Klikk her for å gå til forumet
(VG Nett) Mannen republikanerne stempler som terrorist og venn av Barack Obama avviser at han har en hemmelig link til den kommende presidenten, og karakteriserer sitt forhold til Obama som profesjonelt.
|
|
SNAKKER UT: William Ayers snakker for første gang ut i media om sitt forhold til Barack Obama. Foto: Reuters
|
Tidligere visepresidentkandidat Sarah Palin, beskyldte den demokratiske presidentkandidaten Barack Obama for å «pleie kontakt» med terrorister under valgkampanjen. Hun refererte da til William Ayers, som er en kjent antikrigsaktivist som var aktiv på 1970-tallet.
Han var også grunnleggeren av «The Weather Underground», som sto bak bombingen av Pentagon, kongressbygningen og andre amerikanske mål tidlig på 70-tallet, melder amerikanske CNN.
Senatoren John McCain ba Obama om å redegjøre for sitt forhold til Ayers flere ganger under valgkampanjen. Men Ayers hevder i et ferskt intervju at det hemmelige båndet mellom ham og Obama er en myte.
- Jeg ble dratt inn i valgkampanjen ufrivillig, og jeg bestemte meg for at jeg ikke ville uttale meg i det øyeblikket da det var en uærlig påstand, sa Ayers til ABC.
Fordømmer angrepene
I den siste presidentdebatten med McCain uttalte Barack Obama at han fordømte angrepene som ble utført av «The Weather Underground».
- Ayers er ikke involvert i min kampanje, han har aldri vært involvert i min kampanje og han vil heller ikke gi meg råd i det hvite hus, sa Obama under debatten.
William Ayers skal i 2001 ha uttalt at han ikke angrer på angrepene som ble utført av hans organisasjon, og at det ikke ble gjort nok for å stoppe Vietnam-krigen.
Republikanerne skal ha anklaget Obama for å ha lansert sin politiske karriere i stuen til Ayers i 1995, da Obama skulle begynne sin kampanje for senatet i delstaten Illinois.
- Vi hadde ham i stuen vår, og jeg tror at han var i flere enn 20 hjem den dagen, sa Ayers i intervjuet med ABC.
|
|
BENKETER: Kommende president Barack Obama fordømmer angrepene som ble utført av organisasjonen til Ayers. Foto: AP
|

(VG Nett) President Barack Obama kan ikke ta imot Nobels fredspris uten at Kongressen i USA gir ham lov til det, mener medlemmer i Kongressen.

To amerikanske politimenn mistenkes for å ha snoket i president Barack Obamas rulleblad.

(VG Nett / NTB)Sarah Palin trekker seg som Alaskas guvernør, opplyser CNN.
Ingen aktuelle Tett på nett for øyeblikket.