Mener Netanyahu tester Obama

VG Nett-logo

Onsdag 10. februar

Midtøsten

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Søk i skattelistene på Skattelister.no

Personsøk

Mener Netanyahu tester Obama

- Gikk et skritt eller to i den retningen USA ønsker

TESTER USA: Israels statsminister Benjamin Netanyahu ønsker å teste hvor bestemt Obama-regjeringen er i forhold bosetninger og en palestinsk stat, mener amerikansk analytiker. Foto: AFP
TESTER USA: Israels statsminister Benjamin Netanyahu ønsker å teste hvor bestemt Obama-regjeringen er i forhold bosetninger og en palestinsk stat, mener amerikansk analytiker. Foto: AFP

Israel ønsker å teste hvor hardt den amerikanske regjeringen vil stå på kravet om palestinerne må få sin egen stat, tror amerikansk analytiker.

Den israelske statsministeren Benjamin Netanyahus tale søndag, hvor han for første gang åpnet for at palestinerne kan få en slags stat, fikk positiv mottakelse i Washington. En talsmann for president Barack Obama beskrev talen som et viktig skritt framover.

- Netanyahu gikk et skritt eller to i den retningen Obamas regjering ønsker, sier Tamara Cofman Wittes ved den amerikanske tankesmien Brookings Institute.

Les også: Netanyahu vil støtte demilitarisert palestinsk stat

Hun mener likevel ikke at talen representerer noe gjennombrudd i Midtøsten-konflikten. Wittes peker på at Netanyahu fortsatt nekter å stanse utvidelsen av de israelske bosetningene på Vestbredden, noe som har vært Obamas viktigste krav til den israelske regjeringen.

Betingelser

STILLER KRAV: Israels president Benjamin Netanyahu har en rekke forutsetninger for at en palestinsk stat skal bli en realitet. Foto: EPA
Hun mener det fortsatt er uklart hvor sterkt press amerikanerne vil legge på Israel.

- Helt siden Netanyahus besøk i Washington i forrige måned har israelerne ønsket å teste hvor bestemt Obama-regjeringen er i forhold bosetninger og en palestinsk stat, sier Wittes.

Netanyahu stilte søndag en rekke krav som må oppfylles for at han skal kunne godta opprettelsen av en palestinske stat. Palestinerne må klare seg uten et eget militærvesen, de får ikke kontrollere sitt eget luftrom og de må anerkjenne Israel som en nasjonalstat for jødene.

Wittes tviler på om disse kravene er absolutte, og tror heller de bør tolkes som et tidlig bud i et pokerspill som kommer til å ta lang tid.

- Torpedert

Den palestinske selvstyremyndigheten er lite imponert av Netanyahus tale, og en talsmann for president Mahmoud Abbas beskriver den som sabotasje av fredsprosessen i Midtøsten.

- Netanyahus uttalelser har torpedert alle initiativer, lammet all den innsats som er gjort, og han har utfordret palestinernes, arabernes og amerikanernes standpunkter, sa talsmann Nabil Abu Rdainah søndag.

Les også: Hamas beskylder Netanyahu for rasisme

I en kommentarartikkel i den israelske avisa Haaretz framholdes det at flere av Netanyahus betingelser ligger langt unna det palestinerne kan godta. Det gjelder blant annet kravet om at selvstyremyndigheten må fjerne Hamas-bevegelsen fra Gazastripen, at palestinerne må anerkjenne Israel som en jødisk stat og at ingen palestinske flyktninger skal få vende tilbake til Israel.

Kommentarskribenten mener et avgjørende spørsmål er hvordan Barack Obama velger å forholde seg til det siste israelske utspillet.

«Nå må vi se hvordan sjefen i Washington reagerer. Vil han rose Netanyahu, eller be om mer?», heter det i artikkelen.

Siste 3 saker

Al-Qaida i Jemen: Til krig mot kristne og jøder

Al-Qaida i Jemen ber muslimer på Den arabiske halvøya om å gå til hellig krig mot kristne og jøder i regionen.

Les hele saken

Palestinerne ønsker søkelys på grenser

Palestinernes president Mahmoud Abbas skal i prinsippet ha gått med på å indirekte samtaler med Israel. Palestinerne ønsker å sette søkelyset på grensespørsmålet.

Les hele saken

Foto: Reuters

Hamas beklager drap på sivile

Hamas beklager at raketter avfyrt fra Gazastripen har kostet sivile israelere livet.

Les hele saken

Kart

Kart over Midtøsten