Klikk her for å gå til forumet
Klikk her for å gå til forumet
(VG Nett) I en melding fra Vatikanet ber pave Benedict om unnskyldning for uttalelsene sine om islam.
|
|
- UNNSKYLD: Paven håper nå at folk vil tro på unnskyldningen hans. Foto: EPA
|
Det var tirsdag paven siterte en tekst fra middelalderen der det står at profeten Muhammed bare har gitt verden «onde og umenneskelige» ting.
Selv om paven ikke sa om han støttet eller var imot teksten, har talen vekket sterke reaksjoner i den muslimske verdenen.
Fredag demonstrerte flere tusen palestinere på Gaza, og i morgentimene i dag ble det kastet brannbomber mot to kirker på Vestbredden.
- Respekterer islam
Flere muslimske ledere har krevd en unnskyldning fra pave Benedict, som allerede har sagt at det ikke var meningen å såre noen med talen.
Og lørdag ettermiddag, i en melding lest av en talsmann for Vatikanet, sa paven at han var «utrolig lei seg».
- Jeg respekterer islam og håper dere vil forstå oppriktigheten i ordene mine, sier meldingen.
Avdøde pave Johannes Paul pisket seg selv regelmessig for å etterligne Jesu lidelser, framgår det av en ny bok som er utgitt i Vatikanet.

Mannen som forsøkte å drepe pave Johannes Paul II i 1981, ble mandag løslatt etter nesten tre tiår i fengsel.

Tyrkiske Mehmet Ali Agca, mannen som i 1981 forsøkte å drepe pave Johannes Paul II, blir løslatt fra fengsel om få dager.
VG Nett er ikke ansvarlig for innhold på eksterne tjenester