Hans rapport blir med det første offentliggjort i det internasjonale forskningstidsskriftet Geophysical Research Letter.
Vekker oppsikt
I fjor vakte det internasjonal oppsikt da sjøisen i Polhavet ble redusert med mer enn 40 prosent i forhold til et normalår og et isfritt område større enn Middelhavet ble avdekket. Ingen klimamodeller tilsa en slik brå utvikling - Polhavet ville trolig først bli isfritt om nærmere 50 år.
I år skjer det igjen: Aldri har det vært registrert større reduksjon av sjøis enn i august i år - med en daglig reduksjon på hele 78 000 kvadratkilometer, et område større enn Finnmark og Troms til sammen. Daglig!
Isutbredelsen ligger nå bare fem smeltedager bak rekordnivået fra i fjor, og enda kan det smelte i et par uker til.
Det er tre måter Polhavet kan bli oppvarmet på, sier Smedsrud. Enten ved varme gjennom vinden, med varme gjennom havstrømmer, eller drivhuseffekten som følge av økt skydekke og økt CO2 i luften.
- Det vi har funnet, er at det fram til 1990 skjedde en økt transport av varme gjennom atmosfæren inn i Polhavet. Dette førte til at sjøisen ble tynnere år for år. Men etter 1990 har ikke varmetransporten i luften økt, sier Smedsrud.
|
|
TATT AV VINDEN: Nordpol-isen har drevet sørover, den store reduksjonen i sjøis skyldes at isen er transportert bort, ikke smeltet i Polhavet, sier sjøisekspert og havforsker Lars H. Smedsrud, her fotografert på tokt i sjøisen. Foto: UNIS
|
- Hastigheten som isen driver med, har økt med om lag 35 prosent de siste to årene i forhold til tidligere år. Dette skyldes hovedsakelig, tror vi, vindretninger som har fått isen til å bevege seg fra Øst-Sibir og Alaska-siden av Polhavet, i retning Atlanterhavet.
Og her, i det forholdsvis brede havområdet Framstredet mellom Grønland og Island, har Nordpol-isen drevet ut med ganske stor hastighet - flere kilometer i timen.
- Dette betyr at den reduksjonen i sjøisareal som vi nå ser, sannsynligvis er en nokså kortvarig variasjon, og at denne økte transporten av is vil avta - og normalisere seg.
Vi antar derfor at sommersjøisen i Arktis om noen år vil øke igjen, for deretter med tiden å minske igjen ettersom den globale oppvarmingen tiltar, sier Lars H. Smedsrud.
Nye dealer hver dag!
Sammenlign lån
Få tilbud fra mange håndverkere
Finn kjærligheten på nettet!
Finn beste pris i markedet
Reduser strømregningen










