Statsadvokaten henlegger anmeldelse av israelske ledere

VG Nett-logo

Onsdag 10. februar

Midtøsten

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Søk i skattelistene på Skattelister.no

Personsøk

Statsadvokaten henlegger anmeldelse av israelske ledere

Det nasjonale statsadvokatembetet henlegger seks norske advokaters anmeldelse av israelske ledere for påståtte krigsforbrytelser i Gaza.

VG Nett følger

Lag din egen RSS

Det nasjonale statsadvokatembetet har vurdert om politiet og påtalemyndigheten i Norge skal etterforske påstandene. For å vurdere saken har embetet avventet FN-rapporten fra Richard Goldstone, og har nå besluttet å henlegge anmeldelsen.

- Etter en helhetsvurdering er embetet kommet til at anmeldelsen bør henlegges uten ordinær etterforskning. Embetet er av den oppfatning at det ikke er rimelig grunn til å undersøke om det foreligger straffbart forhold som forfølges av norske myndigheter, opplyser førstestatsadvokat Siri S. Frigaard.

Det var 22. april i år at seks norske advokater anmeldte ti navngitte sivile og militære ledere i Israel i forbindelse med Gaza-aksjonen som varte fra 27. desember i fjor til 18. januar i år.

Anmeldelsen omhandlet blant annet påståtte drap på sivilbefolkningen, ulovlig omfattende ødeleggelse av privat og offentlig eiendom, målrettede angrep mot ambulanser og sykehus, og bruk av forbudte stridsmetoder og stridsmidler.

Frigaard gjør det dessuten klart at ingen av de anmeldte har tilknytning til Norge, og at det vil være uansvarlig ressursbruk å igangsette en slik etterforskning. Hun viser videre til at påtalemyndigheten i tidligere beslektede saker har vist tilbakeholdenhet, og at det i internasjonal litteratur advares mot omfattende bruk av universell jurisdiksjon fordi det kan lede til misbruk.



Siste 3 saker

Al-Qaida i Jemen: Til krig mot kristne og jøder

Al-Qaida i Jemen ber muslimer på Den arabiske halvøya om å gå til hellig krig mot kristne og jøder i regionen.

Les hele saken

Palestinerne ønsker søkelys på grenser

Palestinernes president Mahmoud Abbas skal i prinsippet ha gått med på å indirekte samtaler med Israel. Palestinerne ønsker å sette søkelyset på grensespørsmålet.

Les hele saken

Foto: Reuters

Hamas beklager drap på sivile

Hamas beklager at raketter avfyrt fra Gazastripen har kostet sivile israelere livet.

Les hele saken

Kart

Kart over Midtøsten