Klikk her for å gå til forumet
Klikk her for å gå til forumet
Palestinske ledere er oppmuntret etter samtalene mellom palestinernes president Mahmoud Abbas og USAs statssjef Barack Obama. Israel settes under økende press i arbeidet for en fredsløsning.
|
|
OPPMUNTRET: Palestinske ledere er oppmuntret etter samtalene mellom deres president Mahmoud Abbas (til venstre) og den amerikanske statssjefen Barack Obama i Washington. Den palestinske sjefforhandleren Saeb Erekat sa fredag at Obama og hans regjering viser ekte vilje til å skape fred i Midtøsten. Presset mot Israel for å styrke arbeidet for en fredsløsning øker, sier diplomater. Foto: REUTERS / Kevin Lamarque / SCANPIX
|
Den palestinske sjefforhandleren Saeb Erekat sa fredag at Obama og hans regjering viser ekte vilje til å skape fred i Midtøsten. Erekat møtte dagen før den amerikanske presidenten i Det hvite hus i Washington.
- Palestinerne føler seg oppmuntret av engasjementet Obama legger for dagen i fredsarbeidet. En løsning på konflikten mellom palestinere og israelere er svært viktig for stabiliteten og freden i hele regionen, framholdt Erekat.
Obama sa at han «har gjort det svært klart» overfor Israels statsminister Benjamin Netanyahu at byggingen av nye jødiske bosetninger i palestinske områder bør stanses. Men den amerikanske presidenten var ellers forsiktig i sine uttalelser.
Han ville ikke si noe om når planene om en selvstendig palestinsk stat kan eller bør bli satt ut i livet. Netanyahu og de andre medlemmene av den nokså ferske israelske regjeringen må få den tiden de trenger til å drøfte denne saken, mente Obama.
Al-Qaida i Jemen ber muslimer på Den arabiske halvøya om å gå til hellig krig mot kristne og jøder i regionen.
Palestinernes president Mahmoud Abbas skal i prinsippet ha gått med på å indirekte samtaler med Israel. Palestinerne ønsker å sette søkelyset på grensespørsmålet.

Hamas beklager at raketter avfyrt fra Gazastripen har kostet sivile israelere livet.
VG Nett er ikke ansvarlig for innhold på eksterne nettsider.