Dette er Norges nye radikale ekstremistgruppe

VG Nett-logo

Fredag 24. mai

Terrorisme

Annonseinfo

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

PST etterforsker trusselbrev sendt til politikere

Dette er Norges nye radikale ekstremistgruppe

AL-QAIDA-LOGO: Brevet fra gruppen som kaller seg «Ansar al-Sunna», Islams følgesvenner, har en logo som også brukes av al-Qaida i Irak. Foto:
AL-QAIDA-LOGO: Brevet fra gruppen som kaller seg «Ansar al-Sunna», Islams følgesvenner, har en logo som også brukes av al-Qaida i Irak. Foto:
Publisert 17.08.12 - 23:13, endret 18.08.12 - 14:02 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

(VG Nett)Den nye ekstremistgruppen Ansar al-Sunna dukket opp tidligere i år.

VG Nett følger

  • Disse truslene etterforskes av PST

  • «Kan norske soldater ta fly til Afghanistan, så kan Osama eller Mohammed også ta fly til Norge inshaAllah. Nå må regjeringen våkne opp og ta et ansvar før denne krigen kommer til Norge. Før motparten svarer. Før muslimene tar det nødvendige skrittet. Ikke forveksle muslimenes taushet med svakhet. Dra ikke nytte av muslimenes tålmodighet. Ikke tving oss til å gjøre noe som kan unngås. Dette er ingen trussel, kun sannhetens ord. Rettferdighetens ord. En advarsel om at konsekvensene kan bli fatale. En advarsel om 11. september på norsk jord, eller større angrep enn 22. juli. Dette er til deres eget beste og til deres egen interesse.»

  • «Vi vil ikke være en del av det norske samfunnet. Og vi ser det heller ikke som nødvendighet å flytte ut av Norge da vi er født og oppvokst her. Og Allahs jord tilhører alle. Men la Grønland bli vårt. Sperr av bydelen og la oss styre den slik vi ønsker. Dette er til det beste for begge parter. Vi ønsker ikke leve sammen med skitne udyr som dere.»

  • Gruppen nevner også statsminister Jens Stoltenberg, utenriksminister Jonas Gahr Støre og forsvarminister Espen Barth Eide.

Politiets Sikkerhetstjeneste (PST) har startet etterforskning av et brev som skal være sendt fra den radikale ekstremistgruppen Ansar al-Sunna.

I brevet til norske politikere og media trues det med et nytt 22. juli eller 11. september på norsk jord.

- Vi har startet etterforskning av brevet, sier kommunikasjonsrådgiver Siv Alsén i PST til VG Nett.

I brevet trues statsminister Jens Stoltenberg, utenriksminister Jonas Gahr Støre og forsvarminister Espen Barth Eide.

Unge menn

VG Nett har i lengre tid fulgt ekstremistgruppens aktivitet på internett. På flere nettsider uttrykker unge menn støtte for gruppens ekstreme målsetninger. Blant tilhengerne er personer med familietilhørighet fra andre land, men også etniske nordmenn som har konvertert til islam.

På en nettside redegjøres det for hva gruppen vil. Gruppen har stort fokus på avstand fra kuffar, altså «vantro» ikke-muslimer.

«Å forby det onde og kalle til det gode. Ta avstand fra kufr (vantro), shirk (polyteisme) og bid`a (å endre muslimenes hellige tekster). Spre Islam. Stå opp for rettferdighet. Kjærlighet til muslimer, avstand fra kuffar (de vantro) (slik dagens situasjon er).»

I en tale som ble holdt i en moske tidligere i år advarte en person som hevder å representere gruppen mot å ha ikke-muslimer som venner. Han sa også at han mener muslimer må kreve skatt av nordmenn.

- I dag er det vi som betaler jizya (skatt) til dem. Egentlig er det de som bør betale jizya til oss.

- La islam dominere over hele verden, sa han i talen.

Den samme personen har hyllet drap på amerikanske soldater i Afghanistan. Da en afghaner i politiuniform 2. juli skjøt og drepte tre utenlandske soldater, ble han hyllet av ekstremist-representanten.

Mannen var også tilhører under rettssaken mot mullah Krekar i forrige uke, da mullahen sto tiltalt for nye trusler mot blant annet statsminister Kjell Magne Bondevik.

På en hemmelig Facebook-gruppe presenteres også Ansar al-Sunna. Der hylles også al-Qaida og den norske konvertitten som lot seg verve til terror i Jemen.

VG Nett vet også at Politiets Sikkerhetstjeneste (PST) kjenner til gruppens nettaktiviteter.

Etter det VG Nett erfarer er flere av medlemmene i gruppen personer som også tidligere har vært i PSTs søkelys. Dette skal også være en del av bakgrunnen for at etterretningstjenesten tar saken alvorlig.

Flere kilder med kjennskap til det radikale islamistiske miljøet mener brevet trolig er autentisk.

Det har fredag kveld ikke lykkes VG Nett å komme i kontakt med representanter for gruppen.

Ekstremistisk gruppe

Shoaib Sultan er rådgiver i Antirasistisk senter. Han mener dette er en gruppe som aktivt søker oppmerksomhet om sin hatfulle ideologi.

- Denne ekstremistiske gruppen bruker sterke virkemidler og trusler for å bli hørt og sett. Det er grunn til å tro at det kun er en håndfull mennesker som står bak brevene, og disse må rope høyt for å bli hørt, sier Sultan.

- For å nå frem med sitt forskrudde budskap bruker de trusler både mot det norske samfunnet generelt og mot konkrete politikere. Ekstreme grupper er ofte nødt til å ty til slike virkemidler og vi ser at det er en lang historie blant for eksempel høyreekstreme i Norge å forsøke å gjøre seg større og mektigere enn de er. Men når det er sagt må trusler tas på alvor og det er betryggende at PST etterforsker.

  • Skriv ut artikkelen

Siste 3 saker

USA tar formelt ansvaret for drapet på Awlaki

USA har for første gang bekreftet å stå bak drapet på den amerikanske militante islamisten Anwar al-Awlaki i 2011.

Les hele saken

Er han nestemann på EUs terrorliste?

EU kommer snart til å sette den militære fløyen til den libanesiske Hizbollah-bevegelsen på sin liste over terrororganisasjoner.

Les hele saken

Politiet: Forhindret terrorangrep i Russland

Russiske sikkerhetsstyrker sier de har drept to personer og med dette forhindret et terrorangrep mot Moskva.

Les hele saken