Stoltenberg møtte Kinas toppleder

VG Nett-logo

Søndag 15. september

Kina

Annonseinfo

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Stoltenberg møtte Kinas toppleder

TOPPMØTE: Her er Jens Stoltenberg (oppe til venstre) i samtale med Russlands statsminister Dmitry Medvedev. I midten foran står Kinas statsminister Wen Jiabao. Foto: AP
TOPPMØTE: Her er Jens Stoltenberg (oppe til venstre) i samtale med Russlands statsminister Dmitry Medvedev. I midten foran står Kinas statsminister Wen Jiabao. Foto: AP
Publisert 05.11.12 - 10:31, endret 05.11.12 - 12:38 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

VIENTIANE, LAOS (VG) Etter to år med fullstendig politisk boikott fra Kina, fikk statsminister Jens Stoltenberg (Ap) helt overraskende til et kort møte med Kinas statsminister Wen Jiabao nå i dag tidlig.

VG Nett følger

Sindre Beyer, Soltenbergs statssekretær, bekrefter overfor VG Nett i Vientriane i Laos at de to hadde en kort samtale i forkant av et toppmøte her tidlig mandag morgen.

- Jeg kjenner ikke inholdet i samtalen, sier Beyer til VG Nett.

Helt siden Liu Xiaobo fikk Nobels fredspris i 2010, har Kina ikke ønsket politisk kontakt på høyt nivå med Norge. Flere planlagte møter er blitt avlyst fra Kinas side uten begrunnelse, og i en periode innførte kineserne brått en streng veterinærkontroll på norsk laks slik at det knapt var mulig å eksportere fisk til Kina.

Årlig toppmøte

Så sent som i forrige uke sa en talsmann for den kinesiske regjeringen at det var opp til Norge å normalisere forbindelsen mellom de to landene igjen.

Men mandag morgen sitter Stoltenberg og den kinesiske statsministeren inne på samme toppmøte. ASEM er forumet for 51 europeiske og asiatiske land. Det årlige toppmøtet holdes i år i Laos, og Norge ble tidligere mandag morgen formelt opptatt som medlem nummer 51.

Holder innlegg

VG Nett kjenner foreløpig ikke noen detaljer fra samtalen, annet enn at de to regjeringssjefene tok en prat sammen bak i lokalet på toppmøtets finanskriseseminar. Der skal Stoltenberg holde et innlegg senere på mandag.

Tidligere på dagen sto Wen Jiaobao rett foran Stoltenberg da det offisielle «familiebildet» ble tatt av de 51 lederne som er til stede i Laos.

Da ble Stoltenberg fotografert mens han småpratet med Russlands statsminister Dimitrij Medvedev.

Bakgrunn:Kinesiske myndigheter: - Dere har gitt fredsprisen til en kriminell

  • Skriv ut artikkelen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt. Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.
Vennlig hilsen Espen Egil Hansen, redaktør digital. Les mer om vår moderering

Siste 3 saker

200 savnet etter tyfon - hundretusener evakuert i Kina

Rundt 300.000 mennesker er evakuert som følge av uvær og flom i det sørøstlige Kina.

Les hele saken

Legemiddelfirma anklages for milliardbestikkelser

Den britiske legemiddelgiganten GlaxoSmithKline (GSK) anklages for å ha brukt nesten 30 milliarder kroner på å bestikke kinesiske leger til å skrive ut resepter på sine produkter.

Les hele saken

Verdens største bygning har åpnet

(VG Nett) Det er ingen tvil om at kineserne vil opp og frem her i verden. Nå markerer de seg med verdens største bygning.

Les hele saken

Fakta om Kina

Kart over Kina
Offisielt navn:
Folkerepublikken Kina
Hovedstad:
Beijing
Folketall:
1,3 milliarder
Landareal:
9 596 961 km2
Språk:
Felles skriftspråk.
Mange dialekter, Mandarin som riksspråk.
Styreform:
(Folke-)Republikk
Valuta
Yuan
Nasjonaldag:
1. oktober (opprettelsen av Folkerepublikken, 1949)

Kartkilde: CIA Factbook, Svenska Grafikbyrån/TT

Eksterne lenker

Internasjonale nyheter og fakta
Kina på WikiNews.org
Kina på NewsVine.com
Aviser i Kina
China Daily
The Standard
Nettleksikon
Om Kina på Wikipedia