Arabere dropper nyttårsfeiringen

VG Nett-logo

Onsdag 10. februar

Midtøsten

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Søk i skattelistene på Skattelister.no

Personsøk

Arabere dropper nyttårsfeiringen

(VG Nett) Flere arabiske land har avlyst den offisielle nyttårsfeiringen i solidaritet med palestinernes lidelser på Gazastripen.

AVLYST: Det storslåtte nyttårsfyrverkeriet i Dubai er avlyst. Foto: AP
AVLYST: Det storslåtte nyttårsfyrverkeriet i Dubai er avlyst. Foto: AP

VG Nett følger

Lag din egen RSS

I Dubai har enehersker Sjeik Mohammed Bin Rashid Al Maktoum krevd at nyttårsfeiringen blir avlyst, og politiet skal ha fått beskjed om å slå ned på alle festforsøk i kveld.

- Som en støtte til det palestinske folket i Gaza, som opplever alle typer drap, ødeleggelser og tvangsflytting av den israelske krigsmaskinen, skriver Gulf News om hvorfor festen skal stoppes.

Og Dubai er ikke den eneste araberstaten som vil ha en stille overgang til 2009.

Egypt, Jordan, Syria, De forente arabiske emirater og Tunisia har også avlyst eller utsatt de planlagte festlighetene nyttårsaften, ifølge NTB og Gulf News.

Blant dem som rammes av festforbudet, er David Beckham som er i Dubai sammen med sin italienske fotballklubb AC Milan.

Snart 400 døde

Dødstallene på palestinsk side nærmer seg 400, etter at Israel satte inn en offensiv mot den Hamas-styrte Gazastripen 3. juledag. Israel har sagt at angrepene er et svar på stadige rakettangrep fra Gaza.

I dag morges avviste landets statsminister Ehud Olmert forslaget om å inngå en 48 timers våpenhvile for å få i gang humanitær hjelp.

Les også:Redd Barna fortviler: - Frustrerende å ikke få hjelpe barna

- Det er ikke realistisk å forvente at Israel ensidig skal innstille angrepene, uten en mekanisme som kan sørge for at angrepene og terroren fra Hamas stanser, sier Yigal Palmor, talsmann for Israels utenriksdepartement.

Føler med Gaza

I DUBAI: Nordmannen Ståle Raastad Hansen Foto: Privat
Nordmannen Ståle Raastad Hansen (30) er på ferie i Dubai, og hadde gledet seg til det berømte fyrverkeriet ved midnatt.

- Jeg har sett flere internasjonale fyrverkerishow, og hadde store forventninger til dette. Jeg har hørt at det skal være veldig stort, sier han til VG Nett.

Han respekterer likevel emirens beslutning.

- Jeg føler med folket i Gaza. Jeg har full forståelse for at de avlyser når situasjonen er sånn som den er. Og etter det vi har fått vite, er det party innendørs på hotellene. Det er bare fyrverkeriet som mangler. Så jeg regner med at det blir en bra feiring, sier han.

Se bilder fra nyttårsfeiringen verden rundt

Utsetter fjernsynskanal

Blant arrangementene som er avlyst i Egypt, er en stor konsert med den populære egyptiske sangeren Mohammed Munir i Kairos operahus, og en varietéforestilling som skulle overføres på fjernsyn.

- I solidaritet med de smertefulle hendelsene i de palestinske områdene, og massakrene Gazas innbyggere er stilt overfor, har myndighetene besluttet å avlyse festlighetene i forbindelse med nyttår, skriver den statlige avisen Al-Ahram.

En talsmann for det statlige egyptiske fjernsynsselskapet, Ossama al-Sheikh, opplyser samtidig at den planlagte lanseringen av en ny underholdningskanal 1. januar utsettes «i solidaritet med det palestinske folk på Gazastripen».

Hva er dine nyttårsforsetter? Skriv i VGs nyttårsprotokoll

Siste 3 saker

Al-Qaida i Jemen: Til krig mot kristne og jøder

Al-Qaida i Jemen ber muslimer på Den arabiske halvøya om å gå til hellig krig mot kristne og jøder i regionen.

Les hele saken

Palestinerne ønsker søkelys på grenser

Palestinernes president Mahmoud Abbas skal i prinsippet ha gått med på å indirekte samtaler med Israel. Palestinerne ønsker å sette søkelyset på grensespørsmålet.

Les hele saken

Foto: Reuters

Hamas beklager drap på sivile

Hamas beklager at raketter avfyrt fra Gazastripen har kostet sivile israelere livet.

Les hele saken

Kart

Kart over Midtøsten