Klikk her for å gå til forumet
Klikk her for å gå til forumet
Klikk her for å gå til forumet
|
|
«STAR WARS»-TEKNOLOGI: Her snakker nyhetsanker Wolf Blitzer sammen med CNN-journalist Jessica Yellin. Det ser ut som begge står i samme studio i New York, selv om Yellin i virkeligheten befant seg i Chicago Foto: AP
|
(VG Nett) Det er bergensselskapet Vizrt som står bak den imponerende teknologien millioner av TV-seere var vitne til under CNNs valgkampsending.
CNNs kjente nyhetsanker, Wolf Blitzer, sto i studio i New York og snakket med journalist Jessica Yellin under nattens sending, men til tross for at det kunne se ut som hun befant seg i studio - var hun egentlig i Chicago, skriver Dagens Medier.
Se video i bunnen av saken!
Det ser unektelig ikke helt ekte ut, og minner mer om en scene fra «Star Wars», men dette hadde bergensselskapet fått klar beskjed fra CNN om. De ville nemlig at seerne ikke skulle lures.
Utfordret av CNN
- Det var fryktelig viktig for CNN å legge på effekter som viste at dette ikke var ekte. De ville for en hver pris unngå at noen skulle tro de jukset i en nyhetssending. Så vi måtte legge på ekstra effekter for å få dette til ikke å se ekte ut, sier teknologidirektør Ole Jakobsen i Vizrt til det norske mediebladet.
Ifølge Jacobsen ble Vizrt utfordret av CNN allerede i 2002, for å se om dette var noe som kunne gjøres. Virzt løste det hele med 44 kameraer i Chicago, som ble styrt av det som skjedde i studioet i New York.
Ikke hologram
På den måten skulle bevegelsen til Yellin virke naturlig i forhold til omgivelsene. Teknisk sett kan det ikke kalles et hologram, selv om CNN kalte teknologien for det.
- Vår neste utfordring er å få til et ordentlig hologram, sier Jakobsen.
Ifølge Dagens Medier var Vizrt til stede på alle de store kanalene i USA, unntatt NBC. Alt av grafikk, kart og resultater var laget med Vizrt-grafikk.
(VG Nett) TV-seere var vitne til at en NRK-ansatt fikk et illebefinnende under dagens direktesending av «Dagsnytt 18».

OSLO(VG Nett) Slash er artisten som skal lokke musikkhungrige mennesker til Kristiansand neste sommer.

(VG Nett) Obduksjonsrapporten konkluderer med at skøytestjernens far ble drept. Ennå er det uklart om sønnen vil bli drapstiltalt.

(VG Nett) 22 år gamle Brooklyn Decker har fått oppdraget med å pryde forsiden på den sagnomsuste badedraktutgaven til Sports Illustrated.

(VG Nett) Obduksjonsrapporten konkluderer med at skøytestjernens far ble drept. Ennå er det uklart om sønnen vil bli drapstiltalt.

(VG Nett) 22 år gamle Brooklyn Decker har fått oppdraget med å pryde forsiden på den sagnomsuste badedraktutgaven til Sports Illustrated.