Klikk her for å gå til forumet
Klikk her for å gå til forumet
Den islamistiske palestinske gruppen Hamas har rekruttert Mikke Mus til propaganda for islamsk verdensherredømme og væpnet kamp på palestinsk barne-TV.
|
|
LOOK-A-LIKE?: TV-bilder fra den Hamas-eide TV-kanalen Al-Aqsa viser figuren Farfour som likner mistenkelig mye på Mikke Mus. Foto: AP
|
Figuren kalles riktig nok «Farfour», men utseendet er umiskjennelig Mikke Mus. Med pipende stemme kommer han med oppfordringer til kamp mot USA og Israel på barne-TV hver fredag i den palestinske kanalen Al-Aqsa TV, en stasjon som drives av Hamas.
- Du og jeg legger grunnen for en verden ledet av islamister, sa Farfour i en nylig episode av programmet som heter «Morgendagens pionerer».
- Vi skal gjenopprette det islamske fellesskapet til sin tidligere storhet og frigjøre Jerusalem, med Guds vilje, frigjøre Irak, med Guds vilje, og frigjøre alle muslimske land invadert av morderne, sa Mikke Mus-kopien videre.
Barn kan ringe inn til programmet, og mange gjør det og synger Hamas-sanger om krig mot Israel.
En israelsk organisasjon som overvåker palestinske medier, Palestinian Media Watch, sier at palestinske radio- og TV-sendinger er fulle av politisk propaganda. Den palestinske TV-stasjonen ville ikke kommentere kritikken.
Al-Qaida i Jemen ber muslimer på Den arabiske halvøya om å gå til hellig krig mot kristne og jøder i regionen.
Palestinernes president Mahmoud Abbas skal i prinsippet ha gått med på å indirekte samtaler med Israel. Palestinerne ønsker å sette søkelyset på grensespørsmålet.

Hamas beklager at raketter avfyrt fra Gazastripen har kostet sivile israelere livet.
VG Nett er ikke ansvarlig for innhold på eksterne nettsider.