Hamas: - Shalit kan bli satt fri innen fredag

VG Nett-logo

Onsdag 10. februar

Midtøsten

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Søk i skattelistene på Skattelister.no

Personsøk

Hamas: - Shalit kan bli satt fri innen fredag

En avtale om å frigi den bortførte israelske soldaten Gilad Shalit er nærmere enn på lenge. Hamas utelukker ikke at Shalit blir satt fri innen fredag.

LIVSTEGN: Videoen offentliggjort av israelske myndigheter viser den israelske soldaten Gilad Shalit som holder opp en avis datert 14. september. Israel har sluppet fri 19 kvinnelige palestinske fanger i bytte mot to minutter video som beviser at Gilad er i live. Foto: AFP
LIVSTEGN: Videoen offentliggjort av israelske myndigheter viser den israelske soldaten Gilad Shalit som holder opp en avis datert 14. september. Israel har sluppet fri 19 kvinnelige palestinske fanger i bytte mot to minutter video som beviser at Gilad er i live. Foto: AFP

  • 25. juni 2006 ble den israelske korporalen Gilad Shalit tatt til fange da militante palestinere fra Gazastripen angrep en av den israelske hærens stillinger på israelsk side av grensen.
  • Dette var første gang siden 1994 at en israelsk soldat ble tatt til fange av palestinere.
  • Shalit har også fransk statsborgerskap, og Frankrike og EU har engasjert seg i arbeidet for å få ham frigitt.
  • Da Israel sendte bakkestyrker inn på Gazastripen i januar, var en av de uttalte målsettingene å befri Shalit, men man lyktes ikke i å lokalisere ham.
  • Hamas skal angivelig kreve at opp mot 1.000 palestinske fanger blir løslatt i bytte mot Shalits frihet.
  • Søndag uttalte både palestinske og israelske kilder at en avtale er nært forestående.

Den arabiske TV-kanalen Al Arabiya siterer kilder i Hamas på at det er gjort en formidabel framgang i forhandlingene med Israel om utveksling av fanger.

Hamas-kilden forteller at den tyske mekleren i saken har gitt Israel en liste over fanger islamistbevegelsen ønsker løslatt. Allerede mandag holder Hamas-ledelsen et møte for å diskutere detaljene i avtalen, der ledere med base i Syria og Libanon vil også delta.

Den nå 23 år gamle Gilad Shalit har sittet i fangenskap på Gazastripen siden 25. juni 2006 da han ble bortført i et palestinsk angrep på grenseposten han tjenestegjorde ved.

I oktober i fjor ble 20 kvinnelige palestinere løslatt i bytte mot en video som viste at Shalit fremdeles er i live.

Les også:Her er bildet som beviser at Gilad er i live

Strides om fangeliste

Hamas-talsmann Ayman Taha sier til den israelske avisen Haaretz at det er håp om at avtalen kan bli ferdigforhandlet og Shalit satt fri innen fredag.

- Med guds hjelp håper jeg at det kan la seg gjøre, sier Taha.
Dette er ikke første gang det blir meldt om at et gjennombrudd i forhandlingene er nært forestående. Stridens eple er hvor mange og hvilke fanger Israel skal løslate i bytte mot Shalit.

Les også:- Nær avtale om løslatelse av kidnappet israelsk soldat

Tallet varierer mellom 450 og 1.000 palestinske fanger, som sitter i israelske fengsler.

Les også:Israel og Hamas mislyktes med fangeforhandlinger

Israel har tidligere motsatt seg å løslate personer med «blod på hendene», personer som har deltatt i angrep mot Israel. Men ifølge Al Arabiya kan Marwan Barghouti figurere på listen. Barghouti, som ledet den væpnede Fatah-organisasjonen Tanzim, ble i 2002 dømt til livstid for drap og drapsforsøk i en sivil israelsk domstol. Barghouti kan spille en forsonende rolle blant palestinerne ettersom han også har en høy stjerne i Hamas.

Optimistisk Peres

Israels president Shimon Peres bekrefter at det er framgang i forhandlingene.

- Alle vet at det har vært fremskritt, og jeg håper det vil munne ut i noe, sa Peres til TV-kanalen Channel 2 søndag.
Stabssjef i den israelske hæren, Gabi Ashkenazi, påpeker imidlertid at Shalit fortsatt sitter i fangenskap og at spekulasjoner ikke vil gi ham friheten.

KIDNAPPET: Den israelske soldaten Gilad Shalit ble kidnappet 24. juni 2006. Foto: AP
- Vi er forpliktet til å få en kidnappet soldat hjem, men jeg foretrekker at dette foregår i kulissene, sier Ashkenazi.
Shalit har ikke fått kommunisere særlig mye med omverdenen etter at han ble tatt til fange. Bortsett fra videoen, er et lydklipp og tre brev til familien alt som har kommet av livstegn.

Verken Røde Kors eller personer involvert i meklingsprosessen har fått besøke ham.

Om Shalit skulle bli satt fri, vil han bli overlevert til Egypt og deretter sendt til Israel.

Noam Shalit, Gilads far, sier til den israelske avisen Haaretz at familien ikke har mottatt noe beskjed om at soldaten kommer til å bli løslatt de nærmeste dagene

Siste 3 saker

Al-Qaida i Jemen: Til krig mot kristne og jøder

Al-Qaida i Jemen ber muslimer på Den arabiske halvøya om å gå til hellig krig mot kristne og jøder i regionen.

Les hele saken

Palestinerne ønsker søkelys på grenser

Palestinernes president Mahmoud Abbas skal i prinsippet ha gått med på å indirekte samtaler med Israel. Palestinerne ønsker å sette søkelyset på grensespørsmålet.

Les hele saken

Foto: Reuters

Hamas beklager drap på sivile

Hamas beklager at raketter avfyrt fra Gazastripen har kostet sivile israelere livet.

Les hele saken

Kart

Kart over Midtøsten