Ingen mistenkt for norsk trusselbrev

VG Nett-logo

Tirsdag 9. februar

Midtøsten

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Søk i skattelistene på Skattelister.no

Personsøk

Ingen mistenkt for norsk trusselbrev

Brevet som førte til at to postansatte ble satt i isolat, inneholdt trusler mot den israelske ambassaden, skrevet på norsk. Hva som førte til reaksjonen hos postfolkene, er fortsatt uvisst.

INGEN MISTENKTE: Politiet vet ennå ikke hvem som står bak trusselbrevet mot den israelske ambassaden i Oslo. Foto:
INGEN MISTENKTE: Politiet vet ennå ikke hvem som står bak trusselbrevet mot den israelske ambassaden i Oslo. Foto:

Søndag ettermiddag hadde politiet fremdeles ingen mistenkte i saken, og de hadde heller ikke fått inn noen tips om hvem som kan stå bak.

- Utover dette kan vi ikke kommentere etterforskningen, sier vaktleder Lennart Kyrdalen ved Sentralvakta i Oslo politidistrikt til NTB.

Gaza

Han vil heller ikke si noe om hvorvidt vaktholdet rundt den israelske ambassaden er styrket som følge av trusselen, eller om politiet har rettet etterforskningen mot spesielle miljøer her i landet.

Ifølge Dagbladet.no inneholdt brevet truende ord og setninger som henviser direkte til krigen på Gaza-stripen. Når brevet blir frigitt fra Folkehelseinstituttet vil politiet granske ordlyden i truslene og graden av trusler, opplyser vaktleder Per Olav Utgaard til NTB.

Politiet skal også undersøke om det finnes fingeravtrykk eller DNA på brevet, og sjekke med Posten om det er mulig å spore brevet tilbake til der det ble postlagt.

Ingen smitte

Folkehelseinstituttet kunne søndag slå fast at det ikke dreide seg om noen form for bakteriell smittefare ved brevet, verken utenpå konvolutten eller inni.

Mandag vil det derfor bli overlatt til laboratoriet hos Kripos, som skal undersøke om brevet er påført kjemikalier, for eksempel tåregass.

Politiet har avhørt de to postansatte som var i befatning med brevet - en 28 år gammel leder og en 48 år gammel funksjonær. Sistnevnte sa at han tok i brevet og umiddelbart fikk utslett på armen. Da han kalte inn sin 28 år gamle leder i rommet, fikk 28-åringen raskt svie i øynene - uten å ha vært i fysisk kontakt med brevet.

Ambassaden har så langt vært sparsom med kommentarer, men har uttrykt sin medfølelse med de postansatte.

Siste 3 saker

Al-Qaida i Jemen: Til krig mot kristne og jøder

Al-Qaida i Jemen ber muslimer på Den arabiske halvøya om å gå til hellig krig mot kristne og jøder i regionen.

Les hele saken

Palestinerne ønsker søkelys på grenser

Palestinernes president Mahmoud Abbas skal i prinsippet ha gått med på å indirekte samtaler med Israel. Palestinerne ønsker å sette søkelyset på grensespørsmålet.

Les hele saken

Foto: Reuters

Hamas beklager drap på sivile

Hamas beklager at raketter avfyrt fra Gazastripen har kostet sivile israelere livet.

Les hele saken

Kart

Kart over Midtøsten