Bildt: - Irene stemte ja til EU-traktat

VG Nett-logo

Tirsdag 9. februar

EU

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Søk i skattelistene på Skattelister.no

Personsøk

Bildt: - Irene stemte ja til EU-traktat

Irske velgere har sagt ja til Lisboatraktaten, sier utenriksminister Carl Bildt i Sverige, som er EUs formannskapsland

JA TIL LISBOATRAKTATEN: Sveriges utenriksminister Carl Bildt sier at Irland har sagt ja til Lisboa-traktaten. Foto: REUTERS
JA TIL LISBOATRAKTATEN: Sveriges utenriksminister Carl Bildt sier at Irland har sagt ja til Lisboa-traktaten. Foto: REUTERS

VG Nett følger

Lag din egen RSS

** Ble forhandlet fram sommeren 2007 og underskrevet i Lisboa før jul samme år.

** Gir EU status som en juridisk enhet og har som mål å gjøre Unionen mer beslutningsdyktig.

** Innebærer at beslutningene i EUs ministerråd fra 2014 skal treffes med såkalt dobbelt flertall. Det betyr at forslag kun kan vedtas hvis minst 55 prosent av landene stemmer ja. Disse landene må representere minst 65 prosent av EUs befolkning.

** EUs toppmøter skal ledes av en fast president som sitter i en periode på to og et halvt år. Alle andre ministermøter skal ledes av en minister fra formannskapslandet, som skiftes ut hvert halvår.

** Med tittelen «EUs høyeste representant for utenriks- og sikkerhetspolitikk» får EU i praksis en utenriksminister som vil råde over et svært stort budsjett. Vedkommende er nestleder i EU-kommisjonen og leder EUs utenriksministermøter. Landene har fortsatt vetorett i utenrikssaker.

** Må ratifiseres av samtlige medlemsstater i EU. Irland avviste traktaten i en folkeavstemning i 2008, men det holdes ny avstemning fredag.

(©NTB)

Folkeavstemningen om Lisboa-traktaten kan bestemme om EU-landene går videre i samlet flokk mot tettere samarbeid, eller om nye løsninger må pønskes ut for å reformere unionens institusjoner.

Den irske regjeringen gikk med på å holde ny avstemninger etter at EU gjorde innrømmelser på områder som abort, skattepolitikk og militær nøytralitet.

Men selv om resultatet av fredagens avstemning blir som ventet, er det fortsatt skjær i sjøen for Lisboa-traktaten.

Selv om Irland er det eneste EU-landet som har besluttet å holde folkeavstemning om reformpakken, har Polen og Tsjekkia ventet med ratifisere den. Selv med et irsk ja er det mulig at Tsjekkias president Václav Klaus vil forsøkte å utsette ratifiseringen. Og neste sommer er det valg i Storbritannia, hvor det ligger an til seier for de konservative som mener at også britene må få si sin mening om traktaten i en folkeavstemning.

Blair het kandidat

Et irsk ja vil likevel bety at en viktig hindring er borte, og at EU har tatt et stort skritt mot tettere integrering. Lisboa-traktaten legger opp til raskere beslutningsprosesser, mindre vetomakt til de enkelte landene og en egen EU-president.

Storbritannias tidligere statsminister Tony Blair er så langt den heteste kandidaten til presidentjobben. Ifølge den britiske avisa The Times har han allerede sikret seg støtte både fra Frankrikes president Nicolas Sarkozy og den tyske statsministeren Angela Merkel.

HET KANDIDAT TIL PRESIDENTJOBBEN: Ifølge den britiske avisa The Times har han allerede sikret seg støtte både fra Frankrikes president Nicolas Sarkozy og den tyske statsministeren Angela Merkel. Foto: AFP

Siste 3 saker

Kjøttklister blir tillatt i Norge

EU har vedtatt å tillate stoffet trombin, også kalt kjøttklister. Norge må følge etter, og kan få sammensatt kjøtt i butikkene til sommeren.

Les hele saken

Foto: AFP

EU-kommisjonens mål: Ny økonomisk vekst

Den nye EU-kommisjonen er endelig klar til å ta fatt på jobben etter at den ble tirsdag ble godkjent med overveldende flertall av EU-parlamentet.

Les hele saken

Klart for ostekrig

(VG Nett) Neste år økes kvoten for hvor mye ost som kan importeres til Norge. Det bekymrer norske osteprodusenter.

Les hele saken

Aktuelle saker

Torbjørn Jagland

Tett på EU

Åtte EU-engasjerte svarte på VG Nett-lesernes spørsmål om EU-utvidelsen.

Bør Norge søke om EU-medlemskap? Stem her!

Les hele saken

Siste timer utenfor EU

KRAKOW (VG Nett) Bare timer før ti nye land blir EU-medlemmer, var det både forventninger og usikkerhet på gata i vakre Krakow i Polen.

Les hele saken

-Vesten tenker på seg selv

BERLIN (VG) Nobel-prisvinner Lech Walesa er bekymret.

Les hele saken

EU-grense deler by

To byer blir enda mer forskjellige enn de er i dag.

Les hele saken

EU-grense deler by

To byer blir enda mer forskjellige enn de er i dag.

Les hele saken