Stjernene strømmet til valglokalene

VG Nett-logo

Onsdag 10. februar

Presidentvalget 2008

Diskusjon - Norsk Politikk

    Klikk her for å gå til forumet

    Diskusjon - Internasjonal politikk

    Klikk her for å gå til forumet

    Søk i skattelistene på Skattelister.no

    Personsøk

    Stjernene strømmet til valglokalene

    LOS ANGELES (VG Nett) Presidentvalget er avgjort. Nå venter Hollywood på resultatet til avstemmingen om homofilt ekteskap.

    STEMMER: Musiker Pete Wentz får et klistremerke etter at han stemte i Colifornia tirsdag. Foto: AP
    STEMMER: Musiker Pete Wentz får et klistremerke etter at han stemte i Colifornia tirsdag. Foto: AP

    Flere stjerner har lånt sitt ansikt til kampanjer for å oppfordre amerikanske TV- og filmfans til å stemme under valget. Flere har valgt å stå fram om hvilken kandidat de heier på, og Obama har vært stjernenes favoritt.

    LES OGSÅ: - McCain-tilhengere i Hollywood mobbes

    Rachel Bilson tok med seg sin kanadiske kjæreste og «Star Wars»-stjerne Hayden Christensen med seg til valglokalet i Hollywood i dag, hvor hun stemte på Obama. Også stjerner som Ryan Phillipe og Pete Wentz ble sett avgi sin stemme i dag.

    LES OGSÅ:- Han blir verdens mektigste mann

    STEMTE: Skuespiller Rachel Bilson stemte på kommende president Barack Obama i Hollywood tirsdag. Foto: AP
    Forslag 8

    I tillegg til kampen om Det hvite hus er det et annet tema som har fått spesielt mye fokus i Los Angeles og California under valgkampen. Forslag nummer 8, som går på å ta bort homofiles rett til å gifte seg.

    Flere kjendiser har mobilisert seg i kampen mot forslaget og har donert store summer for å oppfordre folk til å stemme nei på forslag 8, som de mener er diskriminerende.

    PROTOKOLL:Hva forventer du av Obama?

    Blant stjernene som har donert penger, er T.R. Knight fra TV-serien «Greys Anatomy», som donerte hele 50.000 dollar, bandet Fallout boy som også ga 50.000 dollar, Ellen Degeneres ga 100.000 dollar, mens Samuel L. Jackson spilte inn en radioreklame mot forslaget.

    NO ON PROP 8: En mann i San Fransico viser sin støtte til homofilt ekteskap. Foto: EPA
    Det er ikke bare stjernene som har engasjert seg. Firmaet Apple ga hele 100.000 dollar, mens jeansgiganten Levis ga 25.000 dollar.

    VG Nett har snakket med flere ved valglokalene i dag som forteller at det er flere som har strømmet til enn vanlig.

    Avisen L.A. Times melder også om stort oppmøte i forstader i Los Angeles.

    Siste 3 saker

    Krever godkjennelse av Obamas fredspris

    (VG Nett) President Barack Obama kan ikke ta imot Nobels fredspris uten at Kongressen i USA gir ham lov til det, mener medlemmer i Kongressen.

    Les hele saken

    Foto: AFP

    Politimenn etterforskes etter Obama-snoking

    To amerikanske politimenn mistenkes for å ha snoket i president Barack Obamas rulleblad.

    Les hele saken

    Foto: Reuters

    Palin trekker seg som Alaska-guvernør

    (VG Nett / NTB)Sarah Palin trekker seg som Alaskas guvernør, opplyser CNN.

    Les hele saken

    Lydbildeserier

    Tett på nett

    Ingen aktuelle Tett på nett for øyeblikket.

    Tips oss