikk en sølvgrå araber.

Dermed så jeg stort sett bare ryggene på de andre. Men det var sikkert greit, for jeg er ingen rutinert rytter. Og naturen tar seg flott ut fra hesteryggen uansett.

CHARTERTURER FINS I UTROLIG MANGE FORMER:
Her er VG Netts store charterguide

Vi red mot festningen Syedra Kalesi, så langt vi kunne komme med hestene. Når stien ble uframkommelige for de firbente, gikk vi det siste stykket til fots.

Fra festningen hadde vi flott utsikt over Alanya og middelhavet langt der nede.

LES OGSÅ:AKTIV FERIE PÅ DEN TYRKISKE RIVIERAEN

Praktiskinfo

Pris: 60 euro for en halvdagstur som starter med trening i innhegning, fortsetter med fjellridning og avsluttes med tyrkisk lunch.

Kan bestiller gjennom Horse-clubalanya, Fam tours og TRA-Travel. (eksterne linker)

Riding flere steder: Gjennom Nazar og Tyrkiareiser kan du bestille både dagsturer og hele hesteferier på Berke ranch ved Kemer.

Bli tilhenger av VG Reise på Facebook!

  • Skriv ut artikkelen

Siste saker om reise

Grønt lys for Himmelblå-flyplassen

(VG Nett) Stotinget sier ja til å bygge Polarsirkelen lufthavn - landets første helt nye flyplass på 40 år.

Les hele saken

Ryanair vurderer nye flyruter til USA

Ryanair vurderer å begynne å fly til USA. Prisen kan bli så lav som 10 dollar eller 10 euro billetten, ifølge Ryanair-sjef Michael O'Leary.

Les hele saken

Norwegian snur etter massiv service-kritikk

(VG Nett) Klagestormen mot servicen om bord på Norwegians langdistanseruter har fått flyselskapet til endre kurs.

Les hele saken

Er dette verdens styggeste fly?

(VG Nett) Det gjelder å bli lagt merke til - også i lufta. Flyselskapene overgår hverandre i fiks «kroppsmaling».

Les hele saken

Her kan du besøke Pippis verden

STOCKHOLM (VG) Vil du besøke Pippi Langstrømpe eller klappe en edderkopp? På Djurgården i Stockholm ligger fornøyelsesparkene som perler på en snor.

Les hele saken

Les flere saker

Følg VG Reise på Facebook

Svar fra reisepanelet

Valutakalkulator

Været