Saudi-Arabia gjør det straffbart å slå kona

VG Nett-logo

Søndag 15. september

Midtøsten

Annonseinfo

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Saudi-Arabia gjør det straffbart å slå kona

FÅR RETTIGHETER: Saudiske kvinner har manglet grunnleggende menneskerettigheter. Først i september 2011 fikk de lov til å stemme og stille til lokalvalg. Og først september i år er det blitt straffbart å slå kona i Saudi Arabia. FOTO: AFP/FAYEZ NURELDINE
FÅR RETTIGHETER: Saudiske kvinner har manglet grunnleggende menneskerettigheter. Først i september 2011 fikk de lov til å stemme og stille til lokalvalg. Og først september i år er det blitt straffbart å slå kona i Saudi Arabia. FOTO: AFP/FAYEZ NURELDINE
Publisert 03.09.13 - 23:25, endret 04.09.13 - 00:14 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

For første gang i landets historie er det blitt straffbart å mishandle kvinner, barn og hushjelper.

VG Nett følger

Forrige uke stemte nasjonalforsamlingen i Saudia-Arabia for en historisk lov som kriminaliserer «alle former for mishandling» rettet mot kvinner og barn.

Lovteksten skisserer også tiltak som krisesentere og «sosial, psykologisk og medisinsk hjelp», skriver nyhetsbyrpet Agence France-Presse.

Lovbrytere risikerer én til 12 måneders fengsel eller 8000 til 81.000 i bøter.

- Dette er bare begynnelsen, og den er et utmerket skritt, men veien er lang, sier Ibrahim Almugaiteeb, leder av Human Rights First Society i Saudi-Arabia til Al Jazeera.

- Det vil være som borgerrettighetsbevegelsen i USA, sier han.

Første skritt

I fjor ble Saudi-Arabia rangert til å være en av de fem verste land å være kvinne i av World Economic Forum.

Frem til nå er det sharia-lovene som avgjorde skjebnen til voldsutsatte kvinner og barn.

Dommerne i disse sakene har vært ansett å basere avgjørelser på private preferanser og ofte på antakelsen om at «mild avstraffing» er tillatt hvis kona er ulydig.

Loven kommer i kjølvannet av flere måneder med kampanjer initiert av en lokal veldedighetsorganisasjon under parolen: "Enkelte ting kan ikke tildekkes - bekjemper kvinnevold sammen".

- Vår oppgave er enorm, og stopper ikke med loven. For dette er delvis psykologisk. I denne kulturen har kvinner alltid vært menn underlegen, sier Almugaiteeb.

Fengslet for å hjelpe

Saudiske kvinner kan ikke bevege seg fritt uten mannlig følge, og det er forbudt for dem å kjøre bil.

Nylig ble to fremstående arabiske kvinnelige aktivister dømt til fengsel for å ha forsøkt å hjelpe en kvinne som sa at hun ble mishandlet av sin ektemann.

- Beskyttelse gjennom loven gir kvinner litt uavhengighet. Kvinner ble krevd å ta med en mannlig slektning, hvis de skulle anmelde forhold. Dette kravet bortfaller nå, sier Waleed Abu al-Khair, menneskerettighetsaktivist til Al-Jazeera.

Lokale forkjempere ser for seg store endringer hvis loven praktiseres som tiltenkt.

- Loven kan være første skritt mot endringer av restriksjoner som krevet at kvinner må ha tillatelse fra mannlige verger - far, mann eller sønn, for å starte næringsvirksomhet, søke jobb eller reise utenfor landet, avslutter Abu al-Khair.

  • Skriv ut artikkelen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt. Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.
Vennlig hilsen Espen Egil Hansen, redaktør digital. Les mer om vår moderering

Siste 3 saker

Foto: HÅKON MOSVOLD LARSEN/NTB SCANPIX

- Osloavtalen ble en katastrofe for palestinerne

Osloavtalen er den mest ødeleggende fredsavtalen som noen gang er inngått i Midtøsten, mener den palestinske advokaten og folkerettseksperten Anis Fawzi Kassim.

Les hele saken

Al-Qaida med nye trusler mot USA

Al Qaida-leder Ayman al-Zawahri vil få USA til «blø økonomisk».

Les hele saken

Saudi-Arabia gjør det straffbart å slå kona

For første gang i landets historie er det blitt straffbart å mishandle kvinner, barn og hushjelper.

Les hele saken

Kart

Kart over Midtøsten