Ved og foran kisten ligger flere vakre blomsterkranser, de fleste av dem med hvite roser.
NEDERST I SAKEN SER DU BILDENE FRA BISETTELSEN
Foss blir bisatt fra Oslo domkirke klokken 14, og seremonien skal være åpen for alle.
Siden klokken 13. har publikum, venner og kjendiser strømmet inn i Domkirken, som nå er fullsatt.
Finn Schjøll, bedre kjent som Blomster-Finn, er blant dem som har stått for dekorasjonene.
- Det som rører mest er alle de små bukettene. Her er det veldig mange som er involvert. Det er ikke noe soloshow, men ensemble deluxe, sier Finn Schjøll til VG Nett.
- Hun var en jordnær diva. Det er ingen andre som kan fylle hennes sko, sier kulturminister Anniken Huitfeldt til VG Nett.
Les også: Slik var Wenche Foss sine siste dager
- Vemodig dag
- Jeg tror Wenche ville likt det, sier skuespiller Geir Kvarme, som fant sin plass i køen to og en halv time før bisettelsen skulle starte.
En time før bisettelsen var det grått, nå skinner solen fra nesten skyfri himmel over Domkirken.
En del skuelystne, som ikke skal inn, samlet seg tidlig utenfor kirken, godt passet på av politivakter.
Flere kjente person deriblant Stein Erik Hagen og Mille Marie, Jan Thomas og NRK-sjef Hans-Tore Bjerkaas var tidlig ute med sin ankomst.
- Det er en veldig vemodig dag. Det begynner langsomt å gå opp for meg at hun er borte. Jeg tror seremonien vil bli akkurat slik hun drømte at den skulle bli, sier Ellen Horn til VG Nett.
- Wenche var fullstendig ujålete og usnobbete. Selv om mange så opp til henne, følte hun seg ikke opphøyd. Wenche var et menneske blant mennesker, sier Jahn Otto Johansen til VG Nett.
Har selv regien
Skuespillerdivaen blir bisatt på statens regning, men har selv tatt regien på det som skal skje. Hun snakket om planene i «Morten Krogvolds portretter» i 2006.
|
|
BLOMSTER-FINN: Finn Schjøll er på plass for å ordne med blomsterdekorasjonene i Oslo Domkirke. Foto: Halstein Røyseland
|
Fiolinist Arve Tellefsen skal spille under seremonien. Hvilket stykke han skal fremføre har Wenche Foss og Tellefsen avtalt på forhånd, men det er ikke offentlig kjent.
Wenche Foss skal selv opptre i et gammelt opptak sammen med pianist Robert Levin (1912-1996), hvor de fremfører Bjørnstjerne Bjørnsons «Ingerid Sletten».
- Dette er den rareste dagen. Jeg visste at hun skulle dø, men dagen i dag er rar. Jeg sier som jeg tror Wenche ville sagt - at jeg både gruer og gleder meg, sier Wenche Foss' sufløse Trond Bøthun Nilsen til VG Nett like før kirkedørene åpnes.
Hvordan vil du minnes Wenche Foss?Skriv din hilsen i VG Netts protokoll!
- Kulturbegivenhet
|
|
HALV STANG: Flaggene henger på halv stang utenfor Domkirken. Foto: Halstein Røyseland
|
- Wenche har vært en god venn av familien, og har betydd mye for oss. Jeg har en bror som er psykisk utviklingshemmet. Da han var syk, reiste hun til Gjøvik sykehus for å besøke ham. Det gjorde et stort inntrykk hos meg. Wenche var en personlighet det ikke finnes maken til, sier Hanne Bergan Hoff fra Tønsberg til VG Nett.
Wenche Foss brydde seg om de svakeste i samfunnet.
- Wenche var en talskvinne for de svakeste i samfunnet. Da hun sto fram og snakket om Tommeliten, ga det styrke til oss andre som hadde annerledes-barn. Jeg kjente Wenche godt. Vi lunsjet sammen. Jeg tenker først og fremst på henne som et omsorgsmenneske, sier Dissimilis-sjefen, Kai Zahl, til VG Nett.
Saken fortsetter under bildet
|
|
BISETTES: Kisten med Wenche Foss ble båret inn i Oslo Domkirke ved 8.45-tiden mandag morgen. Foto: Halstein Røyseland
|
Les også:Wenche Foss (1917-2011): Stjernediva og medmenneske
Senere vil det være en urnenedsettelse ved Ullern kirke.
Nye dealer hver dag!
Sammenlign lån
Få tilbud fra mange håndverkere
Finn kjærligheten på nettet!
Finn beste pris i markedet
Reduser strømregningen
