- Muslimsk sekt levde ti år under jorden

VG Nett-logo

Søndag 26. mai

Utrolige historier

Annonseinfo

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

- Muslimsk sekt levde ti år under jorden

**70 sektmedlemmer har levd i underjordisk bunker
**Fire sektmedlemmer er siktet for barnemishandling

BODDE UNDER BAKKEN: To av medlemmene i den muslimske sekten i Russland står her utenfor et hus i Karzan. Nesten 70 medlemmer skal ha levd i en underjordisk bunker i ti år. Foto: Nikolay Alexandrov / AP
BODDE UNDER BAKKEN: To av medlemmene i den muslimske sekten i Russland står her utenfor et hus i Karzan. Nesten 70 medlemmer skal ha levd i en underjordisk bunker i ti år. Foto: Nikolay Alexandrov / AP
Publisert 09.08.12 - 08:30, endret 09.08.12 - 11:05 (© NTB)
  • Skriv ut artikkelen

Nærmere 70 medlemmer av en islamsk sekt har levd i en underjordisk bunker i Russland i ti år, ifølge lokale medier.

Bunkeren består av katakombe-lignende ganger som er spredt over åtte underjordiske etasjer.

De ble funnet under et falleferdig murhus i utkanten av byen Kazan i Tatarstan i forrige uke, melder nyhetsbyrået Associated Press.

Barn født i bunkeren

38 voksne og 27 barn har angivelig bodd i bunkeren omtrent uten å se dagens lys. Mange skal ha levd under jorden i om lag ti år, og en del av barna er også født der.

Siktet for barnemishandling

Fire sektmedlemmer er blitt siktet for barnemishandling, og det er mistanke om at noen av barna er blitt misbrukt.

Da politiet sendte de yngste beboerne i bunkeren til en helsesjekk, viste det seg at en 17 år gammel jente var gravid.

Lederen for sekten, Faizrakhman Sattarov (83), har angivelig forsøkt å opprette sitt eget islamske kalifat under jorden.

Tilhengerne hans har fått beskjed om å studere Sattarovs skrifter og å isolere seg fra omverdenen. Kun et fåtall fikk lov til å forlate bunkeren for å selge varer på det lokale markedet, skriver BBC.

Tatt hånd om på sykehus

Så langt er 19 av barna tatt hånd om av myndighetene eller innlagt på sykehus.

Bunkeren skal ikke ha vært skikkelig oppvarmet, og den yngste beboeren var bare 18 måneder gammel.

  • Skriv ut artikkelen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt. Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.
Vennlig hilsen Espen Egil Hansen, redaktør digital. Les mer om vår moderering

Været

Obama besøker tornado-ofre i Oklahoma

President Barack Obama besøker i dag ofrene for tornadoen som for en knapp uke siden raserte deler av Moore i Oklahoma.

Les hele saken

Nå renner flomvannet fra Gudbrandsdalen til lavlandet

Vannet vil fortsatt stige i innsjøene Mjøsa, Øyeren, Randsfjorden og Tyrifjorden, samt i de nedre delene av Glomma og i Drammensvassdraget de neste dagene.

Les hele saken

Spesialer

VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.