Klikk her for å gå til forumet
Klikk her for å gå til forumet
|
|
BARN SPARES IKKE: Et skadet barn blir brakt ut fra ambulansen etter et granatangrep i Gaza. Nå flykter kvinner og barn fra den blodige krigen, som rammer alle. Foto: Reuters
|
(VG Nett) En rekke sivile ble drept i israelske granatangrep søndag. Nå fylles lastebiler med kvinner og barn som flykter fra krigsmarerittet i Gaza.
Til tross for at Israel har sagt at sivile liv ikke er målet for den krigen som nå ryster Gaza, var det først og fremst det som gikk tapt da et granatangrep rammet nord på Gazastripen søndag formiddag, ifølge palestinske kilder. Granatene ble avfyrt fra israelske stridsvogner under kamper mellom israelske soldater og Hamas i Beit Lahiya nord på Gazastripen.
Minst to av de drepte var væpnede palestinere, men de fleste skal ha vært sivile. Blant ofrene var fire medlemmer av den samme familien som ble drept da en granat traff huset de bodde i, opplyser palestinske leger og øyenvitner, ifølge NTB.
LES OGSÅ:Blodig natt
Fyller opp lastebiler
Også sentrum av Gaza by ble rammet av granatangrep søndag. Helsepersonell rapporterer at minst fem personer ble drept og 40 såret i angrepet, som skal ha funnet sted midt i et handlestrøk.
VG NETT-BLOGGER:- Nå må Norge reagere sterkt på krigføringen
Angrepene har ført en rekke palestinere på flukt. Samtidig som israelske soldater rykker frem, meldes det at lastebiler nå fylles med kvinner, barn og eiendeler. Flere lastebiler forlot et område sør for Gaza by videre sørover søndag.
TETT PÅ NETT:Norsk Folkehjelp svarer om Gaza-krigen kl 13. søndag. Send inn spørsmål!
Like før klokken 1030 søndag melder BBC at israelske soldater er i full kamp mot soldater fra Hamas i nordre del av Gaza. Sør for byen rystet eksplosjoner et område 3 kilometer unna, der israelske soldater rykket fram mens de løsnet skudd mot geriljasoldater fra Hamas.
LES OGSÅ:Strid om kidnappinger
Israelske soldater har pågrepet en rekke personer i området, ifølge øyenvitner.
Artikkelen fortsetter under bilder...
|
|
SKADET: Denne mannen ble skadet under et granatangrep som rammet et handleområde i Gaza søndag. Om han er fra Hamas eller sivil, er ikke oppgitt. Foto: Reuters
|
|
|
SØRGER: Minst fem personer ble drept i angrepet mot handlestrøket i Gaza søndag. Foto: Reuters
|
|
|
HER KOMMER DE: Israelske soldater avbildet under innmarsjen til Gaza lørdag kveld. Foto: AP
|
Al-Qaida i Jemen ber muslimer på Den arabiske halvøya om å gå til hellig krig mot kristne og jøder i regionen.
Palestinernes president Mahmoud Abbas skal i prinsippet ha gått med på å indirekte samtaler med Israel. Palestinerne ønsker å sette søkelyset på grensespørsmålet.

Hamas beklager at raketter avfyrt fra Gazastripen har kostet sivile israelere livet.
VG Nett er ikke ansvarlig for innhold på eksterne nettsider.