Med spesiallagd drakt landet Baumgartner trygt i ørkenen i New Mexico etter å ha hoppet fra en heliumballong 29 kilometer over havet, skriver Reuters.
Hoppet var hans andre test før våghalsen skal prøve å sette ny verdensrekord i fallskjermhopping: I løpet av de neste ukene vil Baumgartner se verden fra 120.000 fot eller 36.500 meter.
Vil bryte lydmuren
|
|
REKORDEN: Her hopper Joe Kittinger fra 102.800 fot i 1960. Først 52 år senere ser rekorden ut til å bli tatt fra ham. Foto: AP
|
Som om ikke det var nok, har han også forhåpninger om å være førstemann i verden til å bryte lydmuren i fritt fall. Da må han sveve ned fra himmelen i svimlende 1126 km/t.
- Dette har alltid vært en drøm, men i dag var det vanskelig å fullføre hoppet fordi temperaturen ble så høy, sier Baumgartner til Reuters.
Det andre testhoppet ble utsatt i flere dager på grunn av dårlig vær. Forholdene er helt avgjørende for at østerrikeren skal være i stand til å komme seg levende gjennom svevet på nesten fire minutter.
Beskyttes av drakt
Fallskjermhopperen blir ført opp i skyene i en spesiallagd kapsel som er festet til en gigantisk heliumballong.
Baumgartner blir hele tiden fulgt opp av Red Bull Stratos, en prosjektgruppe som bruker hoppene til medisinsk og naturvitenkapelig forskning.
På grunn av den vanvittige belastningen gjennom lufteturen, har Baumgartner en avansert drakt som både avlaster trykket og som sørger for oksygentilførsel.
Med andre ord: Ikke prøv dette hjemme.
Nye dealer hver dag!
Sammenlign lån
Få tilbud fra mange håndverkere
Finn kjærligheten på nettet!
Finn beste pris i markedet
Reduser strømregningen






har vurdert 485 kommentarer i dag.
Nå tar de seg en velfortjent natts søvn
, og åpner kommentarfeltet igjen kl. 07.00.
Velkommen tilbake da!