Klikk her for å gå til forumet
Israelere flest frykter ikke et atomangrep fra Iran. Bare en av fem tror iranerne vil bruke kjernefysiske våpen mot Israel, viser en ny meningsmåling.
|
|
TRUER: Irans president Mahmoud Ahmadinejad er gjenvalgt. Foto: EPA Foto
|
Den gjenvalgte iranske presidenten Mahmoud Ahmadinejad har tidligere kommet med svært truende uttalelser mot Israel, og den israelske regjeringen er ikke glad for gjenvalget. Utenriksminister Avigdor Lieberman mante i helgen til økt vaktsomhet overfor Iran.
Men i meningsmålingen som en tankesmie ved universitetet i Tel Aviv la fram søndag sier 80 prosent at de ikke tror det vil få noen betydning for dem selv, hvis Iran blir atommakt. Rundt 20 prosent frykter at Iran virkelig ønsker å utslette Israel.
LES OGSÅ: Iran-ekspert om valget: - Regimet bestemmer
- Det kan hende landets ledere vet mer enn israelere flest. Men jeg tror ikke den vanlige israeler opplever Iran som noen trussel mot landets eksistens, og det kan tenkes at enkelte i lederskapet har overdrevet noe, sier tankesmia INSS' forskningssjef Yehuda Ben Meir.
Avigdor Lieberman mener trolig noe helt annet. Den israelske utenriksministeren, som regnes som en sikkerhetspolitisk «hauk», sa i helgen at gjenvalget av Ahmadinejad vil tvinge de vestlige landene til å gripe effektivt inn mot Irans atomprogram.
LES OGSÅ: Erklærer seier før valget er over i Iran
Al-Qaida i Jemen ber muslimer på Den arabiske halvøya om å gå til hellig krig mot kristne og jøder i regionen.
Palestinernes president Mahmoud Abbas skal i prinsippet ha gått med på å indirekte samtaler med Israel. Palestinerne ønsker å sette søkelyset på grensespørsmålet.

Hamas beklager at raketter avfyrt fra Gazastripen har kostet sivile israelere livet.
VG Nett er ikke ansvarlig for innhold på eksterne nettsider.