Klikk her for å gå til forumet
Klikk her for å gå til forumet
Minst 13 ungdommer fra Oslo skal ha blitt rekruttert av den islamistiske Al-Shabab-bevegelsen i Somalia. To av dem, som er norske statsborgere, skal ha blitt arrestert.
|
|
BEKYMRET: Ap-politiker Elvis Nwosu. Foto: Aftenposten
|
Det er Ap-politikeren Elvis Nwosu som forteller TV 2 at han i forrige uke ble oppsøkt av somaliske ledere i Oslo som er bekymret for at ungdommer med somalisk bakgrunn blir rekruttert av sympatisører av Al-Shabab.
Amerikansk politi har tidligere avslørt at Al Shabab har rekruttert somalisk ungdom i USA. Minst en amerikansk statsborger av somalisk bakgrunn er drept i det krigsherjede landet.
Les også: Unge svensker drept i kamp i Somalia
Nwosu fikk høre at minst 13 ungdommer har reist fra Norge for å slåss sammen med Al-Shabab i Somalia. Informasjonen har de somaliske lederne gitt videre til norsk politi.
De to som skal være arrestert i Mogadishu, er i 20-årene, og begge er norske statsborgere.
Les også: PST løslater terrorsiktet
Utenriksdepartementet sier de ikke har kjennskap til saken, og Politiets sikkerhetstjeneste vil ikke kommentere den. I det somaliske miljøet har saken vakt sterk bekymring

Granskingen av CIAs avhørspraksis som justisdepartementet i Washington har besluttet, blir fordømt både av konservative og liberale.

USAs justisminister Eric Holder utnevnte mandag en spesialetterforsker til å granske grove avhør og mishandling av terrormistenkte fanger som CIA sto bak.
Telenor arbeider for å få bekreftet at en gruppe mistenkte terrorister hadde planer om å angripe selskapets kontorer og installasjoner i Pakistan.
Foto: SpaceImaging.com
VG Nett er ikke ansvarlig for innhold på eksterne nettsider