Klarte ikke å stoppe Obama med falske SMS

VG Nett-logo

Onsdag 10. februar

Presidentvalget 2008

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Søk i skattelistene på Skattelister.no

Personsøk

Klarte ikke å stoppe Obama med falske SMS

(VG Nett) Flere velgerne i USA mottok en SMS hvor alle som skulle stemme på Barack Obama ble oppfordret til å møte opp onsdag.

SISTE INNSATS: Presidentkandidat Barack Obama ringte selv rundt for å sikre de siste stemmene tirsdag. Samtidig ble det spredd falske SMS-meldinger som var ment for å demokratenes kandidat. Foto: AP
SISTE INNSATS: Presidentkandidat Barack Obama ringte selv rundt for å sikre de siste stemmene tirsdag. Samtidig ble det spredd falske SMS-meldinger som var ment for å demokratenes kandidat. Foto: AP


Se video Her avgir Obama sin stemme

Ifølge SMS-meldingen var det så store køer ved valglokalene at alle som skulle stemme på Obama måtte møte opp onsdag.

Meldingen var imidlertid konstruert for å ramme Obama. Alle valglokalene stengte natt til onsdag norsk tid - og når sola stiger opp i de amerikanske delstatene onsdag morgen er det ikke lenger mulig å avgi stemme.

Flere lignende SMS-meldinger og E-poster sirkulerte i forbindelse med valget.

Trøbbel flere steder

TV-kanalen CNN, som har engasjert seerne for å avdekke stemmeproblemer, hadde like før midnatt norsk tid mottatt over 21.000 telefoner fra personer som hadde opplevd problemer i sitt valgdistrikt.

Det var først og fremst lange køer og tekniske problemer med stemmemaskinene som skapte trøbbel. Enkelte steder skal køene ha vært på over fem timer og flere forteller at de ga opp å stemme.

Supermakten USA har en pinlig historie når det gjelder valgavvikling, og det knytter seg en viss interesse til hvorvidt de klarer å avvikle dagens presidentvalg uten større problemer.

I år måtte velgere i flere valgdistrikter i delstaten New Jersey bruke stemmesedler av papir på grunn av problemer med elektroniske stemmemaskinene. I New York fortalte valgstyrets talskvinne Valerie Vazquez-Rivera at mange velgere hadde begynt å stille seg i kø så tidlig som klokken fire om morgenen for å unngå lange køer.

- Ikke nok maskiner

I Virginia, meldte flere fylker om papirproblemer og gjenstridige elektroniske skjermer som velgerne i prinsippet bare skulle trenge å berøre for å avgi stemme.

En rettslig strid er allerede i gang i Virginia der en dommer mandag avviste å forlenge åpningstiden for forhåndsstemming eller å tilføre flere stemmemaskiner til valglokaler i områder med mange svarte velgere. En gruppe som kjemper for de svartes rettigheter sier det ikke er nok maskiner i valglokalene til å motta alle som vil stemme.

Siste 3 saker

Krever godkjennelse av Obamas fredspris

(VG Nett) President Barack Obama kan ikke ta imot Nobels fredspris uten at Kongressen i USA gir ham lov til det, mener medlemmer i Kongressen.

Les hele saken

Foto: AFP

Politimenn etterforskes etter Obama-snoking

To amerikanske politimenn mistenkes for å ha snoket i president Barack Obamas rulleblad.

Les hele saken

Foto: Reuters

Palin trekker seg som Alaska-guvernør

(VG Nett / NTB)Sarah Palin trekker seg som Alaskas guvernør, opplyser CNN.

Les hele saken

Lydbildeserier

Tett på nett

Ingen aktuelle Tett på nett for øyeblikket.

Tips oss