McCain: - Jeg skal piske Obamas du-vet-hva

VG Nett-logo

Onsdag 10. februar

Presidentvalget 2008

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Søk i skattelistene på Skattelister.no

Personsøk

McCain: - Jeg skal piske Obamas du-vet-hva

Presidentkandidaten har planene klare foran neste debatt

(VG Nett) Republikanernes presidentkandidat John McCain har måttet innse at meningsmålingene ikke går i hans favør, men lover tilhengerne at han skal ta innersvingen på Barack Obama i ukens presidentdebatt.

ANGRIPER: Republikanernes presidentkandidat John McCain har strategien klar for å vinne torsdagens presidentdebatt: - Jeg skal piske Obamas du-vet-hva, uttaler han. Foto: AP
ANGRIPER: Republikanernes presidentkandidat John McCain har strategien klar for å vinne torsdagens presidentdebatt: - Jeg skal piske Obamas du-vet-hva, uttaler han. Foto: AP

Stadig flere amerikanske velgere har vendt presidentkandidat John McCain ryggen de siste ukene, og helgens rapport som konkluderte med at visepresidentkandidat Sarah Palin misbrukte sin makt som guvernør i Alaska tidligere i år, vil antakelig ikke hjelpe stort på parhestenes popularitet.

Les også:- Palin rapport vil svekke McCain.

McCain har imidlertid strategien klar foran den siste presidentdebatten, som går av stabelen natt til torsdag:

- Vi kommer til å tilbringe mye tid ute blant folket, og etter dette skal jeg gå og piske Obamas du-vet-hva i debatten, uttalte han til tilhengerne som hadde møtt opp utenfor McCain-kampanjens hovedkvarter i Washington på søndag. Det melder Fox News.

Er det for lite temperatur i TV-debattene? Les VG-bloggen «Amerikanske tilstander» og si din mening!

Frykter rasehets

McCains løfte om pisking blir likevel ikke tatt like godt i mot hos alle republikanere, som frykter uttalelsen vil bli brukt mot ham etter flere dager med beskyldninger om rasistiske uttalelser fra McCain-leiren.

Les også:- Rase kan spille avgjørende rolle i valget.

Presidentkandidaten kommenterte også fallet på meningsmålingene, og mener at finanskrisen må ta mye av skylden for dette.

- Vi har falt noen poeng, men vi er fortsatt med i kampen. Økonomien har svekkes oss litt de siste ukene, men i de siste dagene har vi sett tegn til forbedring - folket vil ha erfaring, kunnskap og visjoner. Vi vil gi dette til Amerika, sa McCain.

En meningsmåling forelatt på søndag viste at McCain falt ytterligere to prosentpoeng i løpet av helgen.

VGTV:McCain buet på av sine egne folk.

Artikkelen fortsetter under bildet.

SKITTKASTING: Den amerikanske presidentvalgkampen begynte å bli ufin, men nå lover McCain å føre en respektfull kampanje videre frem til valget. Foto: AFP/EPA


Respekterer Obama

Deretter lovet han en respektfull kampanje i ukene som følger, en uttalelse som kommer kun dager etter at McCain-leiren opplyste om at Obama skulle «tas».

Les også:Presidentkandidatene har kastet silkehanskene.

- Jeg respekterer senator Obama, vi vil gjennomføre et respektfullt kappløp, og sikre at alle andre gjør det samme. Men det er sterke motsetninger mellom oss, utdypet presidentkandidaten.

McCain og Palin vil hardnakket fortsette valgkampen, spesielt i stater som Ohio, Pennsylvania, New Mexico, Nevada og Colorado.

Mandag har de to planlagt en felles seanse i Virginia, en tidligere sikker stat for republikanerne, som nå er blitt den rene slagmark mellom de to partiene.

Les også:Måling: Obama leder med seks poeng.

Onsdagens presidentdebatt (natt til torsdag norsk tid) er den tredje TV-debatten mellom presidentkandidatene, og siste TV-debatten før presidentvalget 4. november. McCain og Obama vil møtes på Hofstra University på Long Island i New York, og nyhetsankeret Bob Scieffer skal styre debatten.

** Se hele den første TV-debatten mellom presidentkandidatene!

** Se hele den andre TV-debatten mellom presidentkandidatene!

** Se hele TV-debatten mellom visepresidentkandidatene!

Siste 3 saker

Krever godkjennelse av Obamas fredspris

(VG Nett) President Barack Obama kan ikke ta imot Nobels fredspris uten at Kongressen i USA gir ham lov til det, mener medlemmer i Kongressen.

Les hele saken

Foto: AFP

Politimenn etterforskes etter Obama-snoking

To amerikanske politimenn mistenkes for å ha snoket i president Barack Obamas rulleblad.

Les hele saken

Foto: Reuters

Palin trekker seg som Alaska-guvernør

(VG Nett / NTB)Sarah Palin trekker seg som Alaskas guvernør, opplyser CNN.

Les hele saken

VG-blogg om valget

Lydbildeserier

Tett på nett

Ingen aktuelle Tett på nett for øyeblikket.

Tips oss